Kdo (také) útočil na Kapitolu

Někdo je přesvědčen, že trumpovci (zdá se, že tak to vnímá většina pozorovatelů), někdo to ale vidí jinak: byla to provokace Antify (mj. Hana Lukešová, autorka a aktivní účastnice diskusí na Neviditelném psu).

Pozoruhodné svědectví přinesl 11. ledna web listu Jerusalem Post. V článku „Israeli at Capitol storming: We left once we saw guns drawn“.

Cituje Izraelce jménem Pinhas Jarabi, který se osobně zúčastnil útoku na Kongres a poskytl rozhovor izraelské televizi Channel 12. Jerusalem Post ho nazývá „izraelským výtržníkem“.

Pinhas popisuje, že den začal poklidně v parcích u Kapitolu řadou projevů, včetně vystoupení Donalda Trumpa. Po projevu prezidenta se on a další demonstranti přesunuli k budově Kongresu. Vyšli po schodech nahoru a narazili na policejní bariéru.

„Začali jsme před policisty protestovat. Někteří lidé si počínali divoce a policie zareagovala silou. Použila slzný plyn a gumové projektily – jeden mě zasáhl do žeber.“

Pak dodal: „V určité chvíli jsme vnikli do Sněmovny reprezentantů; policejní bariéra byla prolomena silou masy lidí.“

Výtržníci pak podle webu novin pokračovali do třetího podlaží, kde narazili na zavřené  prosklené dřevěné dveře. Ty se jim nepodařilo prorazit.

„Někdo se rozhodl rozbít sklo a náhle jsme viděli policii, jak na nás přes dveře míří zbraněmi. V tu chvíli jsme se rozhodli ustoupit.“

Web Jerusalem Postu dále uvádí, že navzdory přítomnosti krajně pravicových a bělošských rasistických skupin a tomu, že z místa útoku byly hlášeny antisemitské symboly a incidenty, patřily  mezi účastníky protestů  také skupiny Židů. Příjezd nejméně osmi autobusů zorganizovali podle informací JTA (Jewish Telegraphic Agency) ortodoxní Židé. Během protestů a nepokojů byly na místě k vidění rovněž izraelské vlajky. Přitom mnoho židovských účastníků násilí odsoudilo a současně vyjádřilo svoji podporu prezidentu Trumpovi.

Jak je zřejmé, brutálního útoku proti Kongresu se nezúčastnila „jednobarevná“ skupina, ale širší spektrum protestujících, často zcela protichůdné názorové orientace – a jistě nelze vyloučit, že mezi nimi byli i provokatéři. Proto se znovu vracím ke své původní myšlence, že primární vinu na tom, co se na Kapitolu dělo, má jednotlivě každý účastník a že tuto vinu nelze „upozadit“ tvrzením, že primárním viníkem je prezident Trump.

Tento článek budiž vnímán jako příspěvek do diskuse na téma tříkrálového barbarského útoku proti sídlu US parlamentu; diskuse, která neutichá na obou březích Atlantiku.

Subscribe
Upozornit na
guest

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial