Hraje Twitter fér?

Možná je to naivní otázka. Přesto mě napadla. V souvislosti s tím, jak pracuje Twitter. Přesněji, jak „cenzuruje“ Twitter. Uvozovky jsem použil proto, že experti by nám vysvětlili, proč o žádnou cenzuru nejde.

Nám laikům (některým) to ale může připadat jinak. Věc názoru a úhlu pohledu.

Nejprve obecná poznámka. Pokud se někdo rozhodne být soudcem toho, co je a co není pravdivé v obsahu jeho platformy, kterou užívá několik stovek milionů, pak si na sebe vzal nadlidský úkol, má-li si počínat férově a spravedlivě. Anebo tomuto úkolu není s to dostát – a pak si počíná nefér a nespravedlivě.

Řeč je samozřejmě o Twitteru. Problém vyvolal celosvětovou pozornost zejména poté, co byl zablokován účet amerického prezidenta.

Pokud by totiž tato společnost chtěla plnit roli „hlídače pravdy“ tak, aby nevyvolala dojem, že měří dvojím metrem, musela by se chovat vůči všem svým uživatelům stejně. Tím nemyslím, že můj twitterový účet je co do významu shodný s Trumpovým. Jde mi o něco poněkud jiného.

V pondělí 18. ledna 2021 napsal izraelský server Arutz ševa (a řada dalších médií), že Twitter dočasně pozastavil účet novopečené kongresmanky Marjorie Taylorové Greenové, která zastupuje ve Sněmovně reprezentantů Georgii. Patří k republikánské menšině, je podporovatelkou Trumpa. I ona si myslí, že prezidentské volby byly zfalšovány a v tomto smyslu se také na Twitteru vyjadřila.

Učinila tak i 17. ledna 2021.

Podle zpráv měla pozastavený účet 12 hodin. Toto jsem nemohl ověřit (a nezbývá než agenturní zprávě věřit), nicméně na Twitteru pod jejími příspěvky jsem našel toto oznámení:

Twitter upozorňuje: Toto tvrzení o volebních podvodech je zpochybňováno, proto na tento příspěvek nelze odpovídat, přeposílat ho ani lajkovat kvůli riziku (vyvolání) násilí.

Čili: poslankyně vyjádřila svobodně svůj názor, o kterém si Twitter myslí, že není pravdivý,  a proto zasáhl.

Můžeme si o tom myslet cokoli (jak patrno, raději nezveřejňovat) – a aby naše přemítání o tom, jak „férově“ Twitter pracuje mělo další podnět, nabídnu reakci Marjorie T. Greenové:

Greenová: Twitter ponechal na této platformě čtyři roky dezinformaci o „ruské koluzi*/“. Byla to od samého počátku stoprocentně podvodná zpráva, ale stejně zde zůstala.

Je to další důkaz dvojího standardu společnosti Twitter při posuzování jeho obsahu. Příliš důvěryhodnosti nevyvolává. Hraje Twitter fér? To je, na co se ptám.

*/ Jde o obvinění, že Trump spolupracoval s Rusy při jejich údajné snaze ovlivnit US prezidentské volby 2016 v jeho prospěch (a v neprospěch demokratů). Pravdivost tohoto obvinění tzv. Muellerova zpráva v roce 2019 nepotvrdila.

Subscribe
Upozornit na
guest

3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír T. Gottwald
2 let před

Jo. Mám z toho strach. Velký strach mám z toho, jak se to v USA vyvíjí. A žel nejen v USA. Takže když mi můj hodně vzdálený snad příbuzný z osmašedesátého kolene, jehož rodina žije v USA po staletí (a jen žertem mne oslovuje strejdo a já jej synovče), napsal, jak by se dalo zařídit přesídlení do Evropy, do zatím zdánlivě svobodnějšího Česka, já mu odpověděl, že se bojím, že než by se sem dostali, by tu mohla být stejná žumpa nesvobody, ne-li horší… A to už, Tome a Lubomíre, není ani tak zajímavé, jako k pláči a nasrání. A… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Ten pocit moci, že mohu zablokovat účet třeba presidentu USA, musí být docela opojný. Tady nejde o něj, ale o samotný princip svobody slova. Začíná to být v toma našem světě zajímavé….

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial