To nepochopíš. Izrael otevřel přechody pro humanitární pomoc a teroristé zahájili palbu

S pokračující válkou proti terorismu, kterou vede Izrael s Pásmem Gazy, resp. s tamními teroristickými organizacemi Hamas a Palestinský islámský džihád, se v médiích objevuje slovní spojení humanitární krize. Jeden ze způsobů, jak ji alespoň částečně zmírnit je otevřít hraniční přechody mezi Pásmem Gazy a sousedními státy pro průjezd kamionů s nezbytnou pomocí.

Ty přechody jsou tři: dva na izraelské straně hranice, jeden na egyptské. Pro lepší orientaci jsou vyznačeny na orientační mapě 1.

 

… mapa 1/Zdroj: Volná licence s povinným uvedením webové adresy: https://d-maps.com/carte.php?num_car=4334&lang=en

O egyptském přechodu Rafah psát v tomto příspěvku nebudu, ale o dvou izraelských ano. Jde o Kerem Šalom na jihu a Erez na severu Pásma Gazy.

Izrael si je dobře vědom situace, jaká v Pásmu panuje. Navzdory tomu, že jakákoli pomoc a vstřícný přístup vůči nepříteli, který pokračuje v raketových a minometných útocích, působí z hlediska zdravého rozumu jako činnost problematická, ne-li přímo absurdní, rozhodl se na přechodnou dobu oba přechody otevřít.

O to víc šokuje zpráva, kterou v úterý 18. května odpoledne přinesly web listu Jerusalem Post a server Times of Israel. Když referovaly o minometné palbě z Pásma Gazy směrem na území izraelské regionální rady Eškol, při níž byli zabiti dva zahraniční pracovníci z Thajska, uvedly:

Zraněn byl také 19letý voják. Šrapnelem, když minometná střela zasáhla přechod Erez. Voják byl součástí jednotky, která pomáhala při dopravě zásilek humanitární pomoci do Pásma Gazy. Ve stabilním stavu byl převezen do Barzilaiovy nemocnice v Aškelonu (města leží asi 10 km od hranic Pásma a je pod soustavnou raketovou palbou teroristů – LS).

Izrael dočasně otevřel přechody Erez a Kerem Šalom, aby umožnil kamionům s léky, krmivem pro zvířata a nádržemi s palivem (motorovou naftou pro tamní dieselelektrárnu) vjet do Pásma Gazy.

Zatímco byly oba přechody otevřeny, teroristé v Pásmu zahájili přes hranici velkou minometnou palbu a údajně vypálili desítky střel po celé oblasti, včetně přechodů  Kerem Šalom a Erez.

Styčný pracovník útvaru Koordinátora vládních aktivit na Teritoriích pak uvedl, že vzhledem k útoku se Izrael rozhodl přechody do Pásma Gazy uzavřít.

Tato událost nepotřebuje dalšího komentáře. Střílet po lidech, kteří přicházejí s humanitární pomocí – to se vymyká jakémukoli lidskému chápání. Jistě ale svět nezapomene kritizovat Izrael za to, že humanitární dodávky pro nebohé gazské Araby blokuje.

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Jeví se již zcela zbytečné se jakkoli starat obyvatele pásma Gaza. Nejspíše je třeba to nechat „vyhnít“ . Peníze z EU končí všude jinde, jen ne u těch potřebných, stavební materiál slouží k výstavbě tunelů atd.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial