O satisfakci, která pomůže, ale slzy nevysuší

Osmého ledna 2020 byla středa. Toho rána na celém světě startovaly stovky letadel. Jedno z nich do cíle nedoletělo. Ukrajinský Boeing 737 na trase Teherán – Kyjev. Vzpomínáte? Byl to černý den pro civilní letectví.

Stroj na lince PS752 vzlétl v 6:12 místního času. O tři minuty později se zřítil. Zemřeli všichni, kdo byli na palubě: 176 lidí.

Írán tři tři dny lhal. Odmítal tvrzení Západu, zejména Američanů a Kanaďanů, že boeing byl sestřelen íránskou raketou. Ve stylu zloděj volá chyťte zloděje lháři v Teheránu mluvili o „amerických lžích“. Z Íránu jsme slyšeli: Nevíme s jistotou, co se stalo. Jediná jistota je, že letadlo nebylo zasaženo raketou.

V sobotu 11. ledna režim přiznal:  Letadlo sestřelily omylem Revoluční gardy. Považovaly ho za nepřátelský cíl.

Lež měla tentokrát hodně krátké nohy.

Íránské přiznání zahrnovalo tvrzení, že ukrajinský boeing letěl v blízkosti citlivého vojenského zařízení, přičemž operátor raketové základny špatně vyhodnotil situaci a rozhodl se jak se rozhodl. Z této informace dodnes běhá mráz po zádech.

Proč? Server Flightradar24.com v analytickém článku uvedl, že toho dne (8. 1. 2020) od půlnoci do odletu ukrajinského stroje startovalo (včetně ukrajinského) deset letadel. Podíváme-li se na mapu (ZDE), s hrůzou zjistíme, že v sedmi případech letěly stroje po podobné dráze jako letadlo do Kyjeva. Jaké štěstí, že i v těchto případech službu konající důstojník Revolučních gard (předpokládám, že o vyslání raket proti vzdušným cílům tam nerozhodují nižší než důstojnické šarže) si dopravní letadla nespletl třeba s americkými střelami s plochou dráhou letu.

Íránu tehdy nezbylo, než aby se ústy svého prezidenta omluvil. To samozřejmě nestačí. Na palubě byla většina cizinců (94) a jejich země požadují odškodnění. Toho se pozůstalí snad konečně dočkají.

Ve středu 30. prosince 2020 přinesla agentura FARS zprávu (obr. 1) o rozhodnutí teheránské vlády vyplatit pozůstalým za každou oběť 150 tisíc dolarů. Odškodnění bude vyplaceno všem, kdo zahynuli. Podle zprávy „bez ohledu na státní příslušnost a v souladu s mezinárodními normami.“

 

Zpráva na webu agentury FARS z 30. 12. 2020 o odškodnění obětí sestřeleného ukrajinského dopravního letadla.

Je to symbolická tečka za jednou děsivou a naprosto zbytečnou tragédií. (Pokud vám proběhlo hlavou: A takový režim usiluje o získání jaderné zbraně?, pak nejste sami.)

5 2 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
27 dní před

Představa, že režim ajatoláhů bude mít atomovou zbraň, musí právem děsit celý svět. Jen díky Israelcům tomu tak doposud není a věřme, že tomu tak bude i nadále.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial