Je dáván za příklad – a přesto musí zpřísnit uzávěru

Slyšíme to z českých médií dnes a denně. Izrael je jedničkou v očkování proti covidu. Za příklad je dáván oprávněně. Vakcínu už dostalo 1,5 milionu lidí z celkového počtu 9,3 milionu. Přesto i v této zemi mají problém.

V úterý 5. ledna 2020 se sešel koronavirový kabinet a po debatě se shodl na nutnosti zpřísnit už tak přísnou celonárodní uzávěru, která funguje od 27. prosince loňského roku. Tvrdý lockdown začne platit ve čtvrtek 7. ledna o půlnoci. Trvat bude zatím dva týdny.

Kromě jiného bude znamenat zavření školek a škol (kromě speciálních), snížení počtu osob, které se mohou shromažďovat na jednom místě na 5 uvnitř (z deseti) – včetně synagog a náboženských učilišť – a 10 venku (z dvaceti), zakázány budou profesionální sportovní aktivity. Uzávěra se bude týkat i provozu firem, které nejsou životně důležité. Ostatní omezení zůstávají v platnosti. Namátkou: možnost vzdálit se od místa bydliště (kromě odůvodněných případů) nanejvýš do 1 kilometru, 50% obsazenost prostředků MHD, zákaz návštěv v domácnostech aj. Povolen odlet občanům Izraele bude pouze v případě, že si lidé už zakoupili letenky, pak bude tato věc řešena individuálně. Lidé vracející se z „červených zemí“ půjdou do hotelové karantény. Další omezení mohou následovat.

Důvod zpřísnění uzávěry je zřejmý. Ta, která platí od 27. prosince, žádoucí snížení počtu nakažených nepřinesla.

A jaká jsou čísla? Nechci jimi čtenáře zahlcovat, a tak jen: podle webu listu Jerusalem Post bylo nově nakaženo v pondělí 4. ledna 8368 lidí, což je 7,4 % testovaných. Výpočtem zjistíme, že toho dne bylo testováno 113.081 Izraelců. Číslo R má hodnotu 1,27. Obecně platí: trend není příznivý.

Uvádím tuto zprávu proto, že i když Izrael je – slovníkem českého premiéra – „best in covid“ (pokud jde o očkování), záležitost má i tam svoji odvrácenou stranu. Že u nás taháme  za hodně krátký konec lana, netřeba zdůrazňovat; ovšem ani v Izraeli, přestože jsou ve vakcinaci na míle před námi a jejich část lana je o poznání delší, nemají zdaleka vyhráno.

Boj s nepřítelem naší doby musí pokračovat s neztenčenou intenzitou všude. Tady i tam. Smiřme se s tím. A držme si palce.

Subscribe
Upozornit na
guest

3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Je to zajímavé a pro mne zatím málo pochopitelné. Předpokládám, že drtivá většina obyvatel země (i té naší) dodržuje ona známá pravidla a přesto se nedaří dostat infekci pod kontrolu. Že by přeci jen byl ještě nějaký jiný faktor? Moc logiky v tom není.

Bohumil Michal
Bohumil Michal
2 let před

Nevím, jak moc lidi dodržují pravidla. Třeba roušku pod nosem vídám častěji, než by se mi líbilo. Problém je v tom, že spousta lidí částečně rezignovala na dodržování pravidel, do značné míry proto, že je papaláši ostentativně nedodržují, mění každou chvíli a spousta věcí nedává smysl. Nikdo se ani nepokouší vysvětlit, proč to či ono zavedli. Celkem výstižně o tom psal Jiří X. Doležal, který ten zmatek nazval „systematickou tajtrlíkizací“: https://www.forum24.cz/koronac-ma-zelenou-lide-uz-zadna-opatreni-nebudou-dodrzovat/ Příklad? Zkoušky na vysoké škole. Od 1.1. platí novela VŠ zákona, která říká, že distanční zkoušky musí schválit ministerstvo (nemůže tedy rozhodnout škola). Podmínky jsou přitom takové, že je… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial