Eine, kleine nachtmusic – hudební pel mel

Jak jsem napsal minule, dnešní hudební dávka bude z Polska.  Jak taky jinak, když ze všech zemí bývalého bolševického bloku, je zde hudební scéna na nejvyšší úrovni.

Snažím se vzpomenout si, kterou z polských kapel či interpretů jsem zaregistroval jako první. Byl to Czeslaw Niemen nebo skupiny SBB či Krzak?

V každém případě, koncert kapely SBB byl první, který jsem viděl, tehdy ještě v ostravské hale Tatran a byl typický tím, že Jerzy Piotrowski, bubeník, během tohoto koncertu byl postižen srdeční slabosti. Sanitka jej odvezla na blízké Fifejdy ( nemocnice), ovšem kapela pokračovala za nadšení diváků a otravné přítomnosti policistů v koncertu nadále. Nikdo tehdy netušil, že zhruba po necelé hodince, se na pódiu objeví pobledlý, Jerzy, který prostě odmítl hospitalizaci. Diváci bouřili a policisté nechápali a myslím si, že se i dost báli toho, co může následovat.

Hudebně spřízněnou kapelou k SBB byli Krzak. Bohužel, nikdy jsem neměl možnost je vidět naživo, protože komunisti byli až moc opatrní a moc toho do ČSSR nezvali. Výjimky jako zmínění SBB nebo Czeslaw Niemen byly opravdu vzácné.

Czeslaw Niemen, to byl kouzelník. Mág. Stylisticky blízký Mariánu Vargovi, ovšem vzhledem k tomu, že Polsko vždy mělo vyšší míru svobody nežli ČSSR, tak i Niemenova hudba bloudila ve volnějších sférách.

S než předu k rockovým kapelám, nemohu nezmínit skupinu Cytrus, která tuto bluesovou vzpomínku uzavře

Vzpomeňte, co jsme měli v těchto létech v Československu? Martina Kratochvíla, Fermátu a Bohemii. Polsku jsme mohli vždy jen závidět, už jen to, že měli nepřeberné množství rozhlasových stanic a každý si mohl vybrat podle libosti, jaká hudba mu vyhovovala. A díky jedné z těchto stanic jsem prvně slyšel tuto partičku. Jmenovala se Brygada Kryzys. V listach przebojow se trvale umisťovala na prvních místech a já se ani nedivím.  Nadpozemská hudba, mísící punk, alternativu, hard rock a jazz.

Zmínil jsem Punk a naprosto bezkonkurenčním reprezentantem tohoto žánru byla skupina Republika. Je skoro neuvěřitelné, že komunisti tehdy dovolili, aby vystoupila v Českém Těšíně, na festivalu polské kultury a Henek Cieslar, který to organizoval asi musel vyvinout nemalou snahu.  Město bylo ten den dokonale obklíčeno jednak policejními vozy a také hasiči a samozřejmě zločinnou pěstí komunistů – lidovými milicemi. Každý návštěvník, už od nádraží, byl několikrát kontrolován a prohlížen. Ovšem zážitek stál za to a hned první skladba Kombinat vyvolala doslova bouři, při které státní moc vůbec nevěděla co dělat. Policisté nervozně pobíhali kolem, hasiči čuměli jako péro z gauče, dědci z LM si zacpávali uši. A dav hulákal „kombinat pracuje oddycha buduje“

Teď si uvědomuji, že je toho opravdu hodně, co se dá nabídnout z Polské hudební scény. A tak se pro dnešek rozloučím kapelou Lady Pank a skladbou, která je mojí srdeční. Aby bylo jasno. Miluji Polsko, miluji Warszawu. A příště trochu přitvrdíme.

 

 

 

 

 

Subscribe
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Naďa
Naďa
1 rok před

V Praze jsme chodili na roh Václaváku a Jindřišské do Polského informačního a kulturního střediska kupovat gramofonové desky, protože se tam dal sehnat jazz i občas RaR, u nás nevydávané, pro nás s mužem oblíbené žánry. Czieslav Niemen měl u nás doma taky desku (nebo desky?)
Taky jsme tam zakoupili černou vyřezávanou jizbu zlevněnou z nějaké výstavy. Spoje byly pouze na kolíčky a na pero a drážku, nábytek byl z bytelneho dřeva.
Jo, Poláci…

Naďa
Naďa
1 rok před
Reply to  Naďa

No nic, nikoho to nezajímá, taky proč, je to tak dávno… a pak, asi zde nejsem vítána, tak se tu mějte hezky

Naďa
Naďa
1 rok před
Reply to  Martin Braun

Já vím, někdy reaguju neadekvátně pod vlivem emocí…
Ano, Maďaři byli tuším na Národní třídě, Němci myslím taky, mám pocit v paláci Dunaj, taky Kubánská kultura byla na Národní proti Máji…
Vím, že o tomhle váš článek není, jen mi evokoval to vzpomínání, doufám je vám už lépe, mějte se hezky.

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Dobrá muzika, Martine, Za mně určitě Czeslaw Niemen a mně neznámý Cytrus.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial