Útok proti Kongresu: Víc než zločin. Chyba

Jsou místa, která každý slušně vychovaný a inteligentní člověk považuje za posvátná, nedotknutelná. Patří mezi ně budovy náboženské a „politické“ – na prvním místě sídla demokratických institucí.

Také symboly státu a národa – stejně jako symboly víry.

Kráčím-li po nádvořích Pražského hradu, cítím kdesi ve svém nitru pokoru, respekt, úctu. Bez ohledu na to, kdo momentálně vykonává funkci českého prezidenta. Vstoupím-li jako nekatolík do hradní katolické katedrály, cítím totéž.

Ve starověkém jeruzalémském Chrámu byl prostor, do kterého mohla vstoupit jedna osoba jednou za rok. Nejvyšší kněz do Svatyně svatých. Rozumějme: šlo o pouhý vstup osoby nejpovolanější z povolaných – a přesto platilo tak extrémně přísné pravidlo.

Představa, že by do Svatyně svatých vstoupil kdokoli jiný, dokonce se zlými úmysly, byla nemyslitelná. Přesto k tomu došlo; na nejposvátnější místo vstoupila noha nepřátel – a dodnes je tato skutečnost vnímána jako tragédie izraelského národa.

Jenomže: byli to nepřátelé, kteří v Chrámu realizovali nepřátelské úmysly.

Co ale soudit o tom, kdyby do Svatovítské katedrály pronikli věřící katolíci a chovali se násilně, nekřesťansky? Že to není možné? Jistě, je to jen podobenství.

To, čeho jsme byli svědky v Kongresu Spojených států na svátek Epifanie, Tří králů, žádné podobenství nebylo. Byla to šokující realita: znesvěcení chrámu demokracie, můžeme-li takto nazvat sídlo Sněmovny reprezentantů a Senátu. Lidé, kteří se toho dopustili, poplivali symbol vlastního státu. Je to totéž jako veřejně pokálet vlajku The Stars and Stripes.

Fyzický útok vůči oběma komorám amerického zastupitelského sboru nelze ničím omluvit, ospravedlnit, akceptovatelně zdůvodnit. Lze nalézt jen přitěžující okolnosti. Navíc – slovy klasika (de Talleyrand): Byl to víc než zločin. Byla to chyba.

Chyba, která zásadním způsobem poškodila pověst Spojených států. (Jen si všimněme, co se píše v diskusích na zpravodajských serverech a sociálních sítích.) Útočníci považující se za patrioty poskytli ideovým nepřátelům jedinečný argument k dehonestaci Spojených států.

Co dodat: tříkrálový útok na Kongres se pánům a dámám opravdu povedl. Posunuli „plebejství ulice“ daleko za autovou čáru – proti vlastní zemi. Škody jsou napáchány, džin je z lahve venku. Skvělá práce!

O co jsou lepší než výtržníci řádící pod hlavičkou BLM?

Subscribe
Upozornit na
guest

13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hana
Hana
2 let před

Děsivé obrazy. Asi skutečně platí, že co udělá jedinec v davu by sám neudělal. Co se dělo je neomluvitelné a pro mne neakceptovatelné. Jiný problém ale jsou spravedlivé volby. Kdo ty poslední americképrůběžně sledoval, musel si říkat, že realizace voleb je pod úroveň Ameriky a systém je platformou pro podvody..Ale to snad každému muselo být jasné už před volbami samotnými. Včera při detailních záběrech mne překvapilo, kolik mladých a slušně vyhlížejících lidí hovořilo o ukradených volbách. Možná, kdyby se odcházející prezident choval s noblesou a pouze poukazoval na mezery ve volebním systému, vznikla by šance pro změnu do budoucna. Takto… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Jako každý jsem sledoval americké volby a samozřejmě pod vlivem médií se dopracoval k tomu, že s těmi korespondenčními hlasy to asi úplně košer nebylo. Špatné je na tom to, že díky tomu, co popisujete, budou Trumpovy zásluhy (posun na Předním Východě, razantní postoj k Íránu atd,) zcela opomenuty a historie jej vykreslí jako toho, kdo pozval lůzu do Kongresu.

Adéla Vodvářková
Admin
2 let před

Pod vlivem jakých médií, leda Sputniku, ne? Nečti ruskou propagandu:)
Prostě ty pro jeho postoj k Izraeli jsi ochotný mu odpustit, že to je nestabilní, nepředvídatelný egomaniak. Můžeš namítnout, že zahraniční politice moc nerozumím, a měl bys pravdu, ale to, co předvádí, jsou v podstatě výzvy k občanské válce. Viděl jsi jeho včerejší vystoupení, tu rétoriku? To, že někdo kvůli tomu bude přehlížet pár jeho úspěchů, mi přijde trochu jako ve stylu „Ale Hitler přece stavěl dálnice.“

Tomáš Flaška
2 let před

Takhle to nevidím. Trump je maniak a jeho zápory výrazně převažují jeho klady. Nicméně to, že v podstatě spřátelil několik arabských zemí s Izraelem, je věc, pro kterou by měl vstoupit do dějin. Podobně jako Hitler ty dálnice opravdu stavěl. A podstatně víc, než dneska Babiš. To je fakt, který ale nic nemění na dalších Hitlerových skutcích.

Martin Braun
Martin Braun
2 let před

To je poměrně rozšířený mýtus Tomáši, kterému podléháte nejen vy. On žádné arabské země s Israelem nespřátelil. Je to takzvaný sňatek z rozumu. Výhodná koalice, pro případ konfliktu s Iránem. Jenže…předpokládalo se, že Trump zůstane v úřadu další 4 roky. Nyní je situace jiná a je tedy otázkou, jak se bude věc dále vyvíjet. Pokud tyto arabské země uvidí, že ze strany americké administratívy není zájem o spor s Iránem, tak přátelství s Israelem vezme za své. A obávám se, že k tomu by postupem času došlo tak jako tak.

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

No, někteří autoři na Neviditelném psu nepíší zrovna tendenčně, jak se domníváš (Sputnik ani Aeronet opravdu nečtu). Já Trumpa nehájím, je to psychopat, jako když vyšije. Ten včerejšek byl naprosto šílený. Jen se snažím vidět věci komplexně.

Vladimír T. Gottwald
2 let před

Možná bychom mohli zkusit rozlišovat mezi tím, jak se Trump jeví v důsledku svého vystupování, a tím, co ve své prezidentské funkci dokázal. Že je egomaniakem, na tom nesledávám nic divného, dokonce jsem přesvědčen, že egomaniaky byla i řada jiných politiků a státníků, jichž si dodnes mám důvody vážit. Jako první se mi vcelku pochopitelně vybavuje Sir Winston Churchill. Který ostatně krom toho, že byl egomaniakem, má s Trumpem společné třeba i to, že na něj stoupenci progresivistické levice dodnes dští oheň a síru, že byl arogantní, nevypočitatelný a obhroublý, že byl asociálem, sobcem, milovníkem moci, lhářem, rasistou, pózérem, nevzdělaným… Číst vice »

Last edited 2 let před by Vladimír T. Gottwald
Adéla Vodvářková
2 let před

A jako vám se teda jeho „skutky“ posledních měsíců a dnů jako líbí, jo? Btw. k těm médiím – já jsem reagovala na to, že otec došel k názoru, že ty volby byly cinknuté. To je dost závažné obvinění, takže mě zajímá, jestli jsou někde aspoň trochu seriózní reportáže se jmény a zdroji. Pokud vím, Neviditelný pes je názorový deník, kam může psát celkem kdokoliv, ne? Je možné, že někdo tam přinesl nějaké závažné odhalení, ale jinak celkem všechny normální zpravodajské deníky, napravo nalevo (pro vaši informaci čtu nejen a2larm, ale hromadu autorů na druhé straně ideové barikády), shodují na… Číst vice »

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Musel bych, Adélko, hrabat v archívu NP (máš samozřejmě pravdu, že tam píší různí autoři, já si vybírám). Byli tam cca 2, žijící v USA, jejich články nebyly hysterické, ani nějak jednostranně zaměřené, ale pokud někdo dostane domů hlasovací lístky pro své dávno zemřelé rodiče a není žádná jiná kontrola, pak při vší úctě nemohu považovat volby za férové. A to bych napsal kdykoli a kdekoli bez ohledu na kohokoli. Jinak ještě jednou – nijak nehájím Trumpa, je to egomaniak a šílenec. Ale s tím nelze spláchnout některé věci, které byly z jistého pohledu pozitivní. Jak už píše výše Tom… Číst vice »

Adéla Vodvářková
2 let před

Nemyslela jsem to zle. Ta situace je tak nepřehledná, že asi není možné to celé obsáhnout. Nejsem žádný protitrumpovský fanatik, možná to tak teď vypadá, ale srovnatelně rozpačitá jsem z Bidena. Ovšem když někdo radikalizuje své stoupence, tak by měl nést následky.

To o tom Churchillovi psal pan Gottwald, ale tam nezaujímám žádné stanovisko, protože nemám nastudováno. Na druhou stranu Trump nevyhrál druhou světovou válku, i když já mu ty jeho úspěchy neupírám! I nefunkční hodiny ukazují dvakrát denně správný čas, jestli mi rozumíš.

Hana
Hana
2 let před

To určitě. Možná za desítku let je dokáže nějaký historik ocenit bez emocí.

Tomáš Flaška
2 let před

Je to tak. Jenom si říkám: Trump už mnoho měsíců před volbami avizoval, že budou volební podvody. Co by se stalo, kdyby ty volby vyhrál (a mnoho nechybělo)? Taky by dnes křičel, že to bylo podvodné?

Martin Braun
Martin Braun
2 let před

Bingo. On prostě věděl, či mu to dali najevo, že se smráká. A tak si hledal uličku. Nepočítal s tím, že mu před nosem zabouchne dveře i nejvyšší soud.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial