Očkování proti covidu: Užitečné srovnání

Máme některým zemím závidět? Neděle 27. prosince 2020 proběhla ve znamení zahájení očkování proti covidu v České republice. Byla to spojeno s tím, čemu říkám televizní kampaň.

Jak jsem to poznal? Ráno jsem na chvíli zapnul Českou televizi. Obraz byl vybarven do žluta, neklamné znamení, že zažíváme to, čemu v anglosaském světě říkají Breaking News. Vždy, když studio ČT24 zežloutne, je třeba zbystřit: něco se děje.

Ráno přivezli mladí vnučku, místo zpráv jsme v televizi sledovali nebo měli jako kulisu YouTube s písničkami v programu Dave & Ava, po obědě jsem si dal s malou návštěvnicí siestu – a když jsme se probudili, téma na ČT24 bylo stále stejné. Očkování. Asi až do večera, televizi non stop nesleduji.

Ačkoli nikterak význam očkování nepodceňuji a jsem připraven nechat si vakcínu aplikovat – stejně jako nedávno proti chřipce -, nejsem si jist, zda má mít mediální obraz právě takovouto podobu. Neboť jedna věc je očkování jako takové, druhá pak počet dávek: jde o to, aby v tom „humbuku“ nezaniklo, kolik těch vakcín vlastně máme k dispozici.

Dočetl jsem se na webu iROZHLAS, že v první várce jich přišlo 9.750 a že do Silvestra dorazí dalších 19 tisíc. Posléze v lednu přes 350 tisíc. To poslední číslo by si jistě zasloužilo „kampaň“ ve veřejnoprávní televizi; takové číslo „stojí za řeč“.

Nechci se stavět do role kritika očkovacího projektu proti covidu v ČR, k tomu jsou u nás povolanější, jen bych připomněl situaci jinde. V Izraeli, a to bez jakýchkoli postranních či zlých úmyslů. Jde mi jen o srovnání.

V Izraeli začali s očkováním v sobotu 19. prosince a jako první šel na řadu premiér – stejně jako u nás. Osobně to nevnímám jako projev „papalášství“, nýbrž jako příklad pro veřejnost, jejíž část není této formě boje proti covidu nakloněna (tady i tam).

Tím ale podobnost končí.

Nechci zahltit tento článek i čtenáře přemírou čísel, a tak jen ta, která jsou když ne říkající vše, tak mnohé.

  • V neděli 27. 12. 2020 bylo v Izraeli provedeno očkování u 98.916 obyvatel.
  • Od okamžiku, kdy dostal první dávku premiér Netanjahu bylo naočkováno 379 tisíc Izraelců.

Tím se Izrael dostal na první místo na světě v počtu očkovaných na 100 obyvatel, jak je zřejmé z přehledu níže. (Jeho zdroj: Web Our World in Data – společný projekt University of Oxford a Global Change Data Lab.)

 

Přehled zemí s nejvyšším počtem očkování k 27. 12. 2020. Vztaženo na 100 obyvatel.

Kromě toho: záměrem vlády v Jeruzalémě je do týdne dosáhnout 150 tisíc očkovaných denně. Což je za 31 dnů 4.650.000. Děleno dvěma pak 2.325.000 lidí naočkovaných oběma dávkami. Při celkovém počtu obyvatel – a tady se držím dostupného odhadu 9.300.000 – by to znamenalo, že během jednoho měsíce by byla oběma dávkami naočkována čtvrtina populace.

Vždycky je užitečné vědět, jak to funguje jinde. Nic víc a nic méně jsem tímto příspěvkem nesledoval.

Subscribe
Upozornit na
guest

7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Bohumil Michal
Bohumil Michal
2 let před

Coronavirus czar – Nachman Ash – trochu krotí nadšení, že by za dva měsíce už mohla následovat uvolnění, že prý spíš až kolem Velikonoc se začne projevovat stádní imunita a mohlo by dojít k většímu uvolnění restrikcí.
Smutné je jen to, že nám by ani ty vakcíny ve větším počtu nepomohly, protože Správa hmotných rezerv teprve poptává očkovací sety (ampulka fyziologického roztoku, injekční stříkačka, jehla). To nevěděli dřív, že těch setů budou potřebovat asi 12 miliónů? A kde se bude hromadně očkovat zřejmě řeší jen jihočeský hejtman Martin Kuba.

Vladimír T. Gottwald
2 let před
Reply to  Bohumil Michal

Věřím (ostatně podobně jako můj hejtman dr. Kuba) spíš tomu, že v Česku už se s virem SARS-CoV-2 setkal vyšší podíl populace, než uvádějí vládní politici, jejich poradci a úředníci, a to podle mého odhadu i podíl nadpoloviční. Takže možná už se u nás v jisté míře účinky kolektivní imunity projevují. Nasvědčuje tomu podle mého několik skutečností, navíc pak to je podle Occamovy břitvy nejlogičtějším vysvětlením, proč se tak markantně snížil podíl závažných případů onemocnění i případů fatálních. Proto nevylučuji, že při součtu imunizovaných přirozenou cestou a imunizovaných vakcinací by bylo možné dosáhnout potřebné míry kolektivní imunity snad i při… Číst vice »

Last edited 2 let před by Vladimír T. Gottwald
Hana
Hana
2 let před

Díky za fakta i téma. Skutečně vždycky je dobré se podívat, jak věci fungují jinde. Při takovém denním množství očkovaných mají pravděpodobně velmi dobrou organizaci “procesu” očkování. Několikahodinové fronty na očkování ( něco jako u nás na testování😊) se v Izraeli asi netvoří. Nebo se pletu?

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Mám k očkování proti Covid 19 rezervovaný přístup. Zejména pro to, že vakcína byla šita velmi horkou jehlou (chápu časový pres, ale to na faktu nic nemění). Není prostě vyzkoušena klasickými zkouškami jako u kteréhokoli média, jež je vpravováno do člověka. Osobně bych ji podával ohroženým a starším jedincům, u těch mladších bych to nechal na dobrovolnosti. Co mne šokuje nejvíce, je vydáváni „pasu“, že mám očkování. Bez něj se nedostanu nikam?

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial