Tahy na izraelské předvolební šachovnici

Zjednodušeně: Izrael žije očkováním – a předvolebními přesuny na politické scéně. Možná přesněji: na partajní scéně. Politici opouštějí stávající strany, přecházejí do jiných, formují nové.

Do březnových voleb bude nabídka pro voliče vypadat zase trochu jinak. Rozmanitější, ale o to komplikovanější je čeká rozhodování. Kromě toho: někteří zákonodárci Kneset opouštějí, na jejich místa přicházejí (staro)nové tváře. Jen v pondělí osmadvacatého a v úterý 29. 12. složili slib čtyři noví poslanci. Tři za Likud a jeden za Modrobílé (více níže).

Tak jako v ČR existuje cosi jako „program Antibabiš“, můžeme i v případě Izraele hovořit o „programu Antibibi“. Politici starých i nových formací se netají záměrem odstavit od moci nynějšího premiéra, šéfa Likudu Benjamina Netanjahua.

„Přestupové hnutí“ odstartoval vlivný politik Likudu a Netanjahuův vnitrostranický rival Gideon Saar. 8. prosince oznámil založení strany Nová naděje. Postupně se k němu připojili dva poslanci frakce Derech Eretz – ministr komunikací Hendel a šéf Zahraničního a obranného výboru Knesetu Hauser; k nim se 15. 12. přidala Yifat Šaša-Bitonová, politička Kulanu na kandidátce Likudu (poté, co se Kulanu s Likudem sloučila) – všichni tři v Knesetu zůstali, čímž získala Nová naděje tři mandáty.

Nezůstalo ale jen u těchto tří. K Saarovi „zběhli“ z Likudu poslankyně Michal Širová (22. 12.) a o den později poslankyně Šarren Haskelová a ministr vodních zdrojů Zeev Elkin. Zejména Elkinův odchod, byť se zdá, že spíše než s Likudem se rozešel s Netanjahuem, musel být pro premiéra nepříjemný, neboť tento politik s brilantním úsudkem mu byl velice blízký.

Analytik serveru Times of Israel Haviv R. Gur o něm 24. prosince napsal:

 • Elkin vedl ruskojazyčnou kampaň strany (narodil se v SSSR – LS), sloužil jako hlavní Netanjahuův poradce a překladatel při nejdůležitějších strategických jednáních s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a byl pilířem koaličního vyjednávacího týmu Likudu. Byl důvěryhodný, byl loajální – a když odcházel, bylo to bolestné pro každého včetně jeho samotného.

Všichni tři – Elkin, Širová a Haskelová – Kneset opustili a jak uvedeno výše, byli 28. 12. nahrazeni, dalšími osobnostmi na kandidátce Likudu: Ševachem Sternem, Ayoobem Karou a Matti Yogevovou.

Doušky z poháru hořkosti musel spolknout i druhý muž dosluhující koalice, úřadující ministr obrany a papírově i alternativní premiér Benny Gantz, šéf Modrobílých. 29. prosince oznámil starosta Tel Avivu, bývalý vojenský  pilot a brigádní generál v. v. Ron Huldai, založení středolevé strany Hayisraelim (Izraelci), načež se k němu připojil Avi Nissenkorn, ministr spravedlnosti za Modrobílé, které samozřejmě opustil.

Tříštění se nevyhýbá ani opozici. S formaci Yeš Atid se rozloučil poslanec Ofer Šelah. Z Knesetu odešel s tím, že také on hodlá založit novou partaj; ta zatím (psáno 30. 12. v půl deváté dopoledne SEČ) nemá jméno. V parlamentu byl 29. 12. nahrazen Yael Ron Ben-Mošeovou, ovšem ta kandidovala v posledních volbách za Gantzovu frakci v rámci aliance Modrobílí čili bude poslankyní současných Modrobílých.

Předvolební dění provází také řada spekulací a nových očekávání. Ve středu 30. 12. má ministr zahraničí Gabi Aškenazi, č. 2 mezi politiky Modrobílých, oznámit zda alespoň na čas z politiky odejde a tedy zda bude či nebude v březnu kandidovat. V médiích se opět objevilo jméno někdejší politické matadorky Cipi Livniové (politiku opustila v únoru 2019) se zatím nepotvrzenou možností, že by mohla kandidovat na listině strany Yeš Atid.

Obojí se jistě brzy dozvíme. Nové a nové změny, více či méně překvapivé, budou nade vší pochybnost následovat, izraelská politická scéna je v pohybu. Výše uvedený přehled aktuálního dění není samozřejmě úplný, zapomenout nemůžeme ani na rozhodnutí Amira Perece, že se nebude ucházet o post šéfa labouristů. Pro sympatizanty politiky „nalevo od prava“ je jistě zdrcující vidět, jak se kdysi dominantní a legendární strana MAPAJ zmítá v agónii.

Před zveřejněním tohoto článku jsem ještě čekal na první výsledky preferencí zohledňující nové postavení na stranické šachovnici. Před půl desátou SEČ (30. 12.) zveřejnil průzkum web Jpost.com. Partaj telavivského starosty překvapivě zabodovala:

 • Likud … 26 mandátů (ze 120)
 • Nová naděje … 17
 • Yamina … 13
 • Yeš Atid … 12
 • Společná arabská kandidátka … 12
 • Izraelci … 8
 • Šas … 8
 • Yisrael Beiteinu … 8
 • Sjednocený judaismus Tóry … 7
 • Meretz … 5
 • Modrobílí … 4

Subscribe
Upozornit na
guest

3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vladimír T. Gottwald
2 let před

Vypadá to na solidní maglajz. 😉

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Takto nahlíženo, po volbách bude kumšt sestavit cokoli pevného…..

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial