Jak se posílá do pr*ele?

Přiznávám bez mučení, že k tomuto dnešnímu, krátkému předpůlnočnímu počinu, mě inspirovaly diskuse ale i různé redakční články nejrůznějších periodik a serverů

Žijeme v prazvláštní době autocenzurní. Poté, co se různé internetové portály rozhodly, v rámci kultivovanosti omezit jadrnost českého jazyka, člověk český přišel se zlepšovacím návrhem ( i když, on to asi nebude původní český nápad) a začal všude cpát hvězdičky, trojtečky, dvojtečky či pomlčky.

A protože s jídlem roste chuť, internetový psavec našel v této autocenzuře zalíbení a tak vidíme hvězdičky a různé symboly všude. Na facebooku, v každé diskusi a dokonce i v redakčních článcích.

A tak, zatímco si všichni stěžujeme na vnucovanou korektnost, na změny názvu knih, na úpravy filmů, sami vycházíme cenzorům vstříc bázlivým utajováním toho, co sami chceme říct. Dost mi to připomíná situaci v americké televizi, kde, když někdo ukáže vstyčený prostředníček, cenzor zapracuje a prst rozostří. Divák tak je stoprocentně ochráněn morálně a mravně, protože jej dozajista nenapadne, co tam místo toho fleku bylo. Stejně jako když byla před léty v L.A. soutěž, kdo déle vydrží sedět v plavkách na ledovém kvádru, tak v televizi byly záběry upraveny tak, že zadky, podotýkám v plavkách – muži v evropských, tedy speedo, byly rozostřeny.

Tak si říkám, Bůh nás ( či spíše vás) ochraňuj před podobnou zdivočelostí a blbostí. Nevolám po nárustu vulgarit a nechutností, ale myslím si, že pro návrat zdravého rozumu je ten správný čas. A prosimich – mluvme jak nám zobák narostl.

Nakonec, i Jaroslav Vrchlický uměl s rodným jazykem krásně kouzlit. Rytíře Smila v geniálním podání pana Högera jsem nenašel ale balada o hovně na youtube je:

Hezké ráno přeji všem.

Autor: Martin Braun

Jsem majitelem manželky, původem z Ruska, což ona sama ráda utajuje, protože od doby, kdy tam vládne Putin, má k zemi svých předků velice negativní vztah. Na rozdíl ode mně, který si myslí, že ti lidé nemohou za to že mají presidenta vola. Ostatně, Češi by mohli vyprávět. Jsem také hrdým majitelem dcery a syna, kteří mi dělají jen radost. Tedy až na synův zlozvyk, pouštět si v mé přítomnosti Pink Floyd. V garáži mého domu na Floridě stojí mercedes CLS 550, a v garáži mého stabilního domova v Manitobě Volvo S60. Jo a jsem sionista a antikomunista. A Havloid a taky trochu islámofob, protože se opravdu bojím rostoucího vlivu islámismu ve světě. A mám rád dobré filmy a hudbu.

8
Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
Klára Trnková

Mluvíte mi z duše. Nepotřebuju vulgarity, doba silně zhrubla, mnohé se mi nelíbí a přílišná otevřenost v některých intimních záležitostech, mi vadí, stejně jako předvádění surovostí.
V kontrastu s tím se na jistých diskusích jejich administrátoři chovají jako kdyby diskutujícím bylo pět. Jako mladá jsem zažila chování a diskuse intelektuální elity a ti by dnes v diskusi neměli šanci. I přes jadrné vyjadřování to byli gentlemani, které dnes těžko najít.

V literatuře, ve filmu, v televizi potoky krve a násilí a v diskusi nesmím napsat blb.

Pavel Dvořák

Z díla Pierra – Henri Camiho https://www.kosmas.cz/autor/4665/pierre-henri-cami/ doporučuji povídku Obtížná role. V ní novopečený herec (kandrdas) má ztělesnit roli generála Neye, který byl vyzván, aby se vzdal. A on na to odpověděl jediným slovem:
MERDE!
A tak mladý herec si pro tuto roli zkouší ono slůvko s různým akcentem (hovno, Hovno, hovNO atd., asi tak stokrát) Takže když dojte k premiéře, je trénováním tak ochraptěn, že ze sebe nevypraví ani zasípání.
Tuhle povídku, a další, zinscenoval jedem ochotnický spolek. Úspěch byl obrovský! Jen netuším, jak by reportáž z představení pojali v iDNES. To by bylo hvězdiček!

Tomáš Vodvářka

Dobré ráno i Vám, Martine. Jednak – klidně, prosím, upravte svůj nadpis tak, že nahradíte hvězdičku patřičným písmenem. Jste v prostoru, kde jsou eliminovány zbytečné vulgarity, zatímco ty, které mají své opodstatnění, jsou ponechávány (vizte třeba článek Davida Vlka pár měsíců před). Znám lidi, kteří jsou vulgární, i když mluví „vybranou“ češtinou a naopak jsou ti, kteří i když řeknou cokoli, mají svůj nepopiratelný šarm. V tom to není. A autocenzura? Je jen dobře, že máme vzory v minulosti, kde neplatila a věřím, že se věci zase začnou časem obracet. Vyšla by dnes třeba Kámásútra?

Miloš F. Pechar

K tématu vulgarit jsem na idnes právě píchnul do vosího hnízda:
https://pechar.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=757974

DOPLŇUJI:
To byl fofr! Už jsem v hydeparku. 😉

Tomáš Vodvářka

Zvláštní pravidla jsou na tom blogu idnes. Jak tedy nazvat ty, co jsou zastánci Marxova učení? Moc tomu nerozumím, protože oni jsou na své osloveni hrdí a vyžadují je….

Klára Trnková

Pravidla jsou jedna věc a realita druhá. Mám staženy příspěvky, které svou vulgaritou a surovostí přesahují všechny meze nejen slušnosti, ale i neslušnosti a kupodivu zůstávají. Jednou, když mě smazali Werichův citát, poslala jsem dotaz, jak může něco tak hnusného setrvat, zatím co klasik je smazán. Odpověď, že nelze vše stihnout mě ohromila, protože si něco takového při jiné práci nedovedu představit.

Miloš F. Pechar

Tak konečně se přiznali. Vyjímám klíčovou část korespondence s administrací:
„Co se týče blogů a diskusí, skutečně se řídí jinými pravidly. Blogy Kodexem blogera, diskuse pravidly diskusí. Příspěvky v nich neposuzujeme stejně jednoduše proto, že nejde o stejné typy textů (mluvní příležitosti, chcete-li). Nejde o to, čí článek je, ale o to, zda je daný text v blogu, nebo v diskusi.“
Je to hnus, některá zvířata jsou si rovnější, ale konečně to řekli na plnou pusu.