Volby po více než 15 letech (+ 2 dobré zprávy navíc)

V pátek 15. ledna 2021 vydal předseda Palestinskoarabské autonomie Mahmúd Abbás dekret, v němž stanovil dva termíny voleb – do Legislativní rady Autonomie a do úřadu šéfa Autonomie.

První na řadě by měly být volby do Legislativní rady, tedy zákonodárného sboru, a to 22. května 2021. Volba předsedy Autonomie by měla následovat 31. července 2021.

Obyvatele Autonomie čekají ještě volby do zákonodárného orgánu organizace PLO (Palestinská osvobozenecká organizace), ty se budou ale konat později v blíže neupřesněném čase.

Zda se v těchto termínech volby opravdu uskuteční, jisté stoprocentně není, protože vedení Autonomie je „dvouhlavé“. Na autonomním území v Judeji a Samaří je u moci Abbásova organizace Fatah, zatímco v Pásmu Gazy vládně teroristické hnutí Hamas.

Jisté je naopak to, kdy se volby konaly naposledy. Současný předseda Abbás byl zvolen v roce 2005; volby do Legislativní rady se uskutečnily v roce následujícím.

Termíny jsou tedy dány, nechme se překvapit, jak to bude s jejich naplněním.

TRUMP OCENĚN

Taktéž v pátek 15. ledna přinesla agentura Reuters zprávu, že prezident Trump obdržel nejvyšší marocké  vyznamenání Mohamedův řád zvláštní třídy, které se uděluje pouze hlavám států.

Marocký panovník Muhammad VI. ocenil Trumpovu zahraniční politiku, jmenovitě pak jeho úsilí, které přineslo  plody v podobě marocko-izraelské normalizační dohody. Řád předala prezidentovi v Oválné pracovně velvyslankyně Maroka v USA princezna Lalla Joumala Alaoui.

Snad tento akt uznání připomene ve vypjaté protitrumpovské atmosféře všem, kdo vnímají odcházejícího prezidenta veskrze negativně, také pozitivní stránku jeho čtyřleté éry, kterou historie ocení bezpochyby spravedlivěji, než mnozí jeho současníci.

K ZAMYŠLENÍ

Yael Ševachová je izraelská vdova. Jejího muže zavraždil arabský terorista. Na Twitteru se vyjádřila k současné debatě v Izraeli na téma proticovidového očkování vězněných teroristů. Jakkoli teroristy – pochopitelně – nesnáší, zastává názor, že by očkováni být měli. Nikoli samozřejmě prioritně, ale srovnatelně s ostatními izraelskými občany. Serveru Arutz ševa vysvětlila, že očkování nevnímá jako odměnu či luxus, ale jako součást národního úsilí zastavit šíření pandemie. Pro Izrael by to byla vážná rána, kdyby lidé žili v přesvědčení, že covid byl poražen a současně by věznice byly plné lidí trpících touto nemocí.

Na přímou otázku, zda by nechala očkovat teroristu, který zavraždil jejího manžela, odpověděla: „Jakkoli je pro mne obtížné to říci, tak ano.“

Zaslouží hluboký obdiv.

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial