Ušlechtilá tradice

V Izraeli drží ušlechtilou tradici. Den před výročím vzniku státu mají Yom Hazikaron – Den vzpomínek. Věnován je padlým vojákům a obětem teroru. Jejich aktuální počet k 13. dubnu 2021 je 23 928. Za uplynulých dvanáct měsíců jich přibylo čtyřicet tři.

Letos připadá Den vzpomínek na středu 14. dubna, o den později se bude slavit Den nezávislosti – výročí vzniku moderní židovské republiky v roce 1948. Oba významné dny se slaví pohyblivě podle židovského kalendáře (pohyblivě ve vztahu k našemu občanskému kalendáři) a v souladu s židovskou tradicí začínají předchozího dne večer.

Proto se v úterý 13. dubna ve 20 hodin izraelského letního času (19:00 SELČ) rozezní v celé zemi sirény na počest těch, kdo položily své životy, ať už úři obraně státu nebo v souvislosti s terorem. Následovat bude smuteční ceremoniál s ppochodněmi u Západní zdi v Jeruzalémě za přítomnosti prezidenta státu Reuvena Rivlina a náčelníka generálního štábu armády henerálporučíka Aviho Kochaviho.

Jak informuje web listu Jerusalem Post, ve středu v 11 hodin místního času opět zazní na dvě minuty sirény dvouminutová siréna a na 52 vojenských hřbitovech po celé zemi budou zahájeny státní vzpomínkové ceremonie. Hlavní obřad se bude konat na vojenském hřbitově na jeruzalémské Herzlově hoře, kde se ve 13 hodin uskuteční vzpomínková akce na počest obětí terorismu. Za účasti prezidenta, premiéra, náčelníka generálního štábu a dalších představitelů.

Jak patrno, nejprve se dostane pocty těm, kdo zaplatili cenu nejvyšší – a teprve poté přijde čas na oslavu vzniku nezávislého státu. V Izraeli jsou si velice dobře vědomi jakou hodnotu má oběť těch, kdo už nejsou mezi živými.

Tak jako je jinde ve světě květ vlčího máku vnímán jako symbol těch, kdo padli za první světové války, v Izraeli patří tato symbolika smilu krvavému (obr. 1), který ovšem nazývají krev Makabejských. Připomíná krev vylitou na bojištích, což je cena za existenci nezávislého izraelského státu, národní domoviny židovského lidu.

Přátelé Izraele jistě vezmou s povděkem připomenutí uvedené níže:

  • Yom Hazikaron/Den vzpomínek … 14. dubna 2021 (začátek 13. 4. večer)
  • Yom Haacmaut/Den nezávislosti … 15. dubna 2021 (začátek 13. 4. večer)

… obr. 1/Smil krvavý (Zdroj: Public Domain Pictures)

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Přítel Izraele Vám děkuje za připomenutí.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial