K výzvě prezidenta Zemana odvolat ministra zdravotnictví a šéfku SÚKL

Překonal jsem jistý odstup, který chovám k tomu serveru, a přečetl si na Parlamentních listech rozhovor s prezidentem Zemanem. Domníval jsem se, že současná hlava státu nemůže ničím překvapit. Omyl. Byl jsem šokován.

Zde je důvod:

  • Miloš Zeman pro Parlamentní listy (PL):  … pokud se těmito vakcínami, ať ruskou nebo čínskou, očkují miliony lidí, pak ti dva, o kterých jsem mluvil, jsou vinni faktem, že i nadále budou zbytečně umírat naši lidé. Přičemž počet zemřelých už vyskočil na dvě stě za den. Proto oni (ministr Blatný a šéfka SÚKL Irena Storová, pozn. red.), a to chci říci zcela veřejně a nahlas, nesou plnou odpovědnost za tato úmrtí.

     

  • PL:  Co s tím? Jak situaci řešit podle Vás?

     

  • Miloš Zeman: Ano, vidím řešení v odvolání obou dvou.

Považuji za nevkusné, nezodpovědné a nepřijatelné v současné kritické situaci a s ohledem na okolnosti obvinit takto veřejně někoho ze smrti způsobené covidem. Řekne-li to prezident republiky, je to skandální. Omluvu ministru Blatnému a ředitelce Storové bych považoval za samozřejmost.

V duchu stejné logiky by mohl Miloš Zeman vinit kdekoho za to, že umírají lidé na covid. Třeba šéfy firem vyrábějících vakcíny kvůli tomu, že jich nevyprodukovali či nedodali dostatek. Nechme stranou, že situace kolem dodávek ruské nebo čínské vakcíny je podstatně složitější, než jak ji prezident prezentuje. Včetně povinných postupů týkajících se schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA).

Jiným slovy, jde o záležitost vysoce odbornou – nikoli výlučně politickou. Pojmout ji tak, jak to udělal v rozhovoru pro PL prezident Zeman vyvolává řadu otázek. Například:

Počínal by si Miloš Zeman stejně, kdyby nešlo o ruskou a čínskou vakcínu, ale dejme tomu o vakcíny kosovskou a severomakedonskou? Také by v obdobné situaci (obě vakcíny bez certifikace EMA) žádal odvolání ministra zdravotnictví a předsedkyně SÚKL?

Jakou má Miloš Zeman představu o novém ministrovi? Že primárním předpokladem pro to, aby takový člověk ministrem mohl být bude jeho souhlas s použitím ruské a čínské vakcíny bez náležitého schválení? A pokud by se někdo takový jen tak nenašel, co by se v takovém případě dělo? Zůstalo by v kritické době klíčové ministerstvo bez „plnohodnotného“ ministra?

A to se vyhýbám tak ožehavému tématu, jakým je obava, že prezidentovi víc než o zdraví občanů ČR jde o zájmy Ruska a ČLR. Podobné spekulace rád ponechám povolanějším.

Co ovšem spekulace není je prezidentova výhrůžka týkající se možnosti, že by mu premiér nevyhověl:

  • PL:  Jakkoli jste zdůraznil dobré vztahy s premiérem, pokud se rozhodne ministra Blatného ve funkci ponechat, budete to považovat za selhání Andreje Babiše?
  • Miloš Zeman:  Nemluvil bych zrovna o selhání, ale rozhodně by to nepřispělo k dalšímu zlepšení našich přátelských vztahů.

Řečeno lidově a srozumitelně: buď bude premiér hrát podle not dodaných prezidentem, nebo se stane kandidátem na vstup do klubu těch, které prezident ocejchoval jako své nepřátele. A pak už může čekat jakou podobu bude mít Zemanova pomsta. Mnozí politici před ním by mohli vyprávět.

Míček je teď na straně premiéra Babiše. Podle jeho vyjádření ze středy 10/3 se zdá, že má o onomu pomyslnému klubu napůl nakročeno.

Avšak nepředbíhejme. Vyčkejme, co se dozvíme po setkání obou politiků.

Subscribe
Upozornit na
guest

6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Přibyl
Martin Přibyl
2 let před

Podle mě patří do svěrací kazajky.

Bohumil Michal
Bohumil Michal
2 let před

Otázka je, jak a čím Zeman drží v šachu Babiše. Protože jestli to přežene, Babiš může naznačit a ústavní žaloba projde.
Někde jsem i četl, že ani není třeba 2/3 většina na ústavní žalobu, protože podle článku Ústavy č. 66 by asi šlo odvolat Zemana pro neschopnost zastávat úřad.

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Máte můj hluboký obdiv, Lubomíre. Jednak proto, že jste schopen strávit četbu Parlamentních listů a jednak proto, že umíte napsat elegantně téma, kde mne chyběly slušné výrazy a proto jsem od toho upustil. Zdá se, že nastal čas vzít do rukou cepy a vidle a vyrazit na Hrad provést defenestraci, jako za starých časů. Myslím, že by tu hradní smečku, urvanou ze řetězu, nikdo nepostrádal.

Tomáš Flaška
2 let před

Tady se dá říci už jen jedno: Zeman je hajzl. A bez ohledu na elementární lidskou slušnost mu přeji již jen vše nejhorší tak, jak to on činí vůči naší zemi.

Matějovský
Matějovský
2 let před

Zeman neustále překvapuje, jak hluboko se dá ještě klesnout, pokaždé si říkám, už je mi to jedno, hlouběji to nejde a ono ouha. Hnus.

Matějovský
Matějovský
2 let před
Reply to  Matějovský

a ještě dodám, to hovado mě přivádí k čím dál tím větší agresivitě, jak k němu, která je mi prd platná, tak k těm, co ho volili. Ano, je to ostuda a nemělo by se to stávat, ale skutečně mám strach, že až zase potkám osobně někoho kdo ho chválí, tak zapomenu na své slušné vychování. Tím pádem se stanu hovadem, co někoho trefí pro jeho názor. Dohnal mě k tomu…

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial