Na okraj jedné polemiky

Radku Kielbergerovou mám rád. Nádherná žena. Vyzařuje z ní zvláštní kouzlo. Je poněkud tajemná až magická. A tajemně také píše. Není pro prostého blogera snadné jí pokaždé na „první dobrou“ porozumět. Spíše než její je to ale moje chyba. Leč snažím se.

Poznal jsem v životě víc takových žen. Půvabných intelektuálek. Ceněná symbióza. Komunikovat s nimi vyžadovalo být neustále ve střehu. Alespoň člověku nezakrněl mozek.

V nedávné polemice některých z nás s autorem Trčálkem z blogu iDNES se Radka postavila na jeho stranu. Působila dojmem, že má porozumění pro jeho pohled na holocaust, kterýžto pohled je pupeční šňůrou spojen s jeho pohledem na Boha, Ježíše, Starý zákon.

Její pozice mne poněkud překvapila, ale vzal jsem ji na vědomí. Vůbec jsem ale neporozuměl jednomu aspektu této polemiky, který se objevil v diskusním příspěvku zde na Blogosféře pod článkem Martina Brauna „Dělá se mi zle a ptám se sám sebe, jak dále“ (31. 1.). Radka napsala:

  • Pan Stejskal zcela nešťastně v jedné diskuzi přirovná okolnosti kiksu Trumpa ohledně smrti šesti lidí z WH k trapasu sundání kalhotek na pohřbu Rösnera.

O co šlo?

Pan PM v diskusi pod mým článkem na iDNES „Inaugurační ozvěny 2021 a první zklamání“ (21. 1.) napsal, že podle jeho názoru Trump svým počínání v závěru své vlády „smazal i to dobré, co se při jeho prezidentování vládě podařilo udělat“. S tímto názorem nesouhlasím a pro ilustraci jsem použil toto srovnání:

  • Když zemřel herec Boris Rösner, sundaly si při rozloučení v ND studentky herectví kalhotky – bylo to jeho přání vyjádřené za jeho života. Smazalo se tím vše dobré, co souvisí s jeho uměleckou prací? Chci tím říci, že jedno minus nemusí nutně znamenat vygumování předchozích plusů.

Radka považuje toto přirovnání za nešťastné. Nic proti tomu, nebylo asi nejideálnější, nicméně mně jde o něco jiného. Byl jsem velice překvapen, že si něčeho takového všimla a použila to i v internetové debatě u vědomí toho, na čí stranu se v polemice s Karlem Trčálkem postavila a co Trčálkovy texty obsahují.

Nezpochybňuji Trčálkův literární talent ani jeho svobodu psát tak, jak uzná za vhodné. Má svůj styl, najde-li si čtenáře, dobře tak. Jedním dechem ale musím dodat, že v jistém okamžiku tento autor překročil Rubikon: v jeho článcích se objevují formulace, byť rafinovaně maskované tím, že je v některých případech pronášejí fiktivní (či kvazifiktivní) postavy fantasmagorických konstrukcí, proti nimž je mé přirovnání se studentkami „dole bez“ při Rösnerově pohřbu pouhou třísečkou v oku – ve srovnání s trámem v oku Trčálkově.

Jen namátkou z článků Karla Trčálka:

  • Kdo zabránil Hitlerovi v uskutečnění tohoto božího plánu? (Rozumějme: holocaust byl boží plán, jehož realizaci svěřil Bůh Hitlerovi – podle Trčálkových vývodů.)
  • Bůh je i zlo a snad především zlo.
  • Kristus je padlým Satanem.
  • Svatý Pavel, který byl posedlý Ďáblem.
  • Čteme-li totiž Starý Zákon, knihu, jež je spolu s Koránem, nepochybně jednou z nejodpornějších knih vůbec, můžeme nám potom i Hitlerův „Můj boj“ připadat jako docela nevinná kniha.
  • Ve starozákonním kontextu lze chápat holocaust jako něco docela zákonitého, jen s tím rozdílem, že tentokrát nebyl vyhlazen žádný pronárod, ale samotní Židé. 

Bylo-li mé přirovnání se sundanými kalhotkami na pohřbu herce nešťastné, pak se ptám, zda si Radka myslí, že výše uvedená (a také jiná) vyjádření Karla Trčálka byla „šťastná“.

Pokud ano, pak jí vůbec nerozumím. Pokud ne, nerozumím zase tomu, proč se autora uvedených nehorázností zastává.

Jako muži máme povinnost být vůči ženám galantní – v životě i zde na blogu. Chovám k Radce úctu a o to víc mne mrzí její kladný postoj k něčemu, co ve společnosti slušných lidí nepostrádajících elementární míru empatie a respektu k hodnotám jiných nemá být hájeno či dokonce adorováno.

Subscribe
Upozornit na
guest

17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radka Kielbergerová
1 rok před

Zdravím, pane Stejskale, hajdpark… a tím končím, říkám tím vše. Propojte to s tím mým už řečeným. Samozřejmě, pokud chcete. Není to povinnost číst ani náhodou. Nabízím…Jen že tohle nějak zakončuji a nějak nejen toho jednoho , ale i sebe vysvětluji. Hezký den:)

Filip Vracovský
1 rok před

Dobrý den pane Stejskale, tento prostor je fajn, že sem jakýkoli, nejen náboženský fundamentalismus nikdo netahá. Škoda to kazit.

Martin Braun
Martin Braun
1 rok před

No Filipe, tento blog je fajn, a mělo by to tak zůstat, že tu může psát kdokoliv cokoliv, bez omezení, pokud se bude držet v mezích slušností a nepropagovat nepropagovatelné. Nechcete tu snad zavádět nějaké kodexy po vzoru idnes? Navíc to vše co napsal pan Stejskal, před ním pan Ziegler a následně i moje velepekelnost, má jednu velkou pointu. Tou je nepřípustnost zlehčování zrůdnosti holokaustu. Vlastně celá ta diskuse mohla už dávno skončit. Stačilo málo. Jen pochopit, že tak jako má každý právo napsat svůj pohled a pocit, tak má jiný zase právo na to reagovat. Pokud ovšem za tuto… Číst vice »

Filip Vracovský
1 rok před
Reply to  Martin Braun

Budu Martine velmi stručný protože sem tuto polemiku zatáhnout nechci… V článcích KT nevidím ani popírání ani zlehčování holocaustu, to vůbec nevím kde se vzalo. Vaší hádce s Radkou nerozumím vůbec. Spor s panem Stejskalem, který má dojem, že Karel Trčálek uráží Boha je něco jiného. Z takových svatých bojovníků a samozvaných obhájců jediné pravdy nikdy nic dobrého nevzešlo…

Radka Kielbergerová
1 rok před
Reply to  Martin Braun

…jsou v mnoha ohledech ti, kteří si vás s blbečky bez charakteru nikdy nepřijdou užít.
kopírovnáno přímo ze zdroje…
…zkuste si tohle pořádně přečíst, Martine.
Vždycky jsem Vás měla za chytrého chlapa. źe to neladí v nastavení jiném, je asi pravda. Ale zdá se mi, že jste si tohle sakra špatně přečetl:)
Stane se …:)

Radomira Kielbergerova

Je vidět, že nás dva a řeknu i tři tohle trápí. Mám frmol, ale připravila jsem zatím čast článku. Nebude se Vám, pane Stejskale, líbit, Vy jste ke mně přes všechno tak nebetyčně laskavým, až nevím, co s tím:))). Děkuji. Jen náznak. Beru to od podlahy přimo od toho, koho miluju. Jo. Kdyby se dožil, chtěla bych být jeho milou. Přiznám.:)) Arnošt Lustig. Je mi líto, ale má k pohledu Karla Trčálka blízko v několika věcech. Já to sem teď psát nebudu. Ale odkážu Vás zatím nic ve zlém ilustrativně do jakéhokoli příspěvku Martina. A něco dohodím, co nepřežije hlavně… Číst vice »

Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

Pochopitelně nevím, o co jde, ale z pozice nezúčastněného pozorovatele to na mě působí jako typický whataboutismus – RK nejspíš nějakou část vašeho článku vyhodnotila jako blbost a vy jí teď před očima máváte blbostma jiného autora a chcete, aby uznala, že to je větší blbost než to vaše? Já jen jestli tomu dobře rozumím.
Nemám čas pročíst si blogy pana Trčálka, takže nehodnotím, jen se ptám.

Martin Braun
Martin Braun
1 rok před

Jetski mohu, tady Nelson o cast clanku ale o absolutni nepochopeni podstaty vyslovenych nazoru. Pan Trcalek ma nejaka problem ktery ventiluje nenavisti a provokovanim. Pani RK jej aside vnima jako novodobeho Jana Husa. Bohuzel, podobne jako on voli cestu konfrontace. Jo a omlouvam se ale na mobile nekoho nastavit Cestinu

Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

Ale já přece Trčálkovy blogy nijak nehodnotím, a pokud vím, tak pokud tady někdo srovnává vaše blogy s těmi jeho, tak jedině Vy?
V podstatě spolu ty dvě věci vůbec nesouvisí, jen se cítíte dotčený něčím, co o Vás napsala Radka, a teď poukazujete na něčí jiné nesmyslné blogy. Není lepší obhájit svou vlastní myšlenku, než strhávat pozornost na hloupé názory někoho jiného?

Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

No, pořád tomu nerozumím, ale zas nemůžu vidět do všeho.

Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

Dejme tomu, že bych ho přečetla, a souhlasila s Vámi, že ten člověk je vyšinutej – proč to teda číst? Kdybych četla všechny blázny na idnesu, nedělám nic jiného. Paní Radka na něj má jiný názor, tak to čte. Pořád má právo na názor na vaše články. Proč to tahat na Blogosféru?

Last edited 1 rok před by Adéla Vodvářková
Adéla Vodvářková
Admin
1 rok před

Chraň Bůh, abych hodnotila, kdo sem může co psát. To „Proč to tahat na Blogosféru“ jsem myslela spíš tak, že mi to připadá jako něco, co se hodí spíš do komentářů pod Trčálkův blog, když to tam vzniklo. Už mlčím!

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial