K útokům prezidenta Zemana na moderátorku Tománkovou

Ženu statečnou kdo nalezne?, ptá se autor biblické knihy Přísloví v její 31. kapitole. V neděli 25. dubna jsme ji viděli na obrazovce stanic televize Prima. Terezie Tománková statečně čelila neomaleným atakům prezidenta.

V rozhovoru, kterému předcházel prezidentův proslov, se vůči moderátorce vyjádřil nezdvořile několikrát, dokonce řekl: „Vy dneska nejste ve formě.“ Zato Miloš Zeman byl „ve formě“ víc než je zdrávo.

Všimněme si několika momentů prezidentem vyvolané kontroverze s moderátorkou.

Její otázka: „ … Vy jste řekl v tom projevu, že máte podrobné analýzy a dostatek informací. Odkud je máte, pane prezidente?“

Odpověď Miloše Zemana: „Vy si sedíte na uších, paní moderátorko. Řekl jsem, že je mám od policejního prezidenta, řekl jsem, že je mám od pracovníků svého bezpečnostního odboru, mezi nimiž je mimochodem bývalý vysoký důstojník Bezpečnostní a informační služby, a od řady dalších lidí … “

Je tomu opravdu tak?

Prezidentova slova v projevu (který jsem si velice podrobně prostudoval): „Setkal jsem se mimo jiné s policejním prezidentem, nechal jsem si zpracovat celou řadu analýz a dnes před vás předstupuji jako člověk, který se domnívá, že má dostatek informací, aby se k celé záležitosti mohl vyjádřit s chladným rozumem a bez jakékoli hysterie.“

Čili: v projevu se zmínil pouze o policejním prezidentovi – a nikom dalším. V odpovědi Tománkové ale uvedl, že informace má nejen od policejního prezidenta, ale také „od pracovníků svého bezpečnostního odboru, mezi nimiž je mimochodem bývalý vysoký důstojník Bezpečnostní a informační služby, a od řady dalších lidí“.

O těch ostatních osobách však v projevu řeč nebyla. Proto se na ně moderátorka ptala. Prezidentovo tvrzení (urážka), že si Tománková sedí na uších nemělo žádné opodstatnění. Bezdůvodný atak vůči dámě.

(Jenom na okraj. BIS není Bezpečnostní a informační služba, nýbrž Bezpečnostní informační služba. Bez spojky „a“. Když už, tak už.)

Dále se Terezie Tománková zajímala o podporu prezidenta premiérovi a vicepremiérovi v této kauze. Opět logicky: ne každý získal po vyslechnutí Zemanova projevu dojem, že mezi ním a oběma politiky funguje cosi jako absolutní soulad. Neboť zatímco duo Babiš – Hamáček informovalo národ pouze o jedné (ruské) verzi vrbětické tragédie, Miloš Zeman předestřel veřejnosti verze dvě, obě v jeho interpretaci rovnocenné.

Tománková tudíž správně namítla: „Vy teď mluvíte o pochybnostech, že pracujete se dvěma vyšetřovacími verzemi.“

Miloš Zeman reagoval slovy, že „to se neliší, protože v tom jednání zejména pan vicepremiér Hamáček mě informoval, že chtějí vypovědět osmnáct ruských zpravodajských důstojníků. Já jsem tomu vyjádřil plnou podporu. Víte proč? Já ty zpravodajské důstojníky nemám rád … .“

Takže čeho se týkala ona „absolutní podpora“? Klíčové informace o ruské účasti na vrbětických výbuších, nebo pouze vypovězení špionů, které prezident „nemá rád“? To jsou dvě odlišné věci.

Další otázka moderátorky směřovala k tomu, kdy prezident poprvé přišel do styku s probíranou informací (o ruské účasti na vrbětické tragédii).

Miloš Zeman řekl: „Od těchto dvou lidí, jak jsem řekl ve svém projevu, to je Vaše třetí chyba, jsem se to dozvěděl v sobotu, to znamená, že po jejich tiskové konferenci jsme si sedli ve třech a oni mě informovali.“

Prezident si sice opět neodpustil „navézt se“ do moderátorky, nicméně divákovi u obrazovky zbyla zásadní nejasnost. Mluvil-li premiér (spolu s vicepremiérem) v sobotu 17. dubna v televizi před osmou hodinou večerní v živém vstupu o „absolutní podpoře“ ze strany prezidenta, plyne z toho, že o kauze Vrbětice museli Babiš a Hamáček hovořit se Zemanem před tiskovou konferencí, tj. před 19:45 SELČ. Prezident ale říká, že si sedli ve třech po jejich tiskové konferenci a teprve pak ho oba informovali.

Rozpor je evidentní.

I další otázka moderátorky byla důvodem k urážce  moderátorky: „Jak vypadala ta Vaše absolutní podpora, o které pan premiér mluvil?“

Miloš Zeman opáčil: „O tom jsem Vám řekl před jednou minutou. Já Vás nechci trápit, ale Vy dneska nejste ve formě. Před jednou minutou jsem Vám řekl, že absolutní podpora reagovala na informaci pana Hamáčka, že má být vypovězeno osmnáct ruských údajných špionů.“

Ta otázka nebyla nesmyslná ani hloupá, ale zásadní. Z prezidentovy odpovědi můžeme snadno dovodit, že „absolutní podpora“ ze strany Miloše Zemana se vůbec netýká celé kauzy Vrbětice a zejména ruské účasti v ní (jak by se dalo z vyjádření premiéra Babiše na mimořádné TK 17. dubna večer soudit), nýbrž pouze vyhoštění diplomatů – špionů.

To je velice významný závěr, který vyplynul z exkluzivního rozhovoru stanic Prima a CNN Prima News s prezidentem České republiky. Že byl provázen osobními invektivami vůči moderátorce, to už patří k „hradní politické kultuře“ v této zemi. Bohužel.

Zdroj náhledového obrázku: Web Bing.com.

Subscribe
Upozornit na
guest

7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Soňa Bulbeck
1 rok před

No, nemám rada politiku, rozhovor som nevidela,ale videla som Zemanov príhovor v 168 hodín večer a bohate mi stačilo…držím vám bratom Čechom palce, nech si nabudúce vyberiete lepšie…

Tomáš Flaška
1 rok před

Moderátorka měla smůlu, že je Češka. Kdyby byla Ruska, choval by se k ní jinak.

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Možná se měla zvednout, říci něco v tom smyslu, že pan Zeman nejspíše nepostřehl, že proti němu sedí slušná žena a prostě odejít. Bylo by to nepochybně mnohem lepší, než jakékoli pozdější analýzy. Lidé by se měli naučit sebeúctě.

Hana
Hana
1 rok před

Byli jsme z toho rozhovoru, z formy i obsahu, tak rozhozeni, že k uklidnění nepomohla ani tříhodinová procházka mezi stromy v lese. I dnes, když na to vzpomenu, mám špatný pocit. Asi to za to ale nestojí, stejně nemůžeme dělat nic. Tedy nic velkého, jen žít jako slušní lidé.

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před
Reply to  Hana

Díval jsem se jen na ten jeho projev, ze studijních důvodů, psychopati jsou všude okolo nás a je dobré je rozpoznat. Nicméně – teto člověk opravdu propadl do nejhorších pater, jeho postoj lze skutečně hodnotit už jako zradu vlasti, ruská média chrochtají blahem, jaký je to pašák. Hano, už jen necelé dva roky a on odejde jako Démétor /znáte-li Pána prstenů/, do zapomnění.

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Pořád se divím, že se ještě někdo najde, kdo s tímto jedincem hovoří. Dle mého je jediným možným řešením absolutní ignorace. Pan Zeman opět prokázal, že jeho volba byla katastrofální chyba. Věřím, že se občané – zejména jeho voliči – dobře dívali a že se poučí.

Lubomír Stejskal
Lubomír Stejskal
1 rok před

Co dodat: naděje umírá poslední. Dobrý večer, Tome.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial