Byla dodávka izraelských vakcín ilegální?

Mezi zeměmi, které obdržely v minulých dnech – či obdržet měly – z Izraele několik tisíc očkovacích vakcín proti covidu, je, jak známo,  i Česká republika. Měli jsme štěstí, protože dodávky jinam byly ve čtvrtek 25. února zmrazeny.

Informují o tom izraelská média, mezi nimi i web Listu The Jerusalem Post v příspěvku Lahav Harkovové „Israel to put on hold program to send vaccines abroad amid legal scrutiny“.

Co je důvodem tohoto kroku? Proti se postavil ministr obrany Benny Gantz; k němu se přidal ministr zahraničí Gabi Aškenazi. Oběma vadí, že o dodávce vakcín do ciziny rozhodl premiér Benjamin Netanjahu bez jakýchkoli konzultací a projednání na příslušných místech, tedy netransparentně. Ministři soudí, že k této věci se měl vyjádřit bezpečnostní kabinet. Benny Gantz na sociálních sítích napsal, že premiérova aktivita byla nedemokraticka a v dopise Netanjahuovi podle serveru Arutz Ševa uvedl: „Toto je významné politicko-bezpečnostní rozhodnutí, a proto by mělo být učiněno v souladu s postupy stanovenými zákonem.“

Harkovová připomíná: začátkem tohoto týdne Úřad izraelského předsedy vlády oznámil, že několik zemí, hovoří se o dvou desítkách, a Palestinskoarabská autonomie obdrží od Izraele symbolický dar – vakcíny v počtu od jednoho tisíce do pětinásobku tohoto počtu (týká se ČR). Kromě naší země jsou jmenovány Mauretánie, Čad, Etiopie, Guatemala Honduras, Keňa, Maledivy, San Marino, Uganda, Kypr a Maďarsko. Výčet není úplný.

Zatímco ministři Gantz a Aškenazi premiérovu iniciativu kritizují, vládní zmocněnec pro pandemii Nachman Aš je shovívavější. Portálu Ynet řekl: „Je důležité naočkovat občany Izraele, to je první priorita. Vím, že předseda vlády se stará o to, aby zajistil ještě více vakcín, takže jich bude dost pro všechny.“ V záležitosti zasílání vakcín do zahraničí uvedl, že nebyl požádán o stanovisko a ani to nespadá do oblasti jeho odpovědnosti.

Ovšem těmi, kdo k tomu mají co říci jsou generální prokurátor Mandelblit a šéf Národní bezpečnostní rady Ben Šabbat. Také jim adresoval Gantz svůj dopis proti premiérově „sólo akci“. Mandelblit požádal o vysvětlení Ben Šabbata a následně byl až do právního vyjasnění celé záležitosti další export vakcín zastaven.

A pak se řekne: pět tisíc vakcín pro Českou republiku. Dar od přátel. Děkujeme. To je ono příslovečné „A“.

V Izraeli teď řeší ne dvakrát příjemné „B“.

 

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Bohumil Michal
Bohumil Michal
1 rok před

Mám pocit, že nejvíc vadí, že to schválil Bibi. Každý klacek na Bibiho dobrý.
Reálně to očkování v Izraeli ohrozit sotva může, pokud tam tempo zpomaluje, je to kvůli přísunu zájemců, ne kvůli nedostatku vakcín.
5 tisíc je více méně gesto, ale významné.
Je i dobré, že to naše úřady nepohnojily – vakcíny použijí na očkování vojáků, pomáhajících v nemocnicích. Takové použití ani izraelští odpůrci nebudou Bibimu vyčítat.

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Je to samozřejmě symbolika, nejspíše i politika. A jako občan státu Israel bych se na to mohl opravdu dívat z různých úhlů pohledu. Na druhé straně jsem ale rád, že jsme v tom poolu a že jsme pro židovský stát důvěryhodným partnerem.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial