Kdy zuřím

„Kdybych se měl rozčílit nad každou krávovinou v médiích, už by mě sklátil mnohonásobný infarkt s mrtvicí,“ napsal mi milý účastník diskusí na iDNES Pavel Dvořák (v reakci na moji reakci na Michala Semína – ten na serveru Protiproud označil Izrael za totalitní stát srovnatelný se Severní Koreou).To mě taky.

A neméně milý kolega Martin Braun k tomu s nezbytnou mírou nadsázky přidal: „Vy máte, Lubomíre stejný problém jako občas já. Někde si něco přečtu, v tu chvíli se proměním v Etnu, z nozder vypouštím síru a lávu a okamžitě prudce reaguji.“

Upřímně přátelé, je to jinak. Semínovy „zlé větičky“ jsem si přečetl s absolutním klidem, tlak ani tep se mi nezvýšil byť o jednu jedinou „čárku“ a v tomto absolutním klidu jsem připravil a zveřejnil odezvu. Naplněn pohodou postavil jsem pravdu proti lži, neb – abych parafrázoval Edmunda Burkeho, velkého guru nás, konzervativců – „lži k vítězství stačí, když lidé, kteří znají pravdu, budou mlčet“.

Co mě tedy dokáže rozčílit, když ne Semín s Hájkem a celým jejich Protiproudem dohromady?

Jeden z mých velkých vzorů je biblický Mojžíš. Toho dohnal k zuřivosti pohled, který se mu naskytl, když sestupoval z hory Sinaj s deskami Zákona. Na „pár dnů“ vytáhl paty – a už lid Izraele šaškoval kolem zlatého telete. Neuvěřitelná, nepochopitelná opovážlivost. Reakce Mojžíše tomu odpovídala: vzteky mrštil deskami Zákona o tvrdý pouštní kámen a z klíčového dokumentu pro národ, potažmo pro celé lidstvo, se stala hromada úlomků.

Uvádím tento příběh proto, aby ilustroval, že i takovéto chování patří k lidskému životu. Když totiž Mojžíš mohl rozbít něco tak důležitého a unikátního, co záleží v naší každodennosti na nějakém talíři, zrcadle, monitoru. Podmínky tu ale jsou: nesmí to být často (Mojžíš rozbil desky jen jednou) a musí k tomu být pádný důvod (nechutné křepčení kolem mrtvé modly v době, kdy je lidu přinášeno slovo živého Boha).

Do stejné situace se nikdo z nás nikdy nedostane, proto i naše důvody k rozčílení jsou jiné, ve srovnání s Mojžíšovými na Sinaji vlastně malicherné. Nicméně existují – a tím se dostáváme k odpovědi na otázku, co dokáže rozčílit mě.

Asi na prvním místě – když něco nefunguje, ačkoli k tomu celý svět vzhlíží jako k modle. Příklad srozumitelný každému. Kolikrát z jednoho tisíce pokusů nastartovat  automobil jste byli úspěšní a kolikrát neúspěšní? Ideální skóre je 1000 k nule. Ale nežijeme v dokonalém světě, takže slevme ze svých nároků. Co třeba 990 ku 10? Nebo 980 ku 20? Je to ještě přijatelné?

A teď si představte, že by to bylo „padesát na padesát“. Anebo: že byste nikdy při snaze nastartovat neměli jistotu, že se to podaří. Jsem si jist, že každý řidič, pokud nemá vrak, o těch ale nepíšu, když ráno kráčí na parkoviště nebo do garáže, jaksi automaticky počítá s tím, že nastartuje a odjede. Anebo si dáváte dostatečnou rezervu pro případ, že by se to nepovedlo? Drtivá většina určitě ne.

Nuže tedy. Je pondělí ráno, rozloučíte se s manželkou a jdete k vozu. Cíl: zaměstnání. Po chvíli se vracíte, ve dveřích hlasitě oznamujete: „Ten křáp zase nenastartoval!“ Stejně jako před týdnem a pak ještě ve středu a v pátek. Naproti tomu v úterý a ve čtvrtek – jako „švýcarské hodinky“.

Zuřili byste? Možná by vaše žena slyšela větu (ve slušnější verzi) „On (jméno majitele automobilky) se topí v penězích a já mám s jeho produktem problém.“

Totéž platí o další modle, k níž moderní svět vzhlíží jako Izraelité ke zlatému teleti. O computerech. Asi každý z nás, prostých uživatelů, zažil děs a hrůzu, když se PC choval jinak než obvykle. Hrůzu a bezmoc. Něco jste akutně potřebovali, třeba úkon v internetovém bankovnictví – a ono nic. Co teď? Ne všichni dokáží zůstat v klidu. A někdo, jako třeba já, začne v zoufalství zuřit a argumentovat: „Hlavně, že má Bill Gates miliardy, ale jeho produkt nefunguje!“

Čili: zuřím a jsem „na infarkt“ nikoli tehdy, když Protiproud (a spol.) šíří lži o Izraeli, ale pakliže to, co má fungovat, nefunguje. Že tím cholerickým počínání věci samotné nepomohu, jak soustavně tvrdí moje žena, samozřejmě vím. Ale: přetlak musí pojistným ventilem ven. Jinak mohou být následky nedozírné.

 

Subscribe
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Nemohu komentovat Váš článek k názorům pana Semína, ale pokud přirovnal stát Israel k Severní Korei, bude to s ním vážné. To jen na okraj. K tomu rozrušení (zuřivosti) tolik, že právě z důvodů četby některých diskutérů jsem po úvaze odešel do dočasného exilu na Blogosféru, abych se nemusel prokousávat těmi, kterým jde o mé zvýšení krevního tlaku. (bohatě stačí některé diskuse na NP). Ale je fakt, že pokud obdržím třeba návod na sestavení čehokoli a tam je napsáno v tom nejsložitějším místě třeba zasuňte tyčinku A do otvoru B a připevněte šroubkem C a ono to prostě nejde, i… Číst vice »

Martin Braun
Martin Braun
2 let před

Milý pane kolego, ani nevíte jak vám rozumím. Já mám poslední týdny k zuřivosti nadměrné množství důvodů. Přiletěl jsem na pár týdnů ( do konce února ) pak jsem zjistil že tu budu asi až do konce března, a teď to vypadá na konec dubna. První 3000 dolarů hotovosti které jsem dovezl zmizely, nezbylo nežli požádat o pomoc bankomat. Ten z RB ovšem není přátelsky naladěn na americké karty, takže další byla moneta money bank. Ta výběr povolila nicméně za 500 USD jsem zaplatil poplatek 80 USD. Nákupy online jsou vyloučeny protože vše probíhá buďto přes spořitelnu nebo nějaké gpay.… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před
Reply to  Martin Braun

Co takhle Western Union, Martine? Tam snad tolik nekradou a pobočky u nás jsou.

Martin Braun
Martin Braun
2 let před

Tamní kurz je otřesný. Ale už jsem to vyřešil, protože air bank nabízí výběr z bankomatu opravdu za nadmíru výhodných podmínek. Ovšem ty platby online zkrátka nefungují. Vše probíhá spořitelnou nebo go pay a ani jedna mé karty neakceptuje. Původně jsem si myslel, že problém je u mé banky ale není. Je to, protože EU stanovila nějaká nová pravidla pro online platby, kdy musíte tuto platbu na mobilu potvrdit. A u zámořských karet to prostě nefunguje. Ale naštěstí tu máme vietnamské bratry, takže zrovna před okamžikem jsem si v jednom krámku koupil nové boty a pár triček.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial