Kdo si zasloužil smrtící injekci víc?

Ze Spojených států přicházejí v posledních dnech zprávy o provedených popravách. Každá exekuce vyvolá v člověku řadu otázek, zejména pokud je takový člověk odpůrcem trestu smrti. Tak jako autor této glosy.

Je to pokaždé stejné. Jinak interpretují popravu příbuzní oběti – a mají obvykle pravdu -, jinak obhájci popraveného. Proč mají příbuzní pravdu „obvykle“? Ne vždy je totiž popravený skutečným vrahem. V takovém případě to, co příbuzní vrahovi vzkazují, se člověka, kterému federální nebo státní orgány vzaly život, netýká. Bohužel.

O tom ale dnes psát nechci. Téma vyžaduje nesrovnatelně větší prostor, než jaký poskytuje blogerská glosa.

Naopak chci poukázat na jednu absurditu a z prostého lidského pohledu vrcholnou nespravedlnost, které jsme byli v nedávné minulosti svědky.

Ve středu 13. ledna 2021 byla popravena Lisa Montgomeryová, která zavraždila těhotnou ženu a z těla jí vyřízla dítě (to naštěstí přežilo). Hrůzný, nelidský čin.

O něco dříve, loni 30. prosince, zemřel v žaláři Samuel Little. Agentury psaly, že zavraždil 93 lidí. Jeho trest: trojnásobné doživotí.

Abych nebyl obviněn z neznalosti: vím, proč v jednom státě (americké) Unie je možné za jednu vraždu člověka popravit a v jiném za nesrovnatelně víc vražd nechat dožít za mřížemi. (A chápu také rozdíl mezi federálními a státními popravami.) Na webu Amerického centra fungujícího při US ambasádě v Praze se k tématu vyjádřil prof. David W. Garland:

  • Jedním z důsledků toho, že Amerika klade důraz na federální uspořádání a místní autonomii, je skutečnost, že Spojené státy americké nejsou jednotné, co se týká trestu smrti: legislativa a praxe týkající se trestu smrti se mezi jednotlivými státy a regiony liší.

Ano, stát skutečně a nikoli pouze formálně federální něco takového umožňuje a tak to také v praxi v USA funguje.

Viděno ovšem z druhé strany Atlantiku (a možná nejen odtud), jeví se to jako absurdní a krajně nespravedlivé. Řečeno vulgárně: někde můžete zavraždit lidí „kolik chcete“ a smrtící injekce vás mine (S. Little), zatímco jinde vám ji píchnou za vraždu jednu (L. Montgomeryová), a to jenom proto, že jste vraždili – hodně obrazně řečeno – „o několik mil“ dál.

Na trestu smrti mi vadí spousta věcí – a také to, že S. Little NE a L. Montgomeryová ANO. Nechci srovnávat, ale ono se to srovnání přímo vnucuje. Kdo si smrtící injekci zasloužil víc?, je-li možné se takto zeptat.

PS: Jsem si jist, že mě právníci argumentačně zamáčknou jako mravence, ale já nabízím pohled obyčejného člověka disponujícího zdravým rozumem.

Subscribe
Upozornit na
guest

1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Jakkoli to zní brutálně, tak pro mne je to doklad, že jde o Spojené STÁTY americké, tedy že si každý stát určí, jestli trest smrti ano nebo ne. Samozřejmě máte pravdu, že ty dva příklady, které jste uvedl, jsou nesrovnatelné a lidská spravedlnost v nás každé křičí….Otázka trestu smrti je stará jak lidstvo samo. Můj postoj je takový, že pokud nějaký stát 100% zajistí, že podobní lidé (jako ti dva, o nichž píšete), se už nikdy nepodívají mimo celu, pak jsem proti trestu smrti. Pokud tomu tak není, tak při dokonalém prokázání podobných činů….i když případ Olgy Hepnarové je takovým… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial