Nejlepší odpověď: Víc očkovaných než nakažených

Současnou koronavirovou epidemii provází jeden nanejvýš odporný jev. Hanebně zneužít ji neopomněli antisemité. Pokračovatelé těch, kdo si stejně počínali ve středověku i v minulém století.

Jak připomněl 29. prosince web Jpost.com, Židé byli ve 14. století obviňování z „černé smrti“, jak byl nazýván mor. Stejně tak z epidemie španělské chřipky, která kosila obyvatele planety v letech 1918 -1920. Nedlouho poté se v Německu dostali k moci nacisté. Židé byli prezentováni jako verbež, která způsobuje šíření nemocí.

Stejná rakovina nenávisti se šíří světem i dnes. Má to o poznání snadnější než kdy dřív. Jako „špatný pán“ ze známého sloganu se ukazují být nejrůznější sociální sítě. Semeniště antisemitských útoků. Objevují se urážlivé názvy jako „holocough“ a lživé karikatury připisující vinu za šíření covidu Židům.

ZDE  je fotoodkaz na jednu z nich. Vysvětlení nepotřebuje.

A tak, zatímco antisemité se „baví“ tím, že se ochotně ponoří do této smrduté žumpy“ a o překot vykřikují své hnědé nesmysly, z Izraele přišla týž den jedna pozoruhodná zpráva. I u nás bychom byli potěšeni, kdyby ministr zdravotnictví zveřejnil na svém Twitteru tento příspěvek:

  • Víc očkovaných pacientů: Včera bylo očkováno více než 115 tisíc občanů. Celkem jsme zatím dosáhli přibližně 495 000 očkovaných. Za 9 dní očkování jsme naočkovali víc, než kolik se od začátku epidemie nakazilo. Není náhoda, že jsme vedoucí zemí ve světě, pokud jde o rychlost očkování. Pokračujeme v očkování Izraele!

Toto napsal 29. 12. před sedmou ráno tamního času izraelský ministr zdravotnictví Yuli Edelstein.

Jeho příspěvek doplňme údajem, že od začátku epidemie evidovali v Izraeli k 28. 12. celkem 407.285 nakažených. Proti 495 tisícům, kteří už obdrželi vakcínu.

Víc očkovaných než nakažených – to je ta nejlepší odpověď, jakou ze svého státu mohou poslat Židé všem antisemitům šířícím na internetu lživá obvinění o tom, že oni jsou původci děsivého novodobého prokletí.

Okolnosti jsou od nepaměti různé, důvody vždycky stejné: nenávist snoubící se s lidskou malostí a nebetyčnou hloupostí.

PS: V úterý 29. 12. byl slavnostně naočkován – za přítomnosti premiéra Netanjahua, ministra zdravotnictví Edelsteina a dalších osobností – půlmiliontý občan Izraele. Herzl Levy ze severního Jeruzaléma ve medicínském středisku zdravotní pojišťovny Klalit. Foto ZDE.

Subscribe
Upozornit na
guest

8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hana
Hana
2 let před

Díky za téma. Včera se vyznamenaly i Lidové noviny.

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Onu uvedenou karikaturu snad netřeba komentovat, nejspíše zaujme jen nižší bytosti, jež podobné obrázky potřebují ke svému štěstí. Jinak shoda s Vladimírem níže o faktu, který se příliš nezmiňuje a tím je koincidence proočkovanosti proti TBC (kalmetizace) a mírnější průběh epidemie tam, kde je vysoká. Své rozpaky stran očkování proti Covid jsem psal již jinde, nicméně jsme v jiné situaci, než stát Israel, kde jsou jiné podmínky. Nechci se zaplétat do diskusí s fanatiky na obou pólech, kde není možné prakticky najít žádnou shodu, nicméně stav se dle mého zklidní s promořeností obyvatel ať již proděláním nemoci a očkováním těch,… Číst vice »

Vladimír T. Gottwald
2 let před

Naprosto se s Tebou shoduji. Respektive téměř shoduji, nejsem si totiž jist tím, že pouhou imunizací 70 % obyvatel u nás nastane klid. Je sice logické, že pak bude výrazně pokračovat snižování podílu nemocných a závažných i fatálních případů covidu. To jo. Jenže i imunizovaní lidé mohou být znovu infikování (vždyť imunizace nechrání před případnou infekcí, ale před následným zdravotním ohrožením). Ale stávající systém PES není vyhodnocován podle počtu zdravotně ohrožených, ale stěžejním kritériem je počet lidí, u niž je zjištěn virus. A pokud nebude v tomhle ten PES přepracován, klid tady nebude, protože onen index zdánlivého rizika vždy bude… Číst vice »

Last edited 2 let před by Vladimír T. Gottwald
Vladimír T. Gottwald
2 let před

Holt je na tom Juli Edelstein jinak než tuzemští ministři zdravotnictví. Na jedné straně lépe, protože je ministrem v Izraeli, kde je podle mého jak exekutivní tak administrativní aparát výrazně sofistikovanější, spolehlivější a efektivnější, logistika vakcinační akce tam díky tomu byla mnohem lépe připravena a zajištěna než v Česku stále ještě diskutovaná strategie. Což je pro Izrael dobře i proto, že na druhé straně je Izrael v poněkud horším postavení, protože Česko má mnohem masivnější zdravotnický systém, patříme k zemím s vysokým počtem lékařů a s nejvyšším počtem nemocničních lůžek na osobu, zatímco Izrael je počtem lůžek v žebříčku mnohem… Číst vice »

Vladimír T. Gottwald
2 let před

Tak jsem to i vnímal, jako poněkud zjednodušené parafrázování Edelsteinova výroku. Nechtěl jsem oponovat, spíš upřesnit.

Bohumil Michal
Bohumil Michal
2 let před

No nevím, tvrzení, že Izrael je mnohem níže s počtem lůžek je nejisté: oni totiž mají připravené nemocnice pro případ války – a některé i aktivovali pro covidové pacienty. Třeba podzemní parkoviště nemocnice je připraveno na transformaci – jsou tam přívody všeho potřebného, vyženou auta, nainstalují postele, přepážky, … Tohle k dispozici mají, ale zcela jistě se to nepočítá (a možná ani ty veřejně známé počty nejsou zcela věrohodné, protože jde o strategické údaje).
Podstatný je ale jejich přístup: 3000 nakažených denně je pro ně důvod k lockdownu, zatímco pro nás k uvolnění. Výsledkem je, že mají 1/3 mrtvých.

Vladimír T. Gottwald
2 let před
Reply to  Bohumil Michal

Máte recht, Bohumile – pokud nevycházíme jen z veřejně dostupných statistických údajů, má jistě Izrael i další nouzové možnosti. Ostatně obdobně jako Česko (nevyužívané pohotovostní nemocnice, Letňany, Brno výstaviště apod.). Ale v tom případě jde o možnosti nestandardní a nouzové, které nadměrně zatěžují systém – a krom toho se tuším i Izrael potýká se stejnou otázkou jako Česko: jak pro potenciální pacienty v nich zajistit dostatek zdravotnických pracovníků, lékařů, sester i obslužného personálu. Ovšem i náročnější logistiku. Navíc oproti případnému využití prostor při válečných akcích přibývají totiž i další problémy se zabezpečením opatření karanténních. Ovšem i tak smekám před tím,… Číst vice »

Last edited 2 let před by Vladimír T. Gottwald
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial