Dilema fanouška Sci -Fi

Nejen teď, kdy mě nemoc skolila na lůžko ale od nepaměti jsem fanouškem dobrého sci-fi filmu nebo seriálu. Jenže kde brát a nekrást, jak praví klasické povídání. Tedy ne že by se nic nenatáčelo, jenže co si dnešní tvůrci všechno představují pod pojmem sci-fi, nad tím zůstává často rozum stát. Jejích představa většinou končí u různých pavouků a nestvůr prapodivných tvarů, robotů a zombie. Ano, i filmy přeplněné zombie příšerkami bývají zařazeny do kategorie sci-fi.

 

Já mám zálibu jednak samozřejmě v objevování vesmírů a jiných civilizací ale také mě lákají tajemství, která mohou být ukrytá na dně oceánů. A že jích může být.  Zatímco o vesmíru se občas něco zajímavého objeví, oceán i nadále zůstává polem neoraným. Tvůrci a hlavně Hollywood jej zcela ignorují. Ale ani ten vesmír nepřináší na plátna a obrazovky v posledních létech nic převratného. Z filmů relativně nedávných mohu zmínit Den nezávislosti, který ovšem trpěl přehnaným patriotismem a v pokračování to dovedl do takové dokonalosti, že se na to nedalo koukat a tajemno a  sci-fi zůstalo za zamčenými dveřmi.

Co se týče televize a seriálů, tam je situace o něco málo lepší, i když posledních 10 let je vidět značný útlum. A přitom ten potenciál tu byl. Když vzpomenu skvělý seriál Space 1999, který jsem , ještě před mou emigrací mohl sledovat v polské televizi.  To byl seriál, který nebyl založen na fantasmagoriích typu Star Trek ale přinesl příběh, kterému divák mohl uvěřit. Bylo to dobrodružné, napínavé a hlavně jste v průběhu děje nepropukali v nekontrolovatelný smích.

O pár let později se objevilo další sci-fi. Pravda, tentokráte tam té fantazmagorie trochu bylo. Mimozemšťané přilétli na zemi hledat pomoc a vyklubali se z nich pěkné potvory. Pod geniálně vytvořenou lidskou maskou, se ukrývaly ještěrky, které si nejvíce pochutnávaly na myškách a krysách. Byla natočena minisérie a pak o rok později v roce 1984 jedna sezona, tuším 19 dílů, kde se představila celá plejáda herců, známých z jiných filmových trháků. Například Michael Ironside, známý z filmu Total Recall a v Willika, jednoho z mimozemšťanů Robert Englund, kterého milovníci horrorů mohou znát jako Fredieho z Noční můry v Elm Street.

Dlouho se pak spekulovalo o remake, jenže to trvalo dlouho, celých 25 let. Celkem bylo natočeno 22 dílů a pak Warner Brothers zcela neočekávaně celou produkci zastavila, doslova uprostřed děje. V tomto remake se opět objevily staré známé hvězdy z prvních sérií a navíc překrásná herečka z Brazílie Morena Baccarin, která současně zářila v jiné sérii Stargate SG 1. Tato 3 zpracování seriálu V – Victory, měla kromě sci-fi tématiky i poměrně přesný pozemský rozměr. Ukazovala na snadné zneužití moci, na to, jak snadno může člověk podlehnout fašistickým touhám a ideám. A přitom je nutné zdůraznit. že se rozhodně nejednalo o žádnou levicovou propagandu. Spíše naopak.

Doslova bombou byl pro mě seriál Fringe z roku 2009. Přiznám se, že první díl jsem sledoval s lehkou nedůvěrou a nervozně vytaženým obočím.  Takový typický americký začátek. Agentka FBI, Agent FBI rovná se milenci. No zíval jsem ale vydržel jsem a nelitoval. Tuším že se v Česku vysílal pod názvem Hranice nemožného, takže pro případné zájemce děj nebudu prozrazovat. Jedná se o cestování časem, o dírách v časoprostoru a to vše je natočeno velice zajímavě, tak že prostě nebudete schopní se od televize odtrhnout. Bylo natočeno celkem 100 epizod v 5 sériích

A než přejdu k seriálu, který je na poli sci-fi z mého pohledu naprostou jedničkou, chtěl bych ještě upozornit na jeden z poslední doby. Nevím jestli byl nějakou českou televizí koupen a proto se omezím jen na stručný výklad oč běží. Post apokalyptická civilizace vymyslela způsob, jak by bylo možno změnit fatální osud a vyslala své „agenty“ do doby, kdy ke katastrofě mělo dojít. Tito agenti, respektive jejích vědomí nebo duše, chcete li, na sebe vzali podobu lidí, v okamžiku jejích smrti. Pokud se vám to zdá jako šílenost, tak  vězte že to šílenost je. Ovšem opět, geniálně natočená. 34 epizod, 3 sezony a dosti hlasitě se šeptá, že by snad mohlo dojít k natočení pokračování. Jenže situace je dost nepřehledná a samotný tvůrce Brad Wright to moc růžově nevidí. Vždyť jde o peníze a těch nemají producenti nikdy dost. Ale šance by tu být mohla buďto opět u společnosti Netflix anebo u některé jiné streamovací platformy. Nechejme se překvapit.

No a nyní přejdu k tomu, co je a zůstane na poli sci-fi pro mně naprostou jedničkou. A je to už zmíněný seriál Stargate SG 1 a jeho další série Stargate Atlantis. Byly celkem 3, ovšem Stargate Universe se rozhodně nepovedl a z mého pohledu se prvním dvěma ani nepřiblížil. Kromě seriálu byly natočeny dva filmy, tedy Stargate Continuum a Stargate The Arc of Truth.  A tomu všemu předcházel kinofilm Stargate, s Kurtem Russelem v hlavní roli.

Co k tomuto seriálu napsat. Myslím, že jej většina z vás viděla, pokud jste fandové tohoto žánru. A proč jej tedy považuji za jedničku? Protože dokonale mísí dobrodružný žánr, fantazii, tajemno, humor a lidskost. To dnes u tohoto žánru není běžné. Obvykle vidíme nějaká monstra, která kde se vzala tu se vzala, honí a požírají své lidské oběti a to vše bez nějakého logického děje. Stargate je z jiného soudku. První série, tedy SG 1 vypráví příběh cestovatelů vesmírem, objevujících jiné planety a civilizace, zjišťujíce že všechny měly původ zde na zemi a byly uneseny parazitujícími monstry po celé galaxii. A tak se setkáváme s potomky Keltů, Vikingů, můžeme navštívit vesnici jako z doby Excaliburu, a ano, ten meč, stejně jako Merlin se v seriálu také objeví. A to vše je zpracováno tak, že rádi odpustíme jistou přehnanost a pohádkovost, protože o ryzí fakta zde nejde. Spíše o zhmotnění naších dětských fantazií o poznávání cizích světů.

Když přemýšlím o Stargate Atlantis, musím přiznat, že zde se tvůrci oprostili od prvotního konceptu přehnanosti a výsledkem je místy dosti brutální, o to více ovšem uvěřitelná podívaná. Expedice pozemšťanů pod vedením dr. Weir, najde místo, kde je bájná Atlantida . Není to ale na zemi ale v daleké galaxii, kam se pomocí Stargate vydají, aby poznali jednak osudy původních obyvatel, tvůrců hvězdné brány, ale také aby čelili nebezpečí ze strany těch, kteří je zlikvidovali, tedy civilizace jménem Wraith. To jsou ve skutečnosti mutanti člověka a hmyzu, vytvoření právě původními obyvateli Atlantis. Ukazuje se, že tito původní obyvatelé byli sice geniální ale moc jím to nemyslelo, protože ve snaze zničit Wraith, vytvořili replikátory – roboty, kteří ovšem nakonec se stali hrozbou i pro samotnou pozemskou expedici.

Jak jsem napsal, tento seriál běžel i na Nově tuším, i když s docela komickým dabingem, jak už to tak poslední roky bývá. Doslovné, přímo otrocké překlady názvů, kdy například lodi Wraithů říkají Šipka.  Navíc onen dabing hodně ubírá na celkové atmosféře. Takže pro případné zájemce doporučuji pořídit si verzi s českými titulky. Vím že existuje.

Ale…možná že jste nevěděli, že Stargate Atlantis má i českou stopu. Jmenuje se David Nykl a v seriálu hrál Radka Zelenku, spolupracovníka Rodneyho. A následující video ukazuje, že i v Kanadském seriálu můžete slyšet češtinu ve své krystalické podobě

No a to je pro dnešek ode mně z Floridy všechno.  Zkuste mi napsal, jaké filmy se líbí vám, jaký druh sci-fi máte rádi vy. Já příště zase odhalím něco ze své temné duše. Tedy z toho zbytku co mi zůstal. Však víte, většina už je deponována hodně hluboko…

 

Subscribe
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Dvořák
1 rok před

Pokud se jedná o vesmírné tajemno a pěkné příšerky, tak není nad Vetřelce, včetně dotvořeného filmu Prometheus a Covenant. A hezký je i seriál The Mandalorian (kde se objeví Jedi baby) a Interstellar. A z těch nevesmírných třeba Počátek, který člověka zmate tak, že nevíte, ani který je den. Nebo Osudový dotek a Minority report.

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Děkuju, nemám o modernější TV sci-fi tvorbě přílišné povědomí, tak tohoto blogu možná někdy využiju coby inspiračního, a třeba se na něco podívám. Jsem holt zaostalý staromilec, ze Star Treku jsem se kochal ještě tak TOS (s „Džejtý“ Kirkem a Nimoyovým Mr. Spockem, s jeho vulkánským pozdravem, který si Leo vypůjčil od kohanim) a jen ze sentimentu jsem dokoukal bez velkého uchvácení i později natočené díly Star Wars.
Takže jedinou stálicí pro mne zůstal Červený trpajzlík, ale to je přecejen možná víc britcom než sci-fi.
Tož dík za ten přehled, blog si ukládám a jednou se k němu možná vrátím!

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Nejsem zrovna fanoušek sci.fi, ale Star Trek – episody s Jean-Luc Piccardem mě bavily.

Vladimír T. Gottwald
1 rok před

Specielně u Tebe bych ovšem byl býval spíš čekal, že Tě potěší Star Trek TOS, už kvůli tomu Nimoyovu vulkánsko-židovskému pozdravu-požehnání. 🖖
😉

Tomáš Vodvářka
Admin
1 rok před

Jasně, „žij dlouho a blaze“ mám ve svém repertoiru…..Ale, když jsme u těch Židů. Byl jsem teď na Letní filmové škole v Uherském Hradišti a suverénně nejblbější film se jmenoval Synonyma od nějakého israelského režiséra. Větší slátaninu jsem fakt dlouho neviděl a shodli jsme se na tom s několika okolními diváky. Znáš ten pocit, že vyjdeš ven z kina a nevíš – vzdor více jak dvěma hodinám flmu – že nevíš, o čem to bylo?

Petr Holeček
Petr Holeček
1 rok před

Dobré dopoledne,
rád bych se Vás zeptal na Váš názor na seriál Skladiště 13. Dosud jsou názory, které jsem zachytil docela rozporuplné.
Díky
PH

Filip Vracovský
1 rok před

Nemít rád Star Trek… i Vy jeden scifi darebáku 😀 ale jinak dobrý výběr… já ještě trpěl na Jericho, ale vyznělo to nějak do ztracena… https://www.csfd.cz/film/224201-jericho/prehled/

Filip Vracovsky
1 rok před
Reply to  Martin Braun

Mě Jericho chytlo, ale očividně jsem byl v menšině, no…

Filip Vracovský
1 rok před
Reply to  Martin Braun

Neznám, okouknu 🙂

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial