Až porazíme koronavir …

Zřejmě i mezi čtenáři těchto řádků se najdou ti, kdo s nostalgií vzpomínají na prázdninové pobyty v egyptské Tabě. Troufnu si tvrdit, že většina navštívila tento sinajský resort ještě za Mubaraka. Tedy před egyptskou fází toho, co je označováno jako arabské jaro.

Pobývali jsem v Tabě s manželkou, bez dětských členů širší rodiny, ještě po První revoluci, tedy na jaře 2011. Protože od podzimu toho roku jsme plánovali brát sebou do Egypta i ratolesti, rozhodli jsme se Sinaj opustit (já s těžkým srdcem, protože ten poloostrov miluji) a na podzim 2011 jsme zamířili do Safagy. Tedy do Afriky.

Důvod byl bezpečnostní. Situaci na Sinaji jsem vyhodnotil jako potenciálně nebezpečnou, což se záhy potvrdilo. Na poloostrově se etablovalo několik teroristických skupin, z nichž ta asi nejvíce známá, Ansar al Bait Maqdis, se stala v roce 2014 součástí Islámského státu (v rámci jeho chalífátu šlo o Sinajskou provincii).

Teroristé pak řádili na severu Sinaje jako skuteční služebníci zla. Vzpomeňme na krvavé útoky, které provedli v říjnu 2014 – třiadvacátého toho měsíce nejprve na silničním kontrolním stanovišti Karm al Qawadis nedaleko města Šajch Zuvajd a o několik hodin později ve městě Al Ariš. Bilance: 31 mrtvých egyptských vojáků.

Výzva pro egyptského prezidenta Abdela Fataha Sisiho, který se ujal funkce v červnu 2014.

V době útoků na stanoviště Karm al Qawadis a v Al Ariši jsme trávili svoji první bezpečnou dovolenou v Marse Alam, kam jsme se přesunuli po báječných sezonách v Safaze. Ne že by v té době vláda prezidenta Sisiho na Sinaji na teroristické vraždění nereagovala, ale hlavní úder přišel až v roce 2018. Impulsem ke komplexní akci byl útok teroristů na mešitu al Rawda ve městě Bir Al Abd v listopadu 2017. Zahynulo při něm přes 300 věřících.

V únoru 2018 byla zahájena masivní protiteroristická operace egyptských ozbrojených sil známá jako COS 2018 (Comprehensive Operation – Sinai 2018). Jejím cílem byla likvidace teroru na Sinaji, zejména v jeho severovýchodní části. Původně měla trvat tři měsíce, což byl ovšem termín šibeniční a nereálný; nakonec se o poznání protáhla. O jejích pozitivních výsledcích informoval týdeník Al Ahram Weekly 21. ledna 2021.

Podstatné pasáže z článku přinesl 24. ledna server Ahramonline. To nezajímavější z jeho souhrnu je součástí tohoto textu.

Takříkajíc vytknout před závorku musíme skutečnost, že nikoli náhodou centrum teroristických aktivit nacházíme na Sinaji v jeho severovýchodní části – na ose měst Rafah, Šajch Zuvajd a Al Ariš (viz mapu níže). Rafahem je míněna egyptská část pohraničního města těsně sousedícího se stejnojmenným městem v Pásmu Gazy. Tedy v oblasti, v níž vládne teroristické hnutí Hamas.

… mapa Sinaje/Červené kolečko-Šajch Zuvajd, modré – egyptský Rafah, T – destinace Taba. Na západ od Šajch Zuvaidu  města Al Ariš a Bir Al Abd. (Pozn.: Přepisy z arabštiny se mohou na jiných mapách a v jiných textech lišit.)/Podklad: Cz.wikipedia.org/Licence: Public Domain.

Tato těsná blízkost obou Rafahů, lépe možná jednoho Rafahu na dvou územích, to je voda na mlýn teroristických aktivit. Egyptská blokáda Pásma Gazy (existuje souběžně s blokádou ze strany Izraele, pouze Egypt není kvůli ní tak mezinárodně tepán jako Izrael) byla na tomto místě léta úspěšně narušována – jak na povrchu, tak prostřednictvím tunelů, kterými byly na Sinaj pašovány zbraně i lidé (nemluvě o pašování zboží).

Aby tomu egyptská vláda učinila přítrž, sáhla už v roce 2014 k drastickému opatření. Rozhodla se na své straně hranice vytvořit několik stovek metrů široké nárazníkové pásmo, což znamenalo vystěhování všech obyvatel (ne vždy lidsky citlivé a dostatečně kompenzované), likvidaci všech budov a tunelů a vytvoření vodního kanálu. Zprávy hovoří o tom, že zbouráno bylo přes tři tisíce budov a vystěhovány tisíce lidí.

SVĚDECTVÍ Z MÍSTA

Novináři týdeníku Al Ahram Weekly navštívili Šajch Zuvajd a egyptský Rafah.

V Šajch Zuvajdu jim kmenový vůdce šejk Abdallah Al Ruweišan řekl: „Všechno je teď mnohem jednodušší. Život nejen že se vrací k normálu, ale bude lepší než předtím. Prošli jsme velmi těžkým obdobím, když se v roce 2011 (po protimubarakovské revoluci – LS) zhroutila bezpečnost. Život se tu zastavil.“

A dnes? Tři roky od zahájení protiteroristické operace COS 2018 se novináři a jejich průvodce zastavili v centru města před školou Hamadiya. Zdánlivá banalita: v tomto školní roce už zase funguje. Něco takového nebylo dříve vůbec samozřejmé. V provozu je veřejné tržiště, stánky jsou plné ovoce a zeleniny.

Není ale všechno stoprocentní. „Drobné teroristické aktivity stále existují, ale odehrávají se mimo městské oblasti. Zbylí teroristé sem nemají přístup,“ doplnil šejk Al Ruweišan.

Noviny citují armádní zdroje, podle kterých došlo v této oblasti k poslední teroristické operaci před sedmi měsíci. Přesněji: mělo dojít. Byla zaměřena proti zemědělským farmám za městem a bezpečnostní síly ji překazily.

Ruku v ruce s protiteroristickou kampaní byl zahájen rozsáhlý rozvojový program. Vyrostly nové školní budovy, veřejné parky a zdravotní střediska, byla vybudována technická infrastruktura a obnoveny veřejné služby. Například nová vodárna s denní kapacitou pět tisíc metrů kubických pitné vody.

Zdroj obeznámený s bezpečnostní situací na Sinaji novinářům řekl: „Prostředí, v němž bujel terorismus, bylo eliminováno. Lidé vidí na Sinaji nový obraz díky rozšíření rozvojových projektů.“

Nejde ale jen o infrastrukturu. Rozvíjet je zapotřebí také lidské zdroje a přetvářet myšlení lidí po stránce kulturní a intelektuální. V tom jsou nápomocny i beduínské kmeny. Jejich příslušníci vyvracejí tvrzení, že teroristé mohli spoléhat na jejich spolupráci. Jistěže i takoví se našli, ale podle Abdallaha Al Maaniho, stařešiny stejnojmenného kmene Maani, se beduíni postavili na stranu protiteroristického snažení vlády. „Naším hlavním zájmem bylo obnovení bezpečnosti.“

Mladý obyvatel města jménem Mohamed novinářům řekl, že do procesu obnovy se zapojili také sinajští podnikatelé. Třeba tím, že nechali vykopat studny. „Nyní má město úpravnu vody a odsolovací zařízení.“

V pouštní oblasti víc než důležité.

S jistým problémem se ovšem potýká zemědělství, které se zatím nerozšířilo tak, jak by bylo zapotřebí, a to kvůli omezením týkajícím se prodeje pesticidů. Má jít o dočasné opatření a zavedeno bylo proto, že některé složky těchto látek využívali teroristé ke zhotovení výbušnin.

V EGYPTSKÉM RAFAHU

Novináři zavzpomínali. Když byli v tomto městě před několika lety, čeho byli svědky? Rozšíření teroristických sítí všeho druhu, mišmaše násilnických extremistických skupin, pašeráků zbraní a gangů obchodujících s lidmi. Jednalo se o prostředí naplněné kriminálními aktivitami, s nimiž se museli lidé vypořádat sami; vláda byla daleko a byla příliš slabá na to, aby místním pomohla.

Příznačné: v minulosti bylo nesnadné určit, která budova stojí na jedné či druhé straně hranice, zda ještě na egyptské či palestinské. Mnoho domů sloužilo jako pouhá fasáda pro nezákonný obchod; byly branami pro infiltraci teroristů přes hranice. Al Ahram Weekly úlevně dodává: „Tyto budovy již neexistují a s nimi zmizela i nelegální činnost, k níž sloužily. Podle oficiálních zdrojů bylo uzavřeno více než 3 000 (slovy tři tisíce!) tunelů, což zastavilo pašovaných zbraní a lidí do Egypta.“

V současné době se blíží dokončení druhá fáze výstavby Nového Rafahu. Zatímco starý Rafah byl „vzorem chaosu a nahodilého vývoje“, jak řekl jeden odborník ze stavebního dozoru, nynější podoba urbanismu je shodná s tou, jaká je v poslední době realizována v rámci rozvoje měst ležících v údolí Nilu a v Deltě. Kromě 84 vícepodlažních bloků s 1344 bytovými jednotkami zahrnuje projekt Nového Rafahu také čtyři stovky jednopodlažních domů vybudovaných v beduínském stylu v souladu s beduínskou identitou významné části místní populace. V Novém Rafahu nebude chybět infrastruktura a budovy policie, hasičského sboru a pošty, taktéž čerpací stanice, pekárna a sporovní a rekreační areál.

K tomu guvernér provincie generálmajor Mohammed A. F. Šouša řekl: „Obyvatelé Rafahu, poté, co byli nuceni odejít kvůli válce a terorismu, se vrátí a tyto domy na ně budou čekat.“

SLOVO AUTORA NA ZÁVĚR

Ne, opravdu si nemyslím, že v tomto koutě Sinaje je nyní všechno tak ideální, jak by se mohlo z reportáže zmíněného týdeníku zdát. Na druhou stranu: vše nasvědčuje tomu, že protiteroristická operace COS 2018 přináší pozitivní výsledky. Nezbývá než si přát, aby byl tento proces dokončen. Protože čím dříve bude na severovýchodě poloostrova, potažmo na celém poloostrově klid, tím dříve bude možné v plném rozsahu obnovit cestovní ruch v sinajském resortu Taba. A to by mělo, až porazíme koronavirového nepřítele se všemi jeho mutacemi, zajímat také české turisty. Prostě proto, že Taba je fantastické místo necelé čtyři hodiny letu ze středu Evropy.

Subscribe
Upozornit na
guest

3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Bohumil Michal
Bohumil Michal
2 let před

Připadalo mi divné, proč Egypt nedokáže na Sinaji udělat přiměřený pořádek – dokud jsem neviděl hory na pobřeží Akabského zálivu a izraelské hranici.
Nádherné, divoké, pusté.
Ideální terén pro guerillu se znalostí terénu.

Lubomír Stejskal
Lubomír Stejskal
2 let před
Reply to  Bohumil Michal

Magické i nebezpečné. Tam si člověk uvědomí, kromě toho, o čem píšete Vy, jak nesnadná byla cesta lidu Izraele do Zaslíbené země a jak nesnadné byly sinajské operace IDF.

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Pamatuji, když jsem jel autem do Eilatu, poslední úsek nádherným údolím. i z toho, co píšete, je jasné, že obyčejní lidé chtějí jen žít, bez ideologického nánosu. Kéž by se jim to podařilo.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial