Elen Adele: Druhý pokus

V českých médiích, pokud se píše a mluví o Izraeli, převažují dvě témata. Covid a březnové volby. Země ale nabízí i jiné události. U jedné z nich se zastavíme.

Pandemie koronaviru ovlivnila všechno, co ovlivnit mohla. Poprvé v historii také konání písničkové soutěže o Velkou cenu Eurovize. Je stará jako autor těchto řádků – premiéru měla v roce 1956. Pak evropští a později i neevropští zpěváci (zástupci zemí sdružených v Evropské vysílací unii EBU či k ní přidružených – nemá nic společného s Evropskou unií) soutěžili pravidelně rok co rok. Až do loňska: Eurovize 2020 byla kvůli koronaviru zrušena (podobně jako například letní OH v Tokiu).

Soutěž 2020 se měla konat v nizozemském Rotterdamu, v Izraeli se připravovala zpěvačka  Eden Alene. Jeruzalémská rodačka (*2000), jejíž otec a matka, později rozvedení, pocházejí z etiopské diaspory. Zklamání ze zrušení festivalu bylo velké, nicméně Izrael patří k těm zemím (podobně jako ČR), které se rozhodly, že interpret vybraný pro Rotterdam 2020 bude reprezentovat svoji zemi i na klání letošním. Eden se tedy těší a doufá, že napodruhé to vyjde.

Zpěvačka zůstává, to co se změnilo, je soutěžní píseň. Izraelská veřejnoprávní televize Kan 11 připravila do užšího výběru tři songy, přičemž o vítězném rozhodovala veřejnost. Vlastně už rozhodla. V pondělí 25. ledna televize oznámila, že v Rotterdamu bude Elen zpívat skladbu „Set Me Free“.  (Osobní slovo autora: Ačkoli jsem nehlasoval, po vyslechnutí všech tří písní jsem si přál, aby vyhrála právě tato; potěšení je tedy na mé straně.)

Sleduji Eurovizi od roku 1976 – a pozitivně vnímám jeden rozdíl. V době před internetem jsme byli odkázáni, zejména v komunistické éře, na přímé přenosy německé nebo rakouské televize (kdo jsme žili v dosahu jejich signálu); co jsme nepochytili z vysílání, to jsme prostě neměli, například názvy písní apod. Jistě, pomohlo video (kdo ho měl).

Éra svobody ve spojení s internetem přinesla doslova revoluční změnu a nové možnosti. Co nám dříve ani nemohlo přijít na mysl, je dnes samozřejmé: možnost poslechnout si soutěžní skladby několik měsíců před samotným kláním.

Tady je Eden Alene v písni „Set Me Free“/YOUTUBE.

5 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
30 dní před

Je fakt, že mne Eurovize nijak nebere, mám raději jinou muziku, než tenhle popík. Ale musím přiznat, že má krásný hlas a je zajímavá.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial