Volby presidenta v USA

Jak šílenství kolem voleb presidenta USA pokračuje, roste počet dotazů, kdy jsem dotazován, proč zrovna já podporuji Bidena

Podobné dotazy mi vždy zvednou tlak do nadpozemských výšin, speciálně tehdy, kdy tazatel patří k lidem, o kterých jsem byl přesvědčen, že mě dobře znají.

Takže tedy, milí mí čtenáři, známí i neznámí, přátelé i nepřátelé, i vy kteří mě máte na háku:

Nikdy jsem Bidena nepodporoval, nepodporuji a podporovat nebudu. Jenže…

Totéž platí i pro Donalda Trumpa. President, tlučhuba, který nasliboval hory doly, černý les ale ve skutečnosti udělal jen minimum dobrého. President, který dostal republikánskou stranu do pozice, kdy je prakticky nevolitelná a blíží se stavu, ve kterém dlouhá léta byla v České republice ODS. Všichni pamatujeme a ještě dnes se tato strana potýká se stigmatem jménem Václav Klaus.

Pokud tedy chtějí mít republikáni v USA šanci vrátit se ke svým tradičním hodnotám, tak musí naprosto změnit svůj přístup. A prvním, bohužel hodně drastickým krokem je, vykopnutí Donalda Trumpa z pozice presidenta. To samozřejmě neudělali samotní republikáni ale jak se zdá, udělali to za ně voliči.

Co tedy z mého pohledu bude následovat dále?  Předpokládejme, že presidentem se opravdu stane Biden a že mu zdraví fyzické a mentální dovolí absolvovat celý termín, tedy doufejme, protože se děsím možnosti, že by se presidentkou stala jeho vicepresidentka. To by byl velký průšvih. Pokud Biden bude schopen úřadu, pak nepochybně dojde k problémům ve vztahu k Izraeli. Ještě není jasné jak velké ty problémy budou, protože doufám že nedojde ke scénáři, kdy se bude opět stěhovat velvyslanectví, že nedojde o oduznání Jerusaléma a zcela jistě nedojde ke zpochybnění současného mírového procesu s arabskými zeměmi. Jinou věcí je ovšem, jak bude přistupovat k takzvané palestínské otázce. Objevily se informace, že by snad obnovil či dokonce zvýšil finanční podporu jejích samosprávě. Že je ve hře zřízení jakéhosi palestinckého úřadu v D.C.  To jsou spekulace ovšem zcela reálné. Hrozbou může být tlak ze strany vícepresidentky, aby nutil Izrael vzdát se Judey a Samarie. Uvidíme. Pokud k tomu dojde, bude na Izraeli, aby tento tlak ustal. A věřím že se to podaří. Věřím tomu stejně, jako věřím tomu, že republikáni v následujícím čase budou schopni vychovat a připravit mladého a progresivního člověka jako kandidáta na funkci presidenta USA v příštím období. Že to bude člověk, který nebude jen žvanilem a arogantním parchantem, ale že to bude člověk s rozhledem, schopný jednat rázně ale současně naslouchat. Hlavně ale, že to bude člověk, který bude presidentem USA a nikoliv honičem vlastního ega.  A pokud se to podaří, budou poslední léta, která počala „hrůzovládou“ Baracka Obamy, pokračovala vládou šílence Trumpa a trochu natvrdlého Bidena pouhou, pravda temnou, ale přeci jen epizodou v historii USA. Přejme jím to.

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Vodvářka
Admin
11 měsíců před

Nevím, jak to vidí ostatní čtenáři, ale já zpoza oceánu to vnímám méně palčivě, než Vy, Martine. Pokud bych byl voličem v USA, asi bych měl problém. Vidím na jedné straně člověka se superegem, které podstatně hnojí a živí. Na straně druhé je starý muž, nejspíše již s mnoha zdravotními problémy. Nejspíše bych nevolil nikoho z těch dvou. Mám stejně jako Vy obavy, že všechna ta práce na Předním východě může přijít vniveč a vše zase upadne do starých kolejí, kde Arabové z Gazy budou opět podporováni stovkami milionů USD a nic se neposune dále.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial