Absurdita roku?

Možná ne, ale rozhodně ten příběh na takové hodnocení aspiruje. Je z USA – a je neuvěřitelný. Než o něm a k němu něco napíšu, uvedu jedno: absolutně se mi hnusí rasismus. Každý. Nejen namířený proti černochům.

(Jenom mě nesmí nikdo chtít přesvědčit, že černoch se musí psát výlučně s velkým písmenem na začátku a běloch nikoli a že je korektnější používat termín Afroameričan – na to jsem už moc starý.)

Ale k příběhu.

Mimi Grovesová je 19letá americká teenagerka z Virginie. Bílé pleti, nutno dodat – to totiž hraje v tomto příběhu svoji roli. Před pěti lety, když získala tzv. provizorní řidičský průkaz, zvěstovala to privátně na aplikaci Snapchat. Udělala při tom něco, co se nedělá. Pitomost. V třívteřinovém videu řekla větu, která se  dá interpretovat v té nejvulgárnější variantě takto: „Můžu řídit, n***i“ (niggers).

Je to hnusné, odporné, rasistické. Omluva? Snad jen: byla mladá a hloupá. Patnáctiletá puberťačka.

K videu se loni (2019) dostal její známý, zhruba stejně mladý mulat Jimmy Galligan. Rozhodl se, že udělí Mimi lekci, že jí dá její rasistický výrok takzvaně „sežrat“. Povedlo se mu to.

Když byla Mimi letos v červnu přijata na University of Tennessee (o měsíc dříve se stala členkou univerzitního týmu roztleskávaček), Jimmi její videoštěk zveřejnil. Prostřednictvím aplikace TikTok a mikroblogu Twitter.

VYLITÁ VANIČKA – I DÍTĚ

Co následovalo, mohlo by posloužit jako učebnicová ukázka toho, co znamená „vylít s vaničkou i dítě“. Mimi nejenže byla v červnu vyloučena ze skupiny roztleskávaček. Následně, po vytvoření patřičného tlaku proti ní, odešla i z univerzity. Byla nucena odejít.

Jimmy byl spokojen. Podle webu The US Sun ji chtěl dostat tam, kde si uvědomí závažnost toho, co řekla.

Kvůli jednomu rasistickému slovu řečenému před čtyřmi roky se mu podařilo zkomplikovat jí život. Není ale jenom jeho vina, že se s Mimi takto zachází. Zamyslet nad svým postojem v této story by se měla i univerzita. V rozumně fungující společnosti by stačila omluva za hanlivý výrok. Vlastně by se „hříšnice“ ani omlouvat nemusela. Podle zmíněného webu má Mimi kamarádku – černošku; ta tvrdí, že Mimi se za video omluvila ještě předtím, než se stalo virálním, široce sdíleným na sociálních sítích. Černá kamarádka se postavila na její stranu.

Nic platné to ale Mimi nebylo.

Zatímco Jimmy Calligan byl přijat na privátní kalifornskou křesťanskou Vanguard University, Mimi je doma a studuje dálkově nižší typ vysoké školy (2letou community college).

Třebaže její příběh ještě není u konce, protože ve věci se angažuje rodinný právník, jedno je k tomu možné říci už teď. V úvodu jsem napsal, že se mi hnusí rasismus. Bojovat proti němu ale tímto způsobem, to musí každý soudný člověk z principu odmítnout. Připustit, že řešením může být prachobyčejná pomsta znamená dát zelenou cestě do pekel.

To, co Jimmi udělal a co univerzita svým krokem vygradovala ad absurdum, je kontraproduktivní. Takto bližní jiné barvy pleti naše sympatie a podporu sotva získají.

Subscribe
Upozornit na
guest

2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ida Tittelová
2 let před

Tie absurdity dnešnej doby ma pomaly ale isto začínajú desiť. Alebo presnejšie to, do akej klímy násilia, zloby a pomstychtivosti nás vedú… Módny časopis Vogue schytal obrovskú kritiku za to, že fotografiu čiernej gymnastky na obálku si dovolila nafotiť biela!!! špičková fotografka Annie Leibovitz. Rasizmus v opačnom garde. Kam speje toto Človečenstvo? Čo je tomu príčina, že sa nám zdravý rozum stráca?

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Jsme na stejné lodi, Lubomíre. Jsem si jist, že nejsem rasista, člověka poměřuji zásadně podle jeho kvalit etických a morálních a je mi úplně jedno, jestli je modrý nebo zelený. Je mi jedno, v co věří, čím se živí apod. Popsaný případ je dokladem stupidity, možná obav představitelů university, možná hyperkorektní snahy o potírání rasismu (což už tím pádem dosahuje nebezpečného stupně, jako kdysi u nás třeba fóry na Husáka). Každopádně přeji dívce, aby dopadlo vše dobře.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial