Nečekané, vzpomínkové, potěšující

Něco takového zažije člověk obvykle jen jednou za život, pokud vůbec. Objekt, kam jsem jako dítě, někdy i s mladším bratrem, jezdil na prázdniny, se stal kulturní památkou.

Na západě Čech leží Krušné hory, v jejich západní části pak město Kraslice – a na jeho území stojí dva svatostánky. Katolický kostel Božího Těla v centru města a nad ním, na okraji Kraslic, kostel evangelický. Tvoří i s farou jeden architektonický celek, který se stal, jak 26. ledna 2021 informoval Český rozhlas Karlovy Vary, krajskou kulturní památkou.

Kostel, dílo německého architekta Otto Bartninga, byl vysvěcen v roce 1912.

Jak jsem již několikrát ve svých článcích uvedl, patřím po otci k potomkům pobělohorského evangelického exilu (byť pozdějšího); otec, jeho rodiče a další předci se narodili v Polsku, kde patřili k české evangelické komunitě reformovaného (kalvínského) vyznání.

Po skončení druhé světové války tatínek a dědeček s babičkou reemigrovali do Československa a usadili se v severních Čechách. V druhé polovině 60. let minulého století se naše širší rodina přestěhovala do západních Čech. Dědeček s druhou manželkou, mojí druhou babičkou, našli nový domov v Kraslicích a zde nějaký čas, než si koupili rodinný dům, žili na evangelické faře, která, jak jsem uvedl výše, je spojena s kostelem v jeden celek.

K faře je připojena  zahrada, která tehdy, v době mého dětství, kdy se mi zdála neuvěřitelně rozlehlá, byla plná květin a nechybělo ani jezírko. Zde jsem trávil prázdninový čas. Netušíc, že prožívám bezstarostné chvíle v budoucí kulturní památce.

Z té doby, a je to víc než půl století, si vzpomínám na jeden labužnický zážitek. Na kraslické faře mě poprvé pohostil dědeček s babičkou loveckým salámem. Od té doby patří (ten salám) k mým oblíbeným.

S farou obecně je spojena ještě jedna zajímavost mého života. Než rodiče koupili na severu Čech rodinný dům, žil jsem s nimi po narození asi tři roky (1956-1959) také na evangelické faře. Spolu s mým bratrancem, jehož tatínek, švagr mých rodičů, sloužil v tamním sboru jako evangelický farář.

A teď dva fotoodkazy na novou kulturní památku:

Kraslický evangelický kostel – venkovní pohled. Na pravé straně s kostelem spojená fara. ZDE

Stejný kostel uvnitř. ZDE

 

Subscribe
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír T. Gottwald
10 měsíců před

Fajnový, Lubomíre!
A zajímavý tip, kam se podívat, dožiju-li konce stanného práva ještě coby mobilní.

Hana
Hana
10 měsíců před

Potěšující i pro čtenáře. Pohoda z textu dýchá. Po všech těch severočeských mejdanech, protekčních papaláších předbíhajících při očkování, po rušení nerušení očkování seniorům atd. jsem takové nadechnutí moc potřebovala. Díky.

Tomáš Vodvářka
Admin
10 měsíců před

Máte zajímavou genealogii, Lubomíre. A jsem rád, že kraslický kostel je uznanou památkou, takže jej – aspoň doufám – nečeká zánik….

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial