O jednom českém odcházení – Miroslav Kalousek

Jsou poslanci, kteří když odejdou z parlamentu, nikdo si toho nevšimne. A pak jsou ti druzí. Kam patří Miroslav Kalousek, netřeba zdůrazňovat. Jeho odchod (naštěstí jen ze sněmovny) je pro českou politiku ztrátou. Proč?

Bez ohledu na to, nakolik s ním v tom či onom souhlasíme či nikoli, je Miroslav Kalousek opravdovým politikem. Jsem v pokušení napsat Panem politikem. Inteligentní, charismatický, vynikající řečník – a přitom žádný „papaláš“. Politik – člověk.

Svoji lidskou dimenzi ukázal vícekrát. Nejednou si tím uškodil. Na nic si ale nehrál, zůstal nohama na zemi. Být člověkem znamená dělat lidské chyby – a na ty oponenti čekají. A volič, občan? Může mu je odpustit, anebo je uchopit jako bič a při absenci velkorysosti a pocitu vlastní dokonalosti šlehat a šlehat. Oči zalité nenávistí pak nevidí to pozitivní.

Nepíšu nekrolog, věřím, že ani politický, proto se omezím  jen na několik poznámek.

Vždycky jsem říkal: Nezajímá mě ani tak, jak to či ono Kalousek říká, ale co říká. Jeho styl mohl kdekoho iritovat, ale podstatný byl obsah jeho sdělení. Jaký to rozdíl oproti jiným „osobnostem“, které nenabízejí ani styl (byť třeba provokativní) a bohužel ani obsah. Jenom jedno velké prázdno. Nuda.

Obávám se, že o poznání víc nudy bude v českém politickém životě i po 19. lednu 2021. Málo platné, Miroslav Kalousek bude chybět. Nemyslím si to pouze já; překvapil mě výsledek ankety na serveru iDNES (z 19. 1. 2021 – údaje na screenshotu jsou z 16:25 hod. SEČ):

zdroj: iDNES.cz

Že nejde o tuctového politika, po kterém „neštěkne pes“, dokazuje i počet diskutujících na internetu pod zprávou o Kalouskově politickém „nashledanou“ (nikoli „sbohem“) – 19. 1. 2021 v 16:40 SEČ:

  • server iDNES … 1238
  • server Novinky.cz … 1683

Osobně bych si přál, aby Miroslav Kalousek byl i nadále (relativně častým) hostem zejména mainstreamových médií, neboť jsem si jist, že má co říci, že prezentace jeho politického vidění světa má hlavu a patu a že takových osobností bychom si měli vážit.

Prý mu Poslanecká sněmovna vzdala hold ve stoje „napříč spektrem“. Zaslouženě.

Subscribe
Upozornit na
guest

7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hana
Hana
2 let před

Byl výrazný. Chytrý. Štval mne. Rozesmál mne. Uměl velmi krátce říci podstatné. Byl to liška podšitá a asi nebyl žádný politický anděl a vzor čistoty. V posledních letech se zdál být opilý mocí😊. Ale byl výrazný. Pekarová ani s pomocí Adamové😊 TOPku nespasí. Mimochodem – viděli jste ji někdy se usmát?

Matějovský
Matějovský
2 let před

Btw opět to sem nepatří, ale viděli jste poslední Navalného počin – film o Putinově sídle? Sami Rusové skoro brečí dojetím, že film shlédlo za 11 hodin 13 milionů lidí a konečně se nebojí psát komentáře na youtube pod videem. Neuvěřitelný! https://www.youtube.com/watch?v=ipAnwilMncI&feature=emb_title

Vladimír T. Gottwald
2 let před

V politice mě „Mirda“ asi častěji nasral než potěšil, ten posun TOP 09 ze středových pozic výrazně doleva jsem neskousl. Ale i když jsem o poznání raději měl Kuberu, pořád byl „Kalda“ jedním z posledních chytrých a vtipných politiků. A jak to tak vypadá, po nich už zavládne ledva sterilní pseudokorektní blábol, nevtipné mudrování a přízemní hulvátství bez vtipu. – Všechna čest případným výjimkám, na něž si však právě nevzpomínám.

Last edited 2 let před by Vladimír T. Gottwald
Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Miroslava Kalouska považuji za jednoho z nejchytřejších poslanců, kteří se veřejně projevovali. Navíc, navzdory všemu, jen díky němu zvládla ČR krizi v letech 2008-2009 s minimálními ztrátami ve srovnání s jinými zeměmi. Rozdíl mezi ním a současnou „ministryní“ je natolik výrazný, že každé srovnání kulhá na obě nohy. Doufám, že zůstane ve veřejném prostoru alespoň jako komentátor…

Matějovský
Matějovský
2 let před

Já jsem jeho fanoušek, volil jsem ho od založení TOP. sice jim zůstanu věrný nejspíše, ale pravda s varovně zvednutým obočí. Navíc budu bláhově doufat, že Miroslava Kalouska ještě jedna vrcholová funkce čeka.

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před
Reply to  Matějovský

Pro něj to muselo být někdy utrpení. On jako intelektuál musel poslouchat a třeba i vést debatu třeba s Mílou Roznerem či jiným myslitelem podobného stupně intelektu. Pamatuji si jej v jedné debatě u V. Moravce, kde seděl on, pan Niedermeyer a paní Schillerová. Po půl hodině to oba pánové de facto vzdali. Pochopili, že naučit ovci hrát na klavír Janáčkovu symfonietu prostě nelze.

Nada
Nada
2 let před

Ještě když byl v ČSL jsem jej jednou volila, přišel mi chytrý a správný, jenže pak mě zklamal, když bylo vidět, že mu je jedno na kterou stranu se přidá jen když bude u moci. Asi toho od politika chci moc. Přesto bude škoda když v politice nebude. Byla to výrazná politická osobnost a bude chybět.

Last edited 2 let před by Nada
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial