Žít v Ostravě

Většinou se v Česku objevím jen na pár dní a pak rychle utíkám zpět domů. Tentokráte okolnosti způsobily, že tu sedím od února dosud a přiznávám, že to příjemné není ani trochu.

Česko se změnilo, Ostrava se změnila. K horšímu. Že se lidé chovají jako pitomci, na to jsem byl připraven, ale že život ve městě bude spojen s tak těžkou zátěží na rozumové buňky, to jsem vskutku nečekal.

Byl jsem upozorněn, že nemohu jezdit autem, jelikož nemám řidičský prúkaz EU. Mám americký, kanadský ale zde je zapotřebí mít ten hvězdičkovaný nesmysl. Takže používám Bolt, nebo socku. Tedy hromadnou.  A zatímco Boltu nelze vytknout ani to nejmenší, jízda autobusy či tramvajemi, se rovná očistci. Nechci říct peklu, jelikož mám o něm veskrze pozitivní názor. Sedadla v tramvajích jsou otřesná a po pár minutách sezení máte pocit páteře hluboko v prdeli. Autobusy? Chtěl bych znát vynálezce. Je složité udržet rovnováhu v zatáčkách nebo při brždění. Navíc – z důvodu covid 19 lidé odmítají sedět vedle sebe a proto se na sebe mačkají ve stoje, i když jsou sedadla obsazena jedním člověkem. Inu logika, zde nehraje roli.

Ostravo, Ostravo – achich ouvej. V sobotu pak Hrabůvkou v poledne projíždí kolona šílenců a auty ověšenými vlajkami a troubícími o život. Neznám důvod tohoto pomatení.

Ostrava se změnila. Z města poklidného, i když ne moc čistého, v hlučící a nesnesitelnou aglomeraci, ze které se mi bude odjíždět hodně snadno.

A následující video si zde snad mohu dovolit vložit. Na idnesu by se z toho asi T.J. osypala ale tady naštěstí vládne pohoda, rozum a smysl pro humor.

Subscribe
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michaela Klímová
3 měsíců před

Čím déle žiji mimo, tím víc si Ostravu cením. Už jen pro „rovnou“ mentalitu, která jinde není samozřejmostí.

Hana
Hana
3 měsíců před

Každý to vidíme jinak. Po letech v Praze jsem zpět v Ostravě. Ostrava se pro mne změnila k lepšímu. Je to obrovský skok kupředu. Na mnoha místech, v mnoha ostravských částech se zazelenily plochy, vytvořily odpočinkové zóny. Lidé se mohou zapojit a navrhovat, kam má město investovat. Jsou tady půjčovny kol a koloběžek, objevilo se plno nových kavárniček a centrum se oživuje. Líbí se mi, jak se vylepšuje okolí řeky, velkoplošné obrazy na zdech. V domě umění se stále něco děje a snad se k nám do ulic vrátí i hudba. Jak říkám, každé oko vidí jinak. Veřejnou dopravou nejezdím,… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
3 měsíců před
Reply to  Martin Braun

Martine, mám neodvratný pocit, že jste naštvaný jaksi programově. Pokud byste chtěl české jídlo, stačí mrknout na internet – třeba Moravská chalupa na Musorgského ulici, nejlepší steaky v Comedoru na Zámecké. A kafe v Trieste či Ostravance….Chlebíčky mají v bistru u nové radnice na rohu, pokud toužíte. A buzerace z hygieny? Ostrava není výjimkou, je to v celé ČR.

Tomáš Vodvářka
Admin
3 měsíců před
Reply to  Martin Braun

Město je živý organismus a ne skansen. Ty památky, které měly cenu, jsou dávno dole (myslím tím ulici Pod laubami – dnes parkoviště a místo, kde se budou stavět byty – bohužel). Jinak – jsem rád, že z centra zmizely těžní věže a koksovna Karolína. Pravdu máte se Stodolní (kam ovšem chodí více méně jen cizinci, Ostraváci minimálně). Máte recht i s Ostravicí, ale to je smutná story z dob raného kapitalismu, nicméně řešení se stále hledá, je to obtížné vzhledem k majetkovým poměrům. Kantýnu v nemocnici neznám, ale pokud chci dobré jídlo, tak jak jsem již psal. Taky třeba… Číst vice »

Hana
Hana
3 měsíců před
Reply to  Martin Braun

Tak to zkuste a dejte Ostravě šanci. V Ostravě jsou skvělé, dobré i průměrné restaurace. Jako všude. Přímo v centru Na hradbách měl restauraci vynikající kuchař Michal Skalský. Ten je teď se svými laskominami nedaleko v Beskydech. Ve stejných prostorech je ale vynikající Mamás bistro, které zaujalo dokonce i Zdeňka Pohlreicha. Mladí kluci odvádějí skvělou práci. Já mám ráda japonskou restauraci Gokana. Skvěle se vaří v Loftu. Tak se usmějte na svět a třeba uvidíte věci, které teď nevidíte. A můžete si skvěle pochutnat.

Tomáš Vodvářka
Admin
3 měsíců před

Zdravím Vás, Martine. Ohledně řídičáku…. nejspíše by nebyl problém zajít na nějaký úřad a požádat o vystavení pro EU (když jsem jel mimo EU, vystavení mezinárodního ŘP trvalo pár minut a fotografii). Žiji v Ostravě od narození. A musím říct, že se změnila k lepšímu. Pamatuji nedýchatelný smrad z chemiček, saze z koksoven v centru města (koksovna Karolína a důl hned vedle – koukal jsem na těžní věž z okna). Dneska je tam docela čistý vzduch /mimo zimu, kdy je smog, ale hodně z Polska. Je tady množství cyklostezek, hodně kaváren a hospůdek. Kultura pokud chcete, najdete si, co Vás… Číst vice »

Bohumil Michal
Bohumil Michal
3 měsíců před
Reply to  Martin Braun

Tak aspoň v tomto snad nastává pozitivní změna, píšou v ANOfertím tisku – ale netroufnu si tvrdit, že to bude snadné:
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ockovani-certifikat-treti-zeme-ministerstvo-zdravotnictvi-koronavirus-covid-19.A210712_110051_domaci_lre

Flaška
Flaška
3 měsíců před

V tu sobotu naši fotbalisté přeci po výhře postoupili dále, ale to vy asi nechápete, a patrně jako spoustu ostatních věci ani nikdy nepochopíte

Vlasta Fišrová
3 měsíců před
Reply to  Martin Braun

Ty houkající auta v poledne je akce „vlastenců“, kteří takto „bojují“ proti covidovým opatřením vlády. Odehrává se i u nás v Chomutově, většinou jen o víkendu.Dnes už tedy nehoukali, asi jsou ostraváci vytrvalejší.

Tomáš Flaška
3 měsíců před
Reply to  Flaška

Zdravím jmenovce. Vzhledem k tomu, že nás v republice moc není a máme celkem slušně zmapovaný rodokmen, mohu se zeptat na křestní jméno a odkud jste?

Soňa Bulbeck
3 měsíců před
Reply to  Martin Braun

Presne, aj mne to nepasovalo a hneď sa mi to zdalo podozrivé…mne minule podobne vyskočilo len „bulbeck“ a bez fotky, keď som písala nejaký komentár, ale potom mi tie komentáre neukázalo, že tam sú, tak som si myslela, že to admin riešil…
A ešte k samotnému textu…rozumiem vám a myslím si, že to nebude len Ostravou, ale tým, že sme žili inde a včul sa nevieme vtesnať tam,kde sme kedysi boli..ja som strávila teraz mesiac na Slovensku a tiež mi je jasné, že tam už nechcem žiť…

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial