Mezigenerační vyhraněnost s covidem i bez……

Dneska bych se rád dotknul dvou poměrně provokativních témat. stručně a jasně.Může covid za duševní potíže dětí a dospívajících?Dlužno říct, že vůbec nepochybuji, že ani ne tak covid, ale opatření proti němu mohou za spuštění spousty z nich. Na druhou stranu nebyl by to on kdo by měl usednout v roli obžalovaného na lavici v soudní síni. Tam by měla sedět generace za generací nás dospělých. To my jsme vyprázdili pojem rodina a do mrtvého vaku cpeme peníze, věci…. kecy. Nic z toho nemůže nahradit osobní vztahy dnes tak odosobněné. Máme spousty výmluv ale nemluvíme. Díky tomu je každá další generace v naší „západní“ společnosti obklopená stále modernější technikou, ale její duše je tak křehká a zranitelná právě tam kde moc pozlátek končí. Pokud se nám povede ( a to rozhodně nehlásám návrat do minulosti, který je dnes už neuskutečnitelný) vzít si z věcí posledních dvou let nějaké ponaučení v tomto smyslu, pak vše zlé alespoň mělo nějaký smysl.Musí se stáří nutně snoubit s moudrostí?Ne, dnes už tomu dávno tak není. Naopak. Právě tím jak jde svět rychle kupředu ztrácejí „moudra předků“ smysl. A musíme mít odvahu si to přiznat. Obdivuji a vážím si generaci svých rodičů a prarodičů…. ale k čemu by měla být v dnešním světě zkušenost lidí, kteří se v něm technicky nevyznají? Ať se nám to líbí, nebo ne. Jistě, lze si od těchto generací ledasco brát v rovině právě vztahové, které se dotýkala první část mého blogu. Přebrat však globálně jejich zkušenost nelze. S dnešní realitou žádnou nemají. A když už provokativně, tak ještě jedna malá douška. Všiml jsem si, že skupina lidí volajícch po návratu k šamanům a jejich moudrosti se často překrývá se skupinou lidí, kteří řvou, že lidem třeba z Afghanistánu nemáme pomáhat, jsou to přeci primitivové…. Taky vám to přijde jako docela zajímavý paradox? Nebo jen nevědí coby ?Díky a ahoj Filip.

Subscribe
Upozornit na
guest

13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Podle mého máte recht, Filipe, také to pokládám za plytké generalizace.
comment image
Obdobné plytkou generalizací však možná je i ona začasté omílaná generalizace, že my, „venkovští senioři“, jsme pitomými burany, oblbnutými Babišem či Okamurou, respektive jsme prodejnými kurvami, koupenými za zvýšení důchodů. – Netvrdím, že voliči podobných amorfních a ideově rozplizlých volebních subjektů v okruhu mých vrstevníků nejsou. Ale kladu si občas otázku, zda to spíš není vinou neschopnosti těch ostatních politických formací, které sdělnou cestu k oslovení nesvedou nalézt anebo na ty „buranské rakváře“ rovnou serou.
But that’s another story,“ jak říká kolega Rudyard.

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Akorát holt nevíme, jestli už je pod námi dno…

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

A já, též coby optimista, doufám, že až ke dnu neklesneme. Protože mnohem horší už jsem to zažil, a opakovat netřeba.
;o)

Jan Šik
1 rok před

Je zajímavé, jak se šamani překrývají s bojovníky proti tlumočníkům, ale myslím, že se to týká více témat. Možná by to stálo za to, zpracovat nějakou srovnávací tabulku, třeba bychom se divili. Jinak děti budou poškozené jenom tak, jak to dovolí rodiče. Bohužel házet všechnu odpovědnost na vládu a na školu není jen v diskuzích, stává se národním folklórem. Jenže vychovatel ve škole není skutečným vychovatelem, ta funkce se tak jenom jmenuje. On je pouze pomocníkem. Vychovatel je rodič a ten má povinnosti, které vyplývají ze skutečnosti, že přivedl dítě na tento svět. Díváme se pyšně a nadutě shora na… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před
Reply to  Jan Šik

Naprostý souhlas, Honzo.

Soňa Bulbeck
1 rok před
Reply to  Jan Šik

Ani v Saudskej Arábii…

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Dobré ráno, Filipe. Dovolím si trochu nesouhlasit. Totiž – „jaký si to uděláš, takový to máš“. Jasně, že děti dnes asi neocení káču nebo kačera na provázku, ale některé věci jsou universální a pokud se jich přidržíme, fungují.
Moudrost předků? No, ten archetyp moudrého starce dle Junga moc nefunguje. Já kolem sebe vidím staré lidi, kteří jsou sobečtí a na mladé kašlou, chtějí urvat těch posledních pád let života na úkor mladých. A pak jsou další, jejichž ego je natolik veliké, že si nevidí na špičku nosu. Ale – jsou i výjimky a pak je to osvěžení.
Mějte se fajn.

Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

V podstatě souhlasím, ale myslím, že některé hluboké pravdy jsou neměnné. Bohužel to jsou ty, které znějí příliš jednoduše, a proto je lidé často propouštějí jako banální.

Jinak je dobré si staré lidi poslechnout, ale jako univerzální studnici moudrosti bych je nebrala.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial