S princem Philipem odešel i kus starého světa

Ve čtvrtek 8. dubna večer mi volala teta z Kanady – formálně také poddaná Jejího Veličenstva. Probrali jsme rodinu, má 15 vnoučat „od moře k moři“, od Ontaria po Britskou Kolumbii, a shodli jsme se na nedobrém stavu světa. Už to není to, co bývalo, politická korektnost koná své. Dějí se neblahé věci na obou stranách Atlantiku.

Dozvěděl jsem se, že nejstarší vnučka tety Georginy, Caroline, která žije s manželem v Kalifornii, čeká miminko. Tetička tedy bude prababičkou. Když jsem Carolinu viděl v Ontariu naposledy, bylo ji jedenáct. Dnes jí táhne na třicet. Čas letí tryskem.

Zanedlouho po tomto rozhovoru byl svět chudší o jednoho muže, který si ještě mohl dovolit být politicky nekorektní. Takové osobnosti odcházejí, aniž by si někdo troufl je nahradit. A s vévodou odešel i kus starého dobrého světa. I jeho život, ač mu bylo dopřáno požehnaných 99 let, jako kdyby proletěl tryskem. Jemné upozornění: nevíme dne ani hodiny.

Odchod prince Philipa, zdá se mi, je nechtěným znamením změn k horšímu. Předělem od minulých jistot k budoucí nejistotě. Sám svorník královské rodiny i vzor loajality, který plně chápal důležitost role Alžběty a v tom jí byl absolutní oporou. Viděno ze středu Evropy byl přesně tak „ve stínu“, jak bylo potřeba – a přitom se v ničem nezpronevěřil poslání, které na sebe v roce 1947 sňatkem s královskou dcerou vzal. To jak plnil svoji životní misi vyvolávalo můj obdiv.

Kdo miluje suchý anglický humor, musel milovat i prince Philipa.

Britská královská rodina teď bude jiná, stejně jako dvůr, koruna. A také náš svět je jiný. Méně se smějeme bonmotům, o to víc se kleká na stadionech. Jako den předtím na Ashburton Grove. (Čest slávistům, že se zachovali politicky nekorektně. Tak jako nejednou vévoda z Edinburghu.)

V pátek 9. dubna 2021 se naplnil čas jedné z nejpozoruhodnějších osobností Starého kontinentu. Přeji královně sílu v jejím zármutku a vzdávám čest památce Jeho královské Výsosti.

Nechť odpočívá v pokoji.

 

Subscribe
Upozornit na
guest

3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Šik
1 rok před

Kéžby takoví byli i politici. Bohužel s ním odchází i část tradic, která na kterých je Anglie postavena. Podpírá je mnoho pilířů a jeden z nich se jmenuje povinnost k národu, která něco stojí. Třeba vzdání se radovánek osobního života. Když se podívám na prince Harryho a jeho ženu Megan, nemohu se zbavit pocitu, že je tento pilíř velmi nahlodán. Nevím, snad se pletu. Děkuji za článek pane Stejskale. Hezkou sobotu

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Souhlasím s nadpisem, že s ním mizí část Anglie, kterou jsme znali – konservativní, lpějící na jistých zásadách, i těch nepsaných (na těch hlavně). Že to nové už bude jiné. R.I.P.

Vlasta Fišrová
Vlasta Fišrová
1 rok před

Humoru prince Philipa si teď cením mnohem víc, protože právě už nebude… včera jsem pročítala postřehy mých přátel, kteří přicházeli s různými prohlášeními, co kdy kde princ řekl, jak byl sarkastický, a je to přesně tak, jak říkáte, dělal to, co si sám sobě dovolil, aby neztratil svou mužskou hrdost, a co bylo v souladu s jeho rolí. Všechny čest tomuto muži.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial