Premiér dostal druhou očkovací dávku

A hned po něm ministr zdravotnictví. Druhou dávku vakcíny od firmy Pfizer proti covidu. Nikoli u nás, ale v Izraeli. Oba politici, Netanjahu a Edelstein, dostali také jako první Izraelci dávku č. 1.

Bylo to v sobotu večer 19. prosince 2020 v Šebově nemocnici v Ramat Ganu. Na stejném místě jim pak 9. ledna 20 byla vpravena do těla dávka číslo dvě. Nehledejme v tom papalášství, ale příklad pro občany.

Příklad hodný následování.

V Izraeli se očkovacímu programu říká „Dej rameno“ (Give a Shoulder). Netanjahu během aplikace druhé injekce řekl, že očekává – díky očkovacímu programu – brzký návrat k normálu. Země drží suverénní celosvětové prvenství v očkování v přepočtu na počet obyvatel (graf 1) a obdrží-li dostatečné množství občanů obě vakcíny, stane se záměr brzkého návratu k normálnímu životu realitou.

… graf 1/Zdroj: Ourworldindata.org

„Aby se tak stalo,“ řekl premiér, „potřebuji od vás, Izraelců, dvě věci. Dát rameno a chránit rameno před mutacemi.“

To znamená respektovat pravidla celostátní uzávěry.

„Uděláme to společně. Společně jsme vstoupili do pandemie a budeme první na světě, kdo se z ní společně dostaneme. Silnější než kdy jindy.“

Nejsou to jen politické fráze.

Izrael naočkoval od 19. prosince 1,8 milionu občanů (porovnejte se stavem v ČR). Ministr zdravotnictví Edelstein upřesnil: je to 20 procent populace a 70 procent nejvíce ohrožených.

Podle webu Jpost.com obdrží Izrael v nadcházejícím týdnu (který začíná v neděli 10. ledna) 100 tisíc až půl milionu dávek vakcíny a do konce března 10 milionů (nejen do Pfizeru, ale i od Moderny – LS).

Abych ale nebyl opět nařčen  z proizraelského idealismu, ba fanatismu, jak se v internetových diskusích často děje, musím uvést i záležitosti méně pozitivní. Také v Izraeli nacházíme nemalé množství těch, kdo pravidla celostátní uzávěry porušují.

Například, jak uvádí Jpost.com, během pátku a soboty (8. a 9. 1. do poledne) udělila policie 9178 pokut za porušení lockdownu. Z toho naprostá většina (7255) se týkala neoprávněného pohybu osob za povolenou hranicí 1 km od místa bydliště a 1358 lidí bylo pokutováno za to, že neměli roušku.

V Izraeli, stejně jako u nás, jsou lidé dvojího druhu. Ti, kdo nařízení respektují – a ti druzí.

FOTOODKAZY

•  Premiér Netanjahu dostává  jako první občan Izraele druhou očkovací dávku proti covidu-19 od svého ošetřujícího lékaře dr. Berkowitze./ZDE

•  Ministr zdravotnictví Eelstein dostává jako druhý občan Izraele od zdravotní sestry v Šebově nemocnici druhou očkovací dávku proti covidu-19./ZDE

 

Subscribe
Upozornit na
guest

3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hana
Hana
2 let před

Strategické uvažování v čase objednávání vakcíny vytvořilo Izraeli velký předstih před ostatními. Proč to tak asi je? Vsadili na správnou kartu – tedy náhodna. Nebo mělii izraelští státníci víc informací nebo odvahy než ostatní ? Ty odpovědi by byly hodně poučné pro budoucnost. Tedy pokud by měl někdo zájem se poučit😊.

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Jakkoli je pan Netanjahu pro některé občany svého státu osobou nedůvěryhodnou, v případě Covid 19 se chová jako premiér. A to bohužel na rozdíl od toho našeho.

Lubomír Stejskal
Lubomír Stejskal
2 let před

A nikoli náhodou je Likud stále v čele průzkumů, i když s nižšími preferencemi než před volbami 2020.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial