Volby 2021: Ano i s otazníkem

Téměř by se chtělo zvolat: Jupí! Jen si to představte: v sobotu 2. ledna oznámil Mahmúd Abbás, že se dohodl s Hamasem o konání voleb do Legislativní rady, zákonodárného sboru Palestinskoarabské autonomie.

Zprávu přinesl téhož dne server Jpost.com. S tím, že Hamas se k ní bezprostředně nevyjádřil. Podle článku „Abbas announces agreement with Hamas to hold elections“ je oznámení myšleno jako signál nadcházející Bidenově administrativě, s níž chtějí představitele Autonomie vejít v jednání (s Trumpovou „nemluví“). Jeho význam: Palestinští Arabové to myslí s volbami vážně. Že by? Konečně?

Proč ta jízlivost? Stačí ohlédnout se zpět. Poslední volby do palestinskoarabské Legislativní rady se konaly v lednu 2006. Zvítězila v nich teroristická organizace Hamas (a pak že se teroristé nemohou dostat k moci demokratickou cestou). To mělo své neblahé důsledky v podobě malé občanské války v Pásmu Gazy, kde zvítězil Hamas i na bojišti a vytlačil Abbásův Fatah z vládních pozic. Od té doby mají palestinští Arabové dvojí vedení. Jedno v Ramaláhu na historickém území Judea a Samaří (Fatah), jedno v Pásmu Gazy (Hamas).

Od té doby došlo k řadě pokusů o „národní usmíření“, ale volby se dosud uspořádat nepodařilo. Že by k narovnání vztahů došlo tentokrát? Ale i kdyby ano, mělo by to pro demokratický svět představovat stejný problém jako dlouhodobé nekonání voleb. Neboť partnerství s teroristy problémem je. Netanjahu kdysi řekl:  Abbás si musí vybrat. Buď bude jednat s námi o míru, nebo se bude paktovat s teroristy, kteří usilují o naši likvidaci (volná interpretace).

Zásadní dilema.

Jenom připomenu, že od ledna 2006, kdy šli Arabové v Autonomii naposledy k urnám, konaly se v Izraeli parlamentní volby sedmkrát – a další jsou na obzoru letos v březnu. To jenom pro srovnání.

V další části článku několik novinek z izraelského předvolebního vývoje. Alespoň telegraficky.

Středa 30. 12. 2020

 • Bývalý náčelník generálního štábu armády Gadi Eisenkot oznámil, že do Knesetu kandidovat nebude. Tím skončily spekulace, které straně nabídne své služby (či zda nezaloží partaj vlastní).
 • Ministr spravedlnosti Avi Nissenkorn podal demisi a odešel ze strany Modrobílí k nové partaji Izraelci, kterou založil starosta Tel Avivu Ron Huldai. S Nissenkornem odchází k Huldaiovi i poslankyně Modrobílých Einav Kablaová.
 • Další ranou pro Bennyho Gantze (šéf Modrobílých) je odchod Gabiho Aškenaziho z jeho strany; ve funkci ministra zahraničí chce zatím zůstat. Ani on v březnových volbách kandidovat nebude.
 • Bývalý hlavní účetní ministerstva financí Yaron Zelecha,  kritik ekonomické politiky Netanjahuova kabinetu, oznámil založení Nové ekonomické strany.

Sobota 2. ledna 2021

 • Ofer Šelah, do 24. prosince 2020 poslanec opoziční strany Yeš Atid, oznámil název nové strany: Tnufa (Momentum neboli Hybná síla); bude usilovat o spolupráci s partají Izraelci.
 • Novou naději Gideona Saara posílila právnička Michal Diamantová, vnučka legendy izraelské politiky Jicchaka Šamira, premiéra z let 1986 – 1992.

Závěrem průzkum předvolebních preferenci z 31. prosince 2020, jak jej zveřejnil list Maariv. S šokujícím výsledkem pro rozpadající se Modrobílé.

 • Likud … 29
 • Nová naděje … 17
 • Yeš Atid – Telem … 14
 • Yamina … 13
 • Společná arabská kandidátka … 11
 • Izraelci … 8
 • Ultraortodoxní strany Šas a Sjednocený judaismus Tóry 8 + 8
 • Yisrael Beiteinu … 7
 • Meretz … 9
 • Modrobílí … 0 (2,6 % – uzavírací klauzule v Izraeli je 3,25 %)

Poznámka: 30. prosince řekla poslankyně za Yisrael Beiteinu Julia Malinovská, že její strana bude usilovat o koalici proti Netanjahuovi, v níž by byly Nová naděje, strany Yeš Atid, Yamina a Izraelci. Za současné konstelace by měla tato formace pouze 52 hlasů (k většině potřebuje minimálně 61). K tomu, aby potenciálního vítěze voleb poslala do opozice by potřebovala někoho dalšího další, nejspíš ultraortodoxní strany, což ovšem není příliš reálné. Na druhou stranu ani Netanjahu by to neměl snadné. Pokud by Likud uzavřel koalici s ultraortodoxními (což lze předpokládat) a s Yaminou, měl by 58 mandátů; v takovém případě by i on potřeboval dalšího partnera. Jako nejpřirozenější spojenec z aktuální nabídky se jeví Yisrael Beiteinu. Ale nespekulujme. Do března bude mnohé docela jinak.

Subscribe
Upozornit na
guest

4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír T. Gottwald
2 let před

Á propos, dobrý a přehledný rozbor. ;o)

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Možnou roli bude hrát fakt, že nastupující president USA bude nejspíše opět přispívat PA nemalou částkou. Tohle je never ending story.

Vladimír T. Gottwald
2 let před

Mám podobné obavy. Nevyplývají sice ze samotné osobnosti Joe Bidena, ale z okruhu jeho spolupracovníků, poradců, podporovatelů a financujících jeho kampaň.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial