3. Synagoga v Přívoze



Další synagogou, zaniklou v nacistickém ohnivém pekle, byl templ v Přívoze.
Do roku 1870, kdy byl Přívoz samostatnou obcí u Ostravy, zde žilo jen asi 50 židů, poté však jejich počet začal stoupat, zejména v důsledku rozvoje železniční dopravy a na ni navazujících služeb – rychle zde vznikaly restaurace, nálevny, pivnice, hotely, nevěstince atd. Když roku 1900 získal Přívoz status města (tehdy ještě samostatného, k Moravské Ostravě byl Přívoz připojen až v roce 1924), žilo zde již 508 židů, kteří se rozhodli postavit si vlastní synagogu. V polovině roku 1900 pro tento účel založili Přívozský chrámový spolek (Přivozer/Oderfurter Tempel-Verein) a začali shromažďovat prostředky pro stavbu. Mezi největší dárce patřili majitelé Vítkovického horního a hutního těžířstva nebo osobně Markus Strassmann, majitel pivovaru a předseda Židovské náboženské obce v Moravské Ostravě.
Stavbu synagogy v novorománském stylu v tehdejší Mariánské ulici (dnes Hlávkova) v roce 1904 provedl přívozský židovský stavební mistr Viktor Sonnenschein podle plánů stavebních mistrů Ignatze Felixe a Eugena Noëho. Celkové náklady dosáhly 44 000 K. Budovu slavnostně vysvětil moravskoostravský rabín Jakob Spira 30. října 1904. V následujících desetiletích pak bohoslužby v synagoze vedli postupně kantoři Josef Sagher, Bernhard Ilmer a Arnold Schimkowitz.
Po nacistické okupaci byla přívozská synagoga, stejně jako ty ostatní na Ostravsku, vypálena. Tato vzplála 10. června 1939…
Dnes je na místě bývalé synagogy parkoviště.
![]()

Ach jo, díky za osvětu….