Šťastnější nový rok…

Jsme tím starým sejmutí, až to hezké není. Zúročila se v něm nejen bída objektivních příčin, co posílila rozdělení už tak rozděleného, ale i naše nedůvěra ve všechno. Jde nám ale všem o dobré nadechnutí. O ty takzvané plíce…

Máme my lidi tohle těžké. Leccos si děláme sami. Nikdy jakákoliv doba nebyla bez třenic a neštěstí. Nikdy nebyla doba bez zpráv špatných, přikrmovaných těmi, co mají k přikrmování důvod. Ze všech stran. Máme to těžší v tom, že na věci přistupujeme, i když nás drtí. Samy děti už nějakými testy učíme systému – nauč se vidět, kde ti lžou. Kdeže je to obyčejné prastaré – doplň, urči, napiš, nakresli, vyhledej, kolik, proč…Máme systém – najdi, co není pravda, najdi, co z textu nevyplývá, co je nejméně pravda, najdi – kde ti lžeme. Zkus nad námi vyzrát. Divný svět, kde se dobrovolně připravujeme nikomu a ničemu nevěřit a hledat, kde nad námi kdo potřebuje vyhrát. Uzavíráme se…dobře to není.

Navzdory všemu, co nás ubíjí, věci někde mají konec. Věřím tomu. Mám za to, že mají. Vidíme to v tom, že problému, co nás všechny poznamenal, učiněna byla přítrž. Vynalezena byla vakcína. Zase známe firmu a firmy. A zase mi chybí konkrétní člověk, vím že nebyl sám…který ve víře běhal měsíce z laboratoří pro trochu spánku domů a nežil ničím jiným. Tenhle Úkol stal se mu doslova životem. Přála bych vědcům pozornosti víc. Protože z podstaty věcem věří. Musí. Závidím jim, jak nastaveno tohle mít musejí a jak tohle nastaveno mají. A jak tahle víra nakonec často zvítězí.

V letošním roce došlo vlivem koronavirové hrozby k porušení lajny některých vztahů a sociálnějších vazeb. Ne docela – nevyhlašuji to jako tragédii a generální deklaraci – a ne tak, že by si lidé nepomohli. Ale každý cítíme jistou vykolejenost. Strach a neznámo, loterii, co se nás neptá. Vyhráno není, ale věřím, že bude líp. Věřím jako věří vědec.

A tak jakoby s Máchou vidím symbolicky přírodu jako to, co vyhrává. Co nepotřebuje nikým z bůhvíjakých důvodů manipulovat, co je čistá. A vždycky na jaře se zmátoří ze zimy a je líp. Je nad námi. Paní Petra Burianová, vítězka jedné slavné soutěže, v své krásné a právě vzniklé knížce říká, že když dělá velikonoční mazance, s pomoučenýma rukama vyběhne po vzoru hospodyní dob našich babiček těma pomoučenýma rukama obejmout na své zahradě strom. Poděkovat mu. Jestli vás tohle právě zahřálo, patřím k vám.

Je to vlastně prosté. Věřit. Sázet budoucnost na naše děti, na tyhle naše boží šťastné a nepopsané čisté listy, nenechat taky jen tak pro nic za nic padnout strom, když je plícemi Země, věřit jeden druhému víc a vykašlat se na zbytečnosti. Vrátit se zkrátka z nějaké bytostné potřeby k podstatě. Jako vědec – a dítě zároveň – věřím, že takhle neuvažuji zdaleka jako jediná…

Hodně štěstí do nového roku 2021 všem, kdo věří, že věřit v to lepší je jediná cesta:)

Zdraví, štěstí, lásku, dobrou vůli…:)

(raKia)
Všem čtenářům Blogosféry, všem zdejším blogerům přeji šťastný nový rok 2021 a do něj jen to nejlepší:)
5 3 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Brigita
16 dní před

Děkuji Vám. Pohladilo. Jupiii zase někdo jako já.. Všichni jedno jsme 💗

Lubomír Stejskal
17 dní před

Zdraví, štěstí, lásku a dobrou vůli i Vám, Radko. Prožil jsem Silvestra a Nový rok s našimi nejmenšími (13 + 2), před chvílí jsem uspal to mladší dítě (princezničku), takže tomu o dětech velice dobře rozumím. Krásný novoroční večer.

Stanislav Látal
Stanislav Látal
13 dní před

Dvacetileté děti Vás udělají babičkou spíše „nedopatřením“ 😊 .
Dnes se to přesunulo na 30let a více. Máte ještě 10let na „přípravu“ 😊 .

Matějovský
Matějovský
17 dní před

Zahájil jsem rok, cca po devíti hodinách po půlnoci, prokousnutým pravým předloktím, tak nevím nevím jestli bude lepší . Ale fajn, můžu si za to sám, měl jsem být pozornější. Ale co belgický ovčák bude jistě v pořádku a jak psal stoicky kdysi Herriot, doufám že jeho nenávist bude dlouhá a spokojená 🙂 Ovšem s hygienickými pohyby to bude ted poněkud obtížnější 😀

Tomáš Vodvářka
Admin
17 dní před
Reply to  Matějovský

To by se zvěrolékaři stát nemělo……snad jste si vybral smůlu na celý nový rok. Přeji rychlou úzdravu.

Stanislav Látal
Stanislav Látal
13 dní před
Reply to  Matějovský

Nebyla to pomsta za kastrace ?
😀

Vladimír T. Gottwald
17 dní před

Díky a nápodobně!
A hezkej obrázek!
;o)

Tomáš Vodvářka
Admin
18 dní před

Věřím, že to bude lepší. Šťastný nový rok, Radko.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial