O politické chybě jedné paní poslankyně

 

Mary Millerová je novou členkou americké Sněmovny reprezentantů. Zastupuje středozápadní stát Illinois. Patří mezi vyhraněné protrumpovské republikánky. Svůj post v Kongresu zastává od 3. ledna 2021.

A už ji zná celý svět, chtělo by se říci.

Postarala se totiž o malý skandál: zařadila se mezi osobnosti, které neodolaly pokušení citovat Hitlera v pozitivním duchu. Není první a zřejmě ani poslední – a netýká se ta věc pouze Ameriky.

V úterý 5. ledna vystoupila ve Washingtonu DC na shromáždění „Moms for America“ pořádaném na podporu prezidenta Trumpa. Když hovořila o tom, že je potřeba získat mládež, uvedla: „Budeme prohrávat, dokud nezískáme srdce našich dětí. Je to bitva.“

A dodala:

  • Hitler měl v jedné věci pravdu; každý, kdo má mládež, má budoucnost.

Problém byl na světě.

Proti takovéto argumentaci se ostře ohradilo několik organizací a jednotlivců. Mezi nimi Liga proti hanobení, Světový židovský kongres, Americké muzeum holocaustu a demokratický guvernér státu Illinois J. B. Pritzker. Objevily se výzvy k rezignaci Millerové.

Je potřeba vysvětlovat, proč byly reakce tak ostře odmítavé? Věřím, že ne, a tak snad jen pro úplnost. Argumentovat výroky jedné z největších zrůd v dějinách na podporu vlastní dobré myšlenky je hrubá politická chyba, neboť to Hitlerův obraz relativizuje. A to je, musí být, nepřijatelné. Absolutně nepřijatelné. Je to plivnutí do tváře všem obětem zvrácené Hitlerovy politiky.

Jsem znovu a znovu šokován tím, že politici  v demokratickém světě, kteří tak rádi tímto způsobem Hitlera využívají k podpoře svých ušlechtilých myšlenek, si tyto souvislosti neuvědomují.

Současně, v kontextu toho, co se ve Washingtonu DC v uplynulých dnech stalo, musím uvést: tu větu pronesla Mary Millerová, jen ona je za ní odpovědná a jen ona se za ni musí omluvit. Nikdo jiný.

A tak se také stalo.

V pátek 8. ledna zveřejnila na svém Twitteru k této záležitosti vyjádření (obr. 1). V něm se omluvila všem, komu její slova jakkoli ublížila a vyjádřila lítost nad tím, že při ilustraci toho, jak nebezpečně mohou na mládež působit vnější vlivy, použila citát jednoho z nejodpornějších diktátorů v dějinách.

Ujistila:

  • Jsem vášnivě proizraelská a vždy budu silným zastáncem a spojencem židovské komunity.

obr. 1/Zdroj: Twitter kongresmanky Mary Millerové.

Poslankyně Millerová udělala chybu. Hloupou, zbytečnou, nepochopitelnou. Na druhou stranu: chyby se můžeme dopustit  – a také se jich dopouštíme – každý z nás. Důležité je vlastní špatné počínání napravit – a to Millerová udělala.

Jsem si jist, že příště už Hitlera tímto způsobem citovat nebude, že tato chyba ji náležitě poučila.

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Přesto je zajímavé, že ji to vůbec napadlo. Zdá se, že někteří jedinci v historii přes všechny jejich známé – a děsivé – vlastnosti mají jakousi magickou přitažlivost. Přesto je fajn, že v sobě našla sílu se omluvit a nežvanila cosi o nějakém přeřeknutí, případně – jak známo z našich luhů a hájů – relativizovala absolutně všechno.

Lubomír Stejskal
Lubomír Stejskal
2 let před

Ano – a o to jde. Chyba – omluva – poučení. Příjemný víkend tam u vás.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial