Máme prezidenta alkoholika?

Seděl jsem na chodbě polikliniky, kam pravidelně doprovázím na rehabilitaci manželku na vozíku po těžkém úraze dolní končetiny. Při čekání je dost času na přemýšlení. Dnes jsem si vzpomněl na Daniela Kroupu.

A jeho vyjádření k alkoholismu Miloše Zemana staré bezmála šest let. Tenkrát se mohlo někomu zdát jako přehnané, dnes se jím mnohé vysvětluje.

Daniel Kroupa v rozhovoru se serverem Forum24 (tehdy ještě pod označením Svobodné fórum) zveřejněném 14. prosince 2015 řekl:

  • Ano, na konci 90. let a v novém tisíciletí už je Miloš Zeman úplně jiná osobnost, než kterou já jsem poznal v roce 1990, když přišel do Občanského fóra. Byl to milý člověk, který neurážel své okolí a řešil věci s nadhledem. Po roce 2000 to už byl člověk, který dopoledne trpěl abstinenčními příznaky. Teprve po příslušném množství alkoholu byl schopen jednání. Dopoledne se s ním vůbec nedalo mluvit. Musím dodat, že to byl také důvod, proč jsem se s ním přestal stýkat a od té doby už ho nepovažuji za svého přítele. Nestalo se nic, co by mě proti němu nějak naladilo, prostě konstatuji, že je to jiný člověk, než kterého jsem znal, je to člověk, se kterým nestojím o to být ve stejné místnosti.

Dáme-li toto Kroupovo svědectví do souvislosti s tím, co na svém blogu na Aktuálně.cz zveřejnila 6. října psychiatrička Džamila Stehlíková („Ať o prezidentově zdravotním stavu vydá zprávu lékařské konzilium!“), nejeví se nám prezidentův zdravotní stav tak optimisticky, jak se nás snaží přesvědčit lidé z prezidentova hradního okolí.

Daniel Kroupa tvrdil (v roce 2015), že od přelomu tisíciletí vykazoval Miloš Zeman příznaky alkoholismu. Džamila Stehlíková je dnes toho mínění, že důvodem (nedávné) hospitalizace byl „metabolický rozvrat v rámci alkoholické jaterní cirhózy“, přičemž „infuzní léčba ve vojenské nemocnici zažehnala metabolický rozvrat, ale abstinence od alkoholu v průběhu osmidenní hospitalizace vedla k náběhu na delirium tremens“. Podle ní „dobu pobytu prezidenta v nemocnici mohla prodloužit mj. právě léčba počínajícího deliria“.

Měl-li Daniel Kroupa v roce 2015 pravdu (že Zeman patří cca od roku 2000 mezi alkoholiky), pak závěry Džamily Stehlíkové – posuzováno laicky – dávají smysl. A laický je i názor exprezidenta Klause. Podle něj má Miloš Zeman „asi problém s játry“, což v Rádiu Impuls vysvětlil 6. října slovy: „S jeho stylem života, se skleničkou na jedné straně a cigaretkou na straně druhé to souvisí, to ví každé malé dítě.“

Tím se oklikou dostáváme zpět ke svědectví Daniela Kroupy. A k zásadní otázce: Máme prezidenta alkoholika?

Otázek visí ve vzduchu ovšem víc. Nejistotu – a tudíž i spekulace – vyvolává způsob, jakým Hrad (ne)informuje o zdravotním stavu hlavy státu. Proč tomu tak je?

Jak rozumět vývoji v posledních dvou dnech? Ve středu 6. října ujišťoval kancléř Mynář v Rádiu Impuls, že informace o zhoršujícím se zdravotním stavu (či snad o jeho skonu) „jsou nesmysly“, přičemž dodal, že „pan prezident je v Lánech a národ ho uvidí v pátek, jak jde k volbám“.

Národ by si jistě rád na pátek počkal, jenomže v této prapodivné hře „Hrad vs Lid“ neplatí „kdo si počká, ten se dočká“. Ve čtvrtek 7. října jsme si na hradním webu přečetli, že to, co Mynář říkal o den dříve, neplatí. Volit bude Miloš Zeman v útrobách lánském zámku. A nejen to. Dle hradního webu bude také upravován program prezidenta republiky, a to na doporučení jeho lékaře prof. Zavorala. Proč asi, pane kancléři?

Poslední otázku mám já. Proč je na hradním webu u zprávy o tom, že prezident bude volit v Lánech a nikoli ve veřejné volební místnosti, která byla vydána ve čtvrtek 7. října 2021, uvedeno datum 8. října 2021 (viz šipku na obr.1)?

Detail? Možná. Ale zasluhující vysvětlení. Obvykle se zprávy vydané 7. října označují datem 7. října.

… obr. 1/Informace na hradním webu zveřejněná 7. října 2021.

Subscribe
Upozornit na
guest

6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Šik
1 rok před

Známý, který už není mezi námi, vyprávěl historku, že když pan Zeman dorazil autobusem Zemákem do Luhačovic, vystoupil, rozhlédl se a pronesl: „Zdravím všechny obyvatele Karlových Varů.“ Pil prý celou cestu. Za sebe nevím. Ale shodou okolností jsem z okolí Luhačovic a jednu věc vím. V naší republice se chlastá první liga a kdo nepije, je klasifikován, jako divný. Nejsou to jen mé zkušenosti, ale i světové statistiky, kde se ČR pere hrdinně o první místa. To, jakého máme prezidenta, není to tak trochu vůle vyšší moci, dát nám za prezidenta člověka, který se se nevymyká a tudíž „divný“ není?… Číst vice »

Stanislav Látal
Stanislav Látal
1 rok před
Reply to  Jan Šik

Pan Zeman vzešel z přímé volby hlavně proto, protože používal triky opilců – lži a pomluvy na poslední chvíli tak, aby se napadený nemohl bránit …

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Předen se omlouvám za delší odpověď či spíše koreferát. Sice by stačilo přitakat, ale mám potřebu cosi rozvést. To, že někdo hodně pije, ještě nutně nemusí znamenat, že je alkoholik. Znám ze svého okolí několik lidí, kteří opravdu pijí hodně, denně, ale definici alkoholika nesplňují. (jedna vtipná říká, že alkoholik je člověk, který pije více, než jeho lékař – to na odlehčení). Rysy alkoholika jsou však lékařům známy a to jsou nevhodné, nemístné poznámky, vulgární a oplzlé výrazy, snažící se upoutat pozornost. Degradace intelektu, dříve třeba vysokého. A somatické projevy, jako je hubnutí končetin, obličeje a naopak zvětšení břicha hromaděním… Číst vice »

Matějovský
Matějovský
1 rok před

V tomto je veterina zlatá, prostě porážka a je to. Protože veterinární medicína z pochopitelných důvodů nezná moc chorob z dlouhodobého užívání alkoholu, já bych musel tipovat na Bovinní spongiformní encefalopatii tedy lidově nemoc šílených krav, nemůžu si pomoci, ale symptomy sedí.

Tomáš Flaška
1 rok před

Z pravděpodobnosti hraničící s jistotou z tohoto rozboru až mrazí. Delirium Tremens jsme v čele státu ještě neměli. Myslím, že Gottwald byl syfilik. Ale vše musí být poprvé.

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Tome, Gottwald zemřel na prasklou aortu, způsobenou tzv. luetickou mesoarteritidou, častou to komplikací pohlavní nemoci. Ten zvýšený tlak v letadle, když se letěl přesvědčit, že Stalin konečně pošel a že mu už nehrozí bezprostředně šibenice. A u pana Zemana mám pocit, že je v deliriu už několik let.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial