Pech

Kontrolní otázka: „Kdy dojde k závažné poruše ve výměníkové stanici dálkového rozvodu tepla, milé děti?“ „Když je největší mráz.“ „Správně, Pepíčku! Dospělí tomu říkají pech. Anebo také zákon schválnosti.“

Že funguje, jsme se přesvědčili dnes – v sobotu 13. února. Vlastně už v pátek kolem půlnoci. Ventily na radiátorech pootevřeny, tělesa studená. Přívod studený, zpátečka studená. Dal se tušit problém. V noci to jistí deka. Uvidíme ráno.

Vstávali jsme kolem sedmé. Za oknem na teploměru minus sedmnáct, meteorologická stanice venkovní teplotu neukazovala vůbec. Topení ledové, heslo „teplo domova“ ztratilo, snad jen dočasně, svůj praktický význam.

Vzpomněl jsem si na oblíbenou animovanou pohádku naší dvouleté vnučky „Krtek ve snu“. V ní vystupuje pán (řidič osobního auta), který ve snu zažil civilizační katastrofu. Nejen že mu nešlo topení, ale v jeho zautomatizované domácnosti nefungovalo vůbec nic: ovladač samočinných  procesů v kuchyni, koupelně  i v autě – hodil vzteky do koše –  dále všechno na elektřinu: televize, telefon, topení, lednice. Ani voda z kohoutků netekla. Navíc na pumpě došel benzin. Dokonalý horor.

My jsme vlastně dopadli ještě dobře. Nám „nepremává“ pouze topeni. I když při sedmnácti pod nulou taky žádná hitparáda.

Je načase zjistit, co se stalo a jak vypadá časový horizont řešení problému. Informace jsou kusé, nicméně stačí. V zařízení výměníku shořela jakási součástka, pro kterou ale firma musí dojet na druhý konec republiky (asi 340 km). Když vše půjde dobře, po návratu a instalaci součástky se opět začne topit.

JAK SE ZAHŘÁT?

Možností je vícero. Zvolili jsme se ženou aktivní variantu. Vyluxovali jsme celý byt, já jsem si navíc zgruntu uklidil PC koutek, kde vznikají i tyto příspěvky (obr. 2). Bonus k tomu: odrazem světla přes sklo konferenčního stolku jsme získali na podlaze část barevného spektra (obr. 3), což může posloužit jako pomůcka při dálkové hodině fyziky.

Je po 14. hodině a pozor – přívodní potrubí začíná být vlažné. Že by?

obr. 1/Když jsem v pátek 12. 2.  večer fotil z okna kuchyně jasnou oblohu, bylo zřejmé, jaká teplota nás ráno čeká. To jsme ovšem netušili, že nejen venku … (Foto zde i níže: Autor článku)

… obr. 2/

… obr. 3/

Subscribe
Upozornit na
guest

5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Bohunka
1 rok před

Brrr. určitě bych trávila čas (celý den) v posteli s horkým kakaem a kafíčkem…. „Už je ti teplo, děvče?“ (pardon)

Bohunka
1 rok před

Hurá!

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Tohle byl důvod, proč jsem po koupi starého domu v rámci rekonstrukce postavil krb. A je to věc jak příjemná, tak i užitečná v případě výpadku elektřiny, plynu atd. A báječně se u něho hnípe.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial