Pane Ovčáčku, lidé čekali víc

Soudím tak z reakcí veřejnosti pod prvním postem mluvčího českého prezidenta týkajícího se ruského angažmá ve Vrběticích. Na Twitteru byl zveřejněn 17. dubna 2021 ve 20:09 SELČ, obsah připomínám níže.

Pan mluvčí píše:

  • Prezident republiky byl o případu informován panem předsedou vlády i panem vicepremiérem v průběhu soboty. Prezident republiky tedy veškeré informace má k dispozici. Nejvyšší ústavní činitelé postupují v součinnosti.

Řečeno s Cimrmanem: Není to málo, Antone Pavloviči?

Jedna z reakcí pod příspěvkem Jiřího Ovčáčka:

  • To je vše? Rusáci tu vyhazují do vzduchu muniční sklady, zabili lidi, a tohle je vše, na co se zmůže?

Ano, lidé čekali víc. Nejen to, že Jiří Ovčáček věc alespoň pojmenuje. Především, že v této mimořádně vážné situaci vystoupí s projevem k národu prezident republiky (kdy jindy?), osobní účastí před televizními kamerami a rozhlasovými mikrofony podpoří premiéra a vicepremiéra a řekne to, co se v takových zlomových okamžicích historie říká (snad nepotřebuje napovídat).

Všechno je ale jinak: Jiří Ovčáček píše anonymně „o případu“ – a prezident se k celé věci má vyjádřit až za týden. Překvapení? Zklamání? Údiv? Nejhorší na tom je, že vlastně ani ne.

Nelze nevzpomenout na 11. září 2001. K brutálnímu útok muslimských teroristů (nejen) na Dvojčata došlo toho dne dopoledne (východoamerické letního času) a už večer prezident Bush, který byl v kritické době na Floridě, pronesl projev k americkému lidu.

V něm mimo jiné řekl:

  • Velmi si vážím členů Kongresu, kteří se ke mně připojili a důrazně odsuzují tyto útoky. A jménem amerického lidu děkuji mnoha světovým vůdcům, kteří nám vyjádřili soustrast a podporu.

Je mi líto, že nemohu prezidenta Zemana ocenit za to, za co před dvěma desetiletími ocenil US prezident kongresmany: Miloš Zeman se nepřipojil k premiérovi Babišovi a vicepremiérovi Hamáčkovi s odsouzením ruského útoku proti naší zemi. Byť to odhalení přišlo s mnohaletým zpožděním. To ale na jeho závažnosti nic nemění.

Přiznám se, že Hrad během neděle 18/4 změní názor a s ohledem na závažnost situace přeruší bobříka mlčení. Že místo obecných proklamací zazní jasné slovo. Když ne prezidenta, tak alespoň jeho mluvčího.

Skutečnost?

Nejprve alibismus. Jiří Ovčáček otevřel starozákonní knihu Kazatel a na svém Twitteru citoval verše 1 a 7 třetí kapitoly:

  • Všechno má svou dobu, každá činnost pod sluncem má svůj čas. — Je čas k trhání i čas k sešívání, čas k mlčení i čas k mluvení.

A později? Návrat do starých kolejí. V podobě poučení  směrem k opozici:

  • Opozice by v zájmu celku měla spolupracovat, ne nevhodně rozrušovat situaci, když potřebujeme jednotu.

Později osobní útoky, nedílná to součást postů na Ovčáčkově Twitteru:

  • I v tom všem závažném dění není radno opomíjet chování některých lidí, kteří si myslí, že jim teď všechny odpornosti projdou, a ještě se jim zatleská. Oba spojeni s ČT. Jeden z nich je navíc k tomu “kvalifikovaný křesťan” dle definice vyřčené papežem Františkem.

Jednoho lze z informací na Ovčáčkově Twitteru identifikovat: Martin Horálek, dramaturg České televize. Druhého nikoli. Je ale nutné „v tom všem závažném dění“ zabývat se osobními názory jednotlivců? Za situace, kdy prezident se zatím přímo nevyjádřil? To přece lidi zajímá, postoj hlavy státu, nikoli vyjádření pracovníka ČT, kterého většina diváků ani nezná.

Následoval Ovčáčkův apel:

  • Kritické situace jsou vždy zkouškou demokracie, zda si dokáže uchovat hodnoty, zda dokáže ochránit svobodu pro všechny občany. Učme se od našich západních spojenců, kteří ani v čase největšího ohrožení svobodu neopustili. Podporujme vlastenectví, ne šovinismus a krvelačnost.

Co je myšleno tou poslední větou?

Lze namítnout: Miloš Zeman čeká na více informací. Oponuji. George Bush také neměl 11. září 2001 všechny informace. V jeho projevu nebyla ani zmínka o Al Kajdě, Usámu bin Ládinovi, Talibanu. Konkrétnější mohl být až později, při projevu v Kongresu 20. září 2001. V řeči „bezprostředně po“ šlo o něco jiného – o morální povzbuzení národa.

Něco takového jsem čekal i od Miloše Zemana. Marně. Nechci se mýlit, ale mám silný vnitřní pocit, že kdyby byl prezidentem někdo jiný, zachoval by se stejně jako George Bush 11. září 2001. Ještě v sobotu 17. dubna 2021 by oslovil národ.

Subscribe
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Šik
Jan Šik(@jansik)
1 rok před

Nejsmutnější na tom je, že když my sami nedokážeme jednat a mluvit jednotně v takovýchto chvílích, mám na mysli prezidenta, vládu, opozici, tak těžko můžeme očekávat, že s námi budou jednotně postupovat i spojenci, EU, atd..

Hana
Hana
1 rok před

Nic jsem už nečekala. Spíš jsem se obávala.

Jaroslav Veigent
Jaroslav Veigent
1 rok před

Zdá se, že pan president není nic jiného než zbabělec. Vzal si týden na to, aby vymyslel jak z toho ven. Jsem docela zvědavý, s jakým vyjádřením nakonec přijde. Inu, želé.

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Jak píše níže kolega Matějovský, předpokládat ostré vymezení se proti této neskutečné agresi od jedince, který – jak známo – má silnou příchylnost vůči východním despociím, je naivní a marné. Je docela možné, že se situace trefila do fáze, kdy je hlava státu na infusích a nevnímá, jsa připravována na jeden den v týdnu, kdy bude jakž takž provozu schopná. Musí to být zlé. Čínský císař si z něj dělá legraci – ze slibovaných stamiliard investic zůstane nákup nějakých pivovarů a fotbalového klubu. A pan Putin, tolik milovaný monarcha, mu vyhodí do luftu muničák. Prostě pro pana Zemana dost blbý… Číst vice »

Matějovský
Matějovský
1 rok před

ted čtu vysvětlení Hamáčka, proč chtěl jet do Moskvy. Tak prý kvůli zastíracímu manévru s vyhoštěním. To je uplně stejně blbá výmluva, jako kdyby řekl, že chtěl jet osobně profackovat Putina, ale bylo mu v tom zabráněno.
Co se týče Zemana, to vůbec nemá smysl komentovat už pár let.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial