Eine, kleine nachtmusic – hudební pel mel

Jak jsem napsal minule, dnešní hudební dávka bude z Polska.  Jak taky jinak, když ze všech zemí bývalého bolševického bloku, je zde hudební scéna na nejvyšší úrovni.

Snažím se vzpomenout si, kterou z polských kapel či interpretů jsem zaregistroval jako první. Byl to Czeslaw Niemen nebo skupiny SBB či Krzak?

V každém případě, koncert kapely SBB byl první, který jsem viděl, tehdy ještě v ostravské hale Tatran a byl typický tím, že Jerzy Piotrowski, bubeník, během tohoto koncertu byl postižen srdeční slabosti. Sanitka jej odvezla na blízké Fifejdy ( nemocnice), ovšem kapela pokračovala za nadšení diváků a otravné přítomnosti policistů v koncertu nadále. Nikdo tehdy netušil, že zhruba po necelé hodince, se na pódiu objeví pobledlý, Jerzy, který prostě odmítl hospitalizaci. Diváci bouřili a policisté nechápali a myslím si, že se i dost báli toho, co může následovat.

Hudebně spřízněnou kapelou k SBB byli Krzak. Bohužel, nikdy jsem neměl možnost je vidět naživo, protože komunisti byli až moc opatrní a moc toho do ČSSR nezvali. Výjimky jako zmínění SBB nebo Czeslaw Niemen byly opravdu vzácné.

Czeslaw Niemen, to byl kouzelník. Mág. Stylisticky blízký Mariánu Vargovi, ovšem vzhledem k tomu, že Polsko vždy mělo vyšší míru svobody nežli ČSSR, tak i Niemenova hudba bloudila ve volnějších sférách.

S než předu k rockovým kapelám, nemohu nezmínit skupinu Cytrus, která tuto bluesovou vzpomínku uzavře

Vzpomeňte, co jsme měli v těchto létech v Československu? Martina Kratochvíla, Fermátu a Bohemii. Polsku jsme mohli vždy jen závidět, už jen to, že měli nepřeberné množství rozhlasových stanic a každý si mohl vybrat podle libosti, jaká hudba mu vyhovovala. A díky jedné z těchto stanic jsem prvně slyšel tuto partičku. Jmenovala se Brygada Kryzys. V listach przebojow se trvale umisťovala na prvních místech a já se ani nedivím.  Nadpozemská hudba, mísící punk, alternativu, hard rock a jazz.

Zmínil jsem Punk a naprosto bezkonkurenčním reprezentantem tohoto žánru byla skupina Republika. Je skoro neuvěřitelné, že komunisti tehdy dovolili, aby vystoupila v Českém Těšíně, na festivalu polské kultury a Henek Cieslar, který to organizoval asi musel vyvinout nemalou snahu.  Město bylo ten den dokonale obklíčeno jednak policejními vozy a také hasiči a samozřejmě zločinnou pěstí komunistů – lidovými milicemi. Každý návštěvník, už od nádraží, byl několikrát kontrolován a prohlížen. Ovšem zážitek stál za to a hned první skladba Kombinat vyvolala doslova bouři, při které státní moc vůbec nevěděla co dělat. Policisté nervozně pobíhali kolem, hasiči čuměli jako péro z gauče, dědci z LM si zacpávali uši. A dav hulákal „kombinat pracuje oddycha buduje“

Teď si uvědomuji, že je toho opravdu hodně, co se dá nabídnout z Polské hudební scény. A tak se pro dnešek rozloučím kapelou Lady Pank a skladbou, která je mojí srdeční. Aby bylo jasno. Miluji Polsko, miluji Warszawu. A příště trochu přitvrdíme.

 

 

 

 

 

0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Naďa
Naďa
10 měsíců před

V Praze jsme chodili na roh Václaváku a Jindřišské do Polského informačního a kulturního střediska kupovat gramofonové desky, protože se tam dal sehnat jazz i občas RaR, u nás nevydávané, pro nás s mužem oblíbené žánry. Czieslav Niemen měl u nás doma taky desku (nebo desky?)
Taky jsme tam zakoupili černou vyřezávanou jizbu zlevněnou z nějaké výstavy. Spoje byly pouze na kolíčky a na pero a drážku, nábytek byl z bytelneho dřeva.
Jo, Poláci…

Naďa
Naďa
10 měsíců před
Reply to  Naďa

No nic, nikoho to nezajímá, taky proč, je to tak dávno… a pak, asi zde nejsem vítána, tak se tu mějte hezky

Naďa
Naďa
10 měsíců před
Reply to  Martin Braun

Já vím, někdy reaguju neadekvátně pod vlivem emocí…
Ano, Maďaři byli tuším na Národní třídě, Němci myslím taky, mám pocit v paláci Dunaj, taky Kubánská kultura byla na Národní proti Máji…
Vím, že o tomhle váš článek není, jen mi evokoval to vzpomínání, doufám je vám už lépe, mějte se hezky.

Tomáš Vodvářka
Admin
10 měsíců před

Dobrá muzika, Martine, Za mně určitě Czeslaw Niemen a mně neznámý Cytrus.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial