AJATOLLÁHOVÉ AŤ TŘEBA PUKNOU VZTEKY

Mimořádnou pozornost izraelských médií vyvolal přílet íránského judisty Saeida Mollaeie, mistra světa z roku 2018, na telavivský grandslam. Na letišti ho 14. 2. osobně přivítal Moše Ponte, šéf Izraelské asociace juda.

Proč takový zájem? Jenom proto, že Mollaei, světový šampion z roku 2018, a izraelský mistr světa z roku následujícího Sagi Muki jsou přátelé? A proč Mollaei reprezentuje Mongolsko? Připomeňme si jeho příběh.

SRPEN 2019

Přiletěl do Tokia na světový šampionát v judu, aby obhájil titul mistra světa. Nebylo mu to však povoleno. Kým? Činovníky jeho vlastní země. Také proto se do ní už nevrátil. Stal se uprchlíkem. Později občanem Mongolska. I tak absurdní jsou osudy občanů islámské totality.

Saeid Mollaei soutěží v kategorii do 81 kg. V roce 2018 v Baku nenašel přemožitele. Vyhrál pool A, v semifinále porazil Turka Albayraka a v zápase o zlato Japonce Fujiwaru. Splnil se mu sen každého sportovce. Stal se světovým šampionem.

Se stejným cílem přiletěl v srpnu 2019 do Tokia. Zprvu šlo všechno hladce jako v Baku. Mollaei bojoval v poolu A – a opět zvítězil. Následovalo semifinále. V něm byl jeho soupeřem Belgičan Casse. Záhy nastal problém (č. 1).

Kdyby totiž Mollaei nad Cassem zvítězil, utkal by se ve finále s izraelským judistou Sagim Mukim. Pro íránskou výpravu a íránský režim nepřipadalo něco takového do úvahy. Proto přišel z Teheránu jasný politicky motivovaný pokyn, porušující všechny zásady fair play a pošlapávající všechny sportovní principy: Mollaei musí bojovat tak, aby prohrál (a ve finále se nesetkal z judistou z nenáviděného Izraele), současně ale Mezinárodní judistická federace nesmí nic poznat (aby nemohla Írán sankcionovat). Stalo se: Casse vyhrál a Mollaei se posunul do zápasu o bronz.

Zmíněný pokyn z Teheránu se týkal i zápasu o (dělené) třetí místo. „Logicky“: pokud by Mollaei bronz vybojoval, musel by stát na stupních vítězů s reprezentantem Státu Izrael. To samo o sobě narušovalo ajatolláhům romantické snění o pannách čekajících na ně v muslimském ráji. Kdyby ale nakrásně Izraelec ještě vyhrál zlato (což se pak také stalo), musel by íránský sportovec ještě k tomu vzdát chtě nechtě poctu „sionistické“ hymně Hatikvě. A to už by ajatolláhové a jim podřízení politici „nerozchodili“.

Zkrátka a dobře: Mollaei zápas o jednu ze dvou bronzových medailí nuceně prohrál (s Gruzíncem Maisuradzem) a krátce nato o celém tomto nátlaku, který na něj íránský režim učinil – a vlastně o sportovním podvodu -, informoval média.

Toto odhalení znamenalo dvojí: /1/ Íránu bylo následně zakázáno účastnit se všech sportovních akcí organizovaných Mezinárodní judistickou federací. /2/ Saeid Mollaei se už do Íránu vrátit nemohl – a začal pro něj nový sportovní i osobní život.

UPRCHLÍKEM

Vedení Mezinárodní judistické federace mu pomohlo dostat se do Německa. Byl zařazen do mezinárodního týmu uprchlíků (IJF Refugee Team). V jeho barvách se zúčastnil ve dnech 22-24/11/2019 grandslamu v Ósace, kde skončil na děleném sedmém místě. Po všech těch děsivých zvratech nebyl ve formě.

OBČANEM

Pak v jeho životě nastal zásadní obrat. Z uprchlíka se stal občan – občan státu, který by většina z nás sotva tipovala. Na Instagramu Saeida Mollaeie se objevila jeho fotografie s mongolským prezidentem Chaltmágínem Battulgou. Co se za tímto setkáním skrývalo? Saeidu Mollaeiovi bylo dekretem hlavy státu uděleno mongolské občanství. Za zmínku stojí, že zmíněný mongolský prezident je mistrem světa v zápase sambo z roku 1983.

Co to všechno znamená? Že Saeid Mollaei, nově občan Mongolska, může soutěžit s jakýmkoli judistou své kategorie, tedy i se sportovními soupeři z Izraele, a kdekoli – i v Izraeli. Tak jako nyní na telavivském grandslamu.

V neděli 14. února večer přiletěl Mollaei (na fotoodkazu uprostřed) do Izraele. Na Ben Gurionově letišti ho přivítal, jak zmíněno v úvodu, šéf Izraelské asociace juda Moše Ponte (na fotoodkazu vpravo). FOTOODKAZ ZDE

Ajatolláhové v Teheránu ať třeba puknou vzteky. Normální je to, co dělá Mollaei, nikoli to, co si oni přáli, aby dělal.

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hana
Hana
1 rok před

Poučné. Šiřte, prosím.

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Popsal jste, Lubomíre, šílenou absurditu dnešní doby…..

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial