K novému roku

V románu Moji slavní bratři, kterým Howard Fast připomněl světu neméně slavné makabejské povstání, je věta, která mi zní v mysli celý život. Pane, od této chvíle neprosíme o odpuštění, ale pouze o sílu.

Je to volný citát. Makabejští byli nuceni se zbraní v ruce bránit svoji „starou víru“ proti snahám řecko-helenistických vetřelců ji zakázat. Dostali se do dilematu provázejícího člověka od vyhnání z Ráje. Buď my zničíme nepřítele, nebo on zničí nás.

Zabili ty, kdo je chtěli připravit o duchovní svobodu – a pak už nežádali o odpuštění, ale jen a jen o sílu. Věru, že jim byla velice zapotřebí.

Nejsme Makabejští. Přesto i my zažíváme dnes a denně své osobní zápasy. Rok 2020 nám ukázal, že naše životy mohou být vedeny docela  jinými cestami, než jaké jsme si na Silvestra 2019 dokázali představit. Teď už to víme, nebo alespoň tušíme.

A víme také, že se změnou čísla na konci kalendářního data se nic nemění. Boj na více frontách bude pokračovat. Čekají nás mnohé překážky, zkoušky; cesta nejen výsluním, ale zhusta „údolím stínu smrti“, jak odvrácenou stranu všedních dnů výstižně charakterizoval ve svém 23. Žalmu král David.

Jsou před námi nečekané výzvy. Co platilo včera, může se zítra dramaticky změnit – a ne vždy k lepšímu.

Nemám ani v nejmenším tu smělost Makabejských, abych si troufl neprosit o odpuštění. Toho je mi, hříšnému jedinci, zapotřebí každý den. Stejně tak ale budu, a jsem si jist, že i celá naše společnost, každý z nás, potřebovat sílu. Hodně síly.

Není v těch slovem mnoho optimismu, co ale od realisty na penzi čekat. Přesto prosím: přijměte ode mě přání, abychom měli dostatek síly zvládnout vše, co nás v roce 2021 čeká. Abychom dokázali s pokorou nést kříž na nás vložený a alespoň občas pomohli jiným pozvednout ten jejich.

Kéž by byl rok 2021 lepší …

Marika Gombitová – Kríž

 

Subscribe
Upozornit na
guest

5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hana
Hana
2 let před

Díky za krásná slova. I ta dnes mají jinou váhu. Pro ty, kdo umí naslouchat.

Vladimír T. Gottwald
2 let před

Kéž!

Soňa Bulbeck
2 let před

Ďakujem za krásny blog aj prianie…ja som v roku 2019 prišla o manžela, v roku 2020 o mamu a nebyť sily, tak to nezvládnem…a tak želám všetkým ľuďom, aby v tom nadchádzajúcim roku nemuseli žialiť nad stratou nikoho blízkeho…

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

„Břemena jiných neste“ praví se v Knize knih. Hluboká pravda a jistě i směr…..díky za blog.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial