Skandál na olympijské kvalifikaci v Barceloně: Sport i politické školení

V Barceloně se konaly od 10. do 13. června kvalifikační závody v synchronizovaném plavání o účast na OH 2021. Rozhodly o tom, že do Tokia postoupily dvojice z dalších devíti zemí. ČR mezi nimi není. Žel.

Postupující země v kategorii ženských dvojic:

  • Rakousko
  • Bělorusko
  • Francie
  • Nizozemí
  • USA
  • Izrael
  • Velká Británie
  • Lichtenštejnsko
  • Kolumbie

Kvalifikaci přenášela regionální katalánská televize TV3, konkrétně její program Esport3. Ten zaměstnal jako komentátorku (a nyní novinářku) Claru Basianu, někdejší reprezentantku Španělska v synchronizovaném plavání (mistryně Evropy, vicemistryně světa a bronzová z OH 2012).

Tedy odbornice na slovo vzatá, jen kdyby se jako švec držela svého kopyta. Tak tomu ale nebylo.

Clara udělala něco, nad čím zůstává rozum stát.

Když dokončily svoji volnou párovou sestavu izraelské reprezentantky Eden Blecherová a Shelly Bobritská a po vystoupení z bazénu čekaly na výsledek, Clara místo toho, aby se zaměřila na jejich výkon a využila svých profesionálních znalostí k jeho odbornému zhodnoceni, pustila se do politiky. Do otevřené antiizraelské propagandy.

Pravila, že vedle technických aspektů by chtěla poukázat na to, že přítomnost Izraele na mezinárodních akcích v oblasti sportu a kultury je další strategií, jejímž smyslem je zamaskovat genocidu a porušování lidských práv, kterého se izraelský stát dopouští na palestinském lidu. „Viděli jsme to tady, na předolympijské soutěži v Barceloně, a opakovaně na Eurovizi. Vypadá to tak, jako by během těchto událostí válečné zločiny izraelského státu neexistovaly.“ S tím by se podle Clary neměli diváci smířit, ale uvědomit si tuto situaci a zviditelnit ji, aby něco takového (maskování izraelských zločinů) nebylo vnímáno jako normální.

Je to bezpochyby skandální vyjádření. Nejen že takováto politizace sportu, nota bene na kvalifikačních závodech pro olympiádu (!), je absolutně nepřijatelná, ale jde i o hanebné zneužití média a pozice sportovní komentátorky k protiizraelské kampani. V neposlední řadě je to neslušné a neuctivé vůči reprezentantkám hostující země. Prostě ubohá hanebnost. Jako kdyby Blecherová s Bobritskou mohly za to, co se v blízkovýchodním regionu děje.

V hodnocení tohoto vyjádření Clary Basiany se mezi kritiky objevila námitka, že když soutěžily běloruské reprezentantky, komentátorka se nikterak nevyjádřila k otázce lidských práv v Bělorusku, ačkoli nedlouho před sportovní kvalifikací v Barceloně zorganizoval Lukašenkův režim únos letadla společnosti Ryanair na minské letiště, kde zatkl disidenta Prataseviče a jeho přítelkyni.

Pokud by ovšem i tuto záležitost Clara komentovala, dopustila by se stejné chyby jako v případě kritiky Izraele. Běloruské akvabely Vasilina Chandoška a Daria Kulagina nemají se zmíněnou gangsterskou akcí vládců jejich země nic společného.

To, co Clara předvedla, je hanebná ukázka levicového aktivismu. Ten se obvykle vyznačuje tím – a teď mluvím obecně, nikoli ve vztahu ke komentování sportu -, že na demokratický Izrael si ledasjaký levičák rád otevře svá nevymáchaná ústa. Když jde ale o brutální totalitní režimy, mnozí z jinak hlasitých kritiků Izraele si ochotně uloží bobříka mlčení.

Náhledový obrázek: Pixabay.

Subscribe
Upozornit na
guest

3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Začíná to být jakýsi folklór. Kdejaký blb má potřebu komentovat cosi, o čem neví nic, případně je pod vlivem palestinské propagandy. Vyjádření se k politice státu u reprezentace je hrubým porušením komentátorské etiky. Věřím, že zmíněná dáma poputuje pryč.

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Ano, Rogers Waters je prototypem onoho zblbnutí.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial