Panychida za EET

Paní Alena Schillerová, shodou okolností současná ministryně financí, ohlásila odklad 3. a 4. vlny EET (měla být od 1.1.2021) a současně zrušení EET i u těch subjektů, které již měly EET zavedenou.  Nemluvě o tzv. „účtenkovce“, která již dodýchala definitivně.

Elektronická evidence tržeb měla být nástrojem, jak z naší země udělat ekonomického tygra, jak zrovnoprávnit podnikatelské prostředí a jak získat další peníze na veřejné projekty. Vzpomínáte na příslib nových nemocnic, opravených silnic atd.? S velkou pompou spuštěná EET přinesla subjektům nové náklady a současně i řadu problémů. Stačila malá chyba, opomenutí a pokuty byly drakonické a likvidační.  Kolik provozoven kvůli tomu skončilo se nejspíše neeviduje, stejně jako ti, kteří přešli raději ze soukromého podnikání na zaměstnanecký poměr, aby nemuseli žít s Damoklovým mečem nad hlavou.

Současně se vyrojila i řada těch, kteří to těm „druhým“ tak trochu přáli. Konečně těm podvodníkům zatli tipec, pan Babiš a jeho vláda a proto jim dáme svůj hlas.  Zdá se, že naše česká vlastnost, týkající  se chcíplé sousedovic kozy, je věčná. Mnoho z těch nadšenců posléze prozřelo, když ve svém oblíbeném turistickém cíli nenašli otevřený bufet, kdy jediná hospoda ve vesnici měla na klice cedulku zavřeno.  Jistě cosi utrousili o bordelu, aniž by jim došlo, že i oni tak trochu přispěli.

I přes ukazatele o její nesmyslnosti trvala ještě na jaře tohoto roku paní ministryně na tom, že EET budou mít prostě všichni – i babky kořenářky a poslední příštipkář ve vsi.  V mém oboru, kde je více jak 99% plateb přes fakturaci pojišťovně, by bylo zavedení EET ztrátové, protože jeho pořízení, implementace do programu a roční platby za provoz převyšují částky takto vyzískané.  Mnoho mých kolegů prohlašovalo, že by začali psát potvrzení o způsobilosti k řízení vozu či střelbě buď zadarmo, nebo formou dříve oblíbených lahví destilátů pod stolem.

A náhle – díky Covidu – se dozvídáme, že EET se ruší pro všechny daňové subjekty. Sice, dle paní Schillerové, je to samozřejmě stále skvělá věc a všichni podnikatelé ji podporují, ale vlivem tragické hospodářské situace se její provoz pozastavuje. Důvod? Záchrana jejich podnikání.  Říká se tomu contradictio in adjecto.  Pokud jde o tak skvělou věc, jak všichni dle paní ministryně tvrdí,  je naopak její zavádění  a provoz žádoucí právě v těchto zlých časech.

Nebo je to všechno trochu jinak? Že by to tak úplně nebyl dobrý nápad, likvidovat malé živnosti vyžadováním internetového připojení i u opraváře obuvi? Nebo jsou všichni podnikatelé podvodníci a zloději a vláda jim tedy nechá jakýsi odpustek? To se nejspíše z jejich úst nedozvíme. Víme pozitivně jen to, že odklad je do konce roku 2022, kdy bude instalována jiná vláda a na EET si jistě už nikdo ani nevzpomene. Zůstane jen pachuť a hromada elektronického šrotu.

Účtenkovka, ten báječný vynález, už vláda odpískala definitivně.  Po cca prvních třech měsících jejího provozu se stalo úplně totéž co v jiných zemích.  Účty sbíralo jen zanedbatelné množství lidí a vzhledem k jisté topornosti systému se od roku 2018 stala subjektem jen velmi omezeného počtu hráčů, kteří byli schopni podat i deset tisíc účtenek ročně (kamarád, provozující restauraci, mi sdělil, že byli i tací, co si nechali vyúčtovat dvojku červeného, zaplatili a vzápětí objednali další). V roce 2019 již bylo jasné, že Účtenkovka je cílem podvodníků a že její provoz je dražší než zisk. Nevím jak vy, ale já jsem dostával účtenku i před zavedením EET v každé restauraci či obchodě, vyjma těch venkovských hospůdek a bufetů, kde si člověk dal jedno dvě piva a utopence.

Místo přiznání, že prostě některé věci nefungují, slyšíme výmluvy, omlouvání současnou složitou situací atd.  Možná je čas si přiznat, že nápady paní ministryně a potažmo pana Babiše jsou ekonomickou hloupostí, že Lafferova křivka míry výběru daní na výši zdanění prostě funguje bez ohledu na společenský systém a intelekt šéfa vlády a jeho podřízených.

Je však třeba, aby ke stejnému poznání došli i voliči za rok.

Subscribe
Upozornit na
guest

6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal Alexa
Michal Alexa
3 let před

Nechápu co někomu na EET teď už vadí, gangster v centrále si udělal hrubý screening obchodních subjektů a tím byla skutková podstata naplněna.

Bohumil Michal
Bohumil Michal
3 let před
Reply to  Michal Alexa

To je jedna stránka věci.
Druhá je, že je to nástroj buzerace. Za formální pochybení 10 tisíc pokuta, prakticky bez odvolání.
Náš kampusový kavárník dostal pokutu za to, že má moc off-line plateb – přece v Brně nemůžete mít nespolehlivé připojení k internetu, že?
A taky to není zadarmo, ani pořízení, ani provoz. Máme SAP, a to vás pak zřízení pokladního místa s EET přijde na 100 tisíc. Na to, aby v knihovně vybírali poplatky za pozdě vrácené knihy nebo studijní oddělení za účast na promoci?
A musíte se o to starat (obnovování certifikátů není automatizovaná činnost).

Tomáš Flaška
3 let před

No já to vyjádřil kratší formou, asi trochu tvrdší, ale určitě ne tak výstižně. Je to celé přesně tak a to do písmene. Ale to o tom procitnutí voličů vidím bledě. Když jsem viděl reakce na naprosto neutrální projev prezidenta, tak je nutno bohužel konstatovat, že to zlé není o našich politicích, ale o našich voličích.

Matějovský
Matějovský
3 let před

Vesnici to poškodilo v každém případě, hospoda se nevyplatí provozovat, tak se chlapi scházejí v hasičárně. hezky potajmu, aby je někdo neudal. Vesnický fotbal detto, už žádnej stánek s jedním naraženým sudem a hrncem párků, koho zajímalo že si mnohé kluby takhle přivydělávaly na naftu do autobusu k zápasům s dalšími vesnicemi v okrese. Sám na vesnickej fotbal chodím rád, dědkové co jezdili na kole i na zápasy žáčků se už jaksi nedostavují, proč taky když si to pivo ani nemají kde dát, vesnice bez fotbalu a hospod pomalu chřadnou. Hlavně že stát do všeho strká rypák.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial