Projekt Pandora Papers a český pupek světa

Pandora Papers mají přes veškerou závažnost i svoji řekněme humornější stránku. Jeden by se mohl docela dobře pobavit. To když slyší nebo čte názory jistých politiků. Těch, kteří si vážně myslí, že to celé vzniklo se záměrem ovlivnit volby v ČR.

Zjevně je o tom přesvědčen Andrej Babiš, jak je zřejmé z jeho příspěvku na Twitteru:

A v podstatě témuž nesmyslu podlehl i expremiér Jiří Paroubek, který na svém blogu na serveru iDNES napsal (v článku „Pandora papers: Kolosální útok na politický systém státu“/4. 10. 2021):

Ačkoli nejsem ve fanklubu ani jedno z obou politiků, podvědomě jsem předpokládal, že jsou moudřejší. Že nepodlehnou pokušení ztrapnit se tak kolosálním způsobem. Bohužel jsem se zmýlil.

Předvolební hysterie zjevně zafungovala.

Ledacos se dá pochopit. Třeba to, že Jiřímu Paroubkovi leží v žaludku Kubiceho zpráva, která (nejen) podle něj ovlivnila volby do Poslanecké sněmovny v roce 2006. (Nebyl to jediný takový případ po listopadu 89. Vzpomeňme na kauzu Bartončík v roce 1990.)

Ovšem jak Kubiceho zpráva, tak záležitost kolem Josefa Bartončíka, ať už si o nich myslíme cokoli, byly kauzy vnitropolitické. Pandora Papers – to je úplně jiná úroveň. Mezinárodní investigativní projekt, jehož motivací sotva bylo zvrátit výsledky voleb v jedné středoevropské zemi. Myslet si něco takového znamená podlehnout sebeklamu, sebestředné pošetilosti. Politici takto uvažující se snad domnívají,  že to, co mnozí označují jako Česko, je pupkem světa.

K smíchu a zároveň k pláči je skutečnost, že k takto uvažujícím lidem patří současný a jeden z bývalých ministerských předsedů České republiky.

Pandora Papers jsou výsledkem mnohaměsíční práce šesti stovek investigativních novinářů z celého světa. Projekt je koordinován Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů (ICIJ), což je nezisková organizace sídlící ve Washingtonu, DC. Působí v ní – dle jejího webu – 280 investigativních reportérů z více než 100 zemí. Počet spolupracujících mediálních organizací přesahuje rovněž stovku. Patří k nim tak prestižní značky jako je BBC, New York Times, Guardian nebo Asahi Šimbun.

Smyslem činnosti ICIJ je „inspirovat a kultivovat globální komunitu reportérů a čtenářů, která věří, že žurnalistika může přinést pozitivní změnu“.

Pandora Papers odhalily „finanční tajemství“ 35 současných i bývalých světových lídrů, více než 330 politiků a veřejných činitelů v 91 zemích a teritoriích a celosvětové řady lidí uprchlých, umělců i vrahů. Ano, je mezi nimi i Andrej Babiš, ale také jordánský král a jedenáct prezidentů z Evropy, Afriky a obou Amerik a celá řada bývalých hlav států, expremiérů a dalších veřejných činitelů.

Víme-li toto, pak se musíme zeptat, nakolik vážně myslí ministryně spravedlnosti Marie Benešová svoji větu, kterou 4. října citoval server iROZHLAS:

  • Preference ANO šly hodně nahoru, takže se musí srazit, takže přišla náhle tato kauza.

A nakolik vážně si myslí v podstatě totéž Andrej Babiš a Jiří Paroubek.

Opravdu máme věřit tomu, že globální komunita investigativních žurnalistů v počtu šesti stovek profesionálů pracovala několik měsíců na projektu, jehož cílem má být v říjnu 2021 snížení volebních preferencí jednoho hnutí vládnoucího v ČR? To si z nás dělají legraci?

Názory Jiřího Paroubka nás zase tolik zajímat nemusí, je mimo vrcholnou politiku. Úsudek současného premiéra a ministryně spravedlnosti ovšem ano.

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Flaška
1 rok před

Přesně 👍.

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

To musí napadnout každého, kdo má aspoň pár funkčních neuronů. Představa, že celý svět čekal, až bude v České republice týden před volbami a poté pustí do světa zprávu, zabere nejspíše již jen na některé naše spoluobčany s opravdu nízkou hladinou intelektu. Co je na věci méně směšné, je to, že jim to nevadí.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial