Můj dědek byl komouš a asi i STBák.

Vlastně jsme spolu o tom nikdy nemluvili. My vnuci jsem byli tak trochu pod dědovu rozlišovací schopnost. Nedaly se nám zřejmě dobře prodávat úspěchy socialismu.

Můj děda zemřel loni. Jako správný komouš se dožil bohem požehnaného věku. Když v klidu zemřel bylo mu asi 95 let. Je to ostuda, ale přesně to nevím. Děda nás tak nějak vytěsnil ze svého života už dávno, asi tak před 15 lety. Prostě nás už nechtěl vidět a s ním teď odešlo i to ošklivé tajemství naší rodiny.

Můj děda byl zapálený komunista a asi taky STBák. Můj hodný táta, který byl vždy tím nejslušnějším chlapem, jakého jsem kdy potkal, vždycky vzpomínal jak v padesátých letech děda pracoval u nechvalně známého STB v Uherském Hradišti. Nosil kožený kabát a ve skříni měl schovanou pistoli a samopal.

Nepracoval tam dlouho, jen pár let a vždycky tvrdil, že dělal jen řidiče, že nikoho nikdy nepraštil, netýral, nemlátil. Odešel prý na vlastní žádost , protože se nemohl dívat na to, co tam dělali s lidmi. Ano, zažil tam éru těch největších STB-áckých kreatur v čele s Grebeníčkem.

Loni děda odešel na věčnost a s ním i spousta mých nezodpovězených otázek.

Víš dědo, já nevím jestli Ti to všechno věřím, že jsi byl jen nesprávnej chlap na nesprávném místě a taky nevím,  jestli se od STBáků dalo jen tak v klídku odejít a taky jsme Tě dědo kdysi našli v Cibulkových seznamech, asi jsi to byl ty a tak zatím co ty seš v nějakém tom komoušském třetím rozměru, protože Kuwa nebe snad žádný nemáte, mně vrtají hlavou hnusný otázky.

Jestli jsi někoho udal, jestli jsi mu zničil život, jestli jsi fakt nerozbil ústa pěstí v kožené rukavici ani jednomu „kulakovi,“ jestli jsem prostě neměl dědu svini???

A taky dědo, jestli část těch sraček neulpěla i na mojí hlavě?

Trápí mě to dědo, tohle jsme si měli prostě vyříkat ! Ty jsi měl být už pokorný věkem, kající se a snad i s kouskem sebereflexe a já asi měl být chápavý vnuk , co naposledy udělí rozhřešení.

Ale………………Ty jsi o to nikdy nestál, byl jsi furt hrdej komouš do konce svých dní a možná se Ti i stýskalo po těch krásných časech v koženým kabátě s kvérem v ruce…………pokoru prostě od komoušů čekat nemůžeme.

Ach jo….. prostě…………. nechal jsi mě tu bez odpovědí a já Ti neodpustil dědo a takhle by se dva chlapi rozejít nikdy neměli, zvlášť když kousek Tebe určitě musím nosit v sobě……………………

16
Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
Jan prazak
Jan prazak

Tohle je hodne tezke, mrtvemu muzes uz leda tak odpustit. A mozna budes prekvapeny, ze se tim ulevi i Tobe.

Jan Olejníček
Jan Olejníček

Opravdu silné kafe. Dovoluji si vyjádřit souhlas s většinou příspěvku pana Khaila.

Marek Valíček

Jsou situace, kdy ptát se sluší. A pak jsou situace, kdy se ptáme hlavně proto, že e se chceme dozvědět. A navíc jsou situace, kdy nás trápí to, co by nás trápit nemělo. Přeju ti, aby ses přes tyhle otázky dostal tak, že na ně už nebudeš čekat odpovědi. Stejně nepřijdou. Dočkáš se maximálně dohadů. Nech dědu za zadama, tam zřejmě patří, Vlcaku. Pěknej den přeju

Karel Orlík

Někdy mě napadá hříšná myšlenka o „svaté kolaboraci“. Kdo se vzepřel totalitě skončil v hrobě, ve vězení, byl vyloučen ze školství, trpěli často i jeho děti. A kolaboranti? Někdy byli popraveni, ale většina si polepšila. Obsadili lukrativní místa na ministerstvech, na úřadech…Svědomí je netíží, to už dávno umlčeli.

Pavel Khail
Pavel Khail

Já jsem přesvědčen, že pokud už člověk nenašel odvahu / příležitost si s dotyčným o věci promluvit, neměl by o tom už dál nic veřejně psát a hodnotit to. Ale je to vaše věc, nepochybně se jednou najde někdo, kdo vám to při vhodné příležitosti“ omlátí o hlavu“. Vsadil bych se, že vaši kritici z řad diskutérů pod vašimi blogy na idnesu vás čtou i tady. Myslím, že jsem se už po vašem odchodu odtamtud setkal s novou zmínkou o vás pod blogem jiného autora. V tomhle případě jednoznačně souhlasím se zdejším názorem pana Flašky. Ale k vám obecně –… Číst vice »

Martin Irein

Měli jsme dědy na opačných stranách barikády. Můj děda byl politický vězeň, někdy v roce 1951 dostal za svou prostistátní činnost dvouletý trest, po odvolání změněno na doživotí. V podstatě jen díky amnestii prezidenta Novotného pouze do roku 1963 pomáhal dobývat uran u Příbrami. Z druhého podledu to byl pracant, který šel do důchodu až dlouho po sedmdesátce, neboť jeho původní nástupce byl sice komouš tělem i duší, ovšem zároveň byl neuvěřitelný lempl. A ze třetího pohledu byl děda následkem pobytu v nápravném zařízení fanatický jehovista, kterého do konce života trápilo, že jsme se k němu v tomto jeho boji… Číst vice »

Tomáš Vodvářka

Tohle je opravdu silný kafe. Jako Vladimír – smekám k zemi.

Tomáš Flaška

Tohle je odvaha napsat. Já se jenom jednou v blogu dotknul tématem své rodiny, byť to nebyla zdaleka tak žhavé, a po reakcích dotčených jsem se rozhodl, že rodina je v blogu prostě tabu. Stejně jako přátelé a kamarádi. Ale teď k tématu blogu. Děda asi nepochopil a nepochopí. Jsou tací, co pochopili a změnili se. To beru. Když někdo vyjde z kriminálu tak má taky šanci na nový život a je na něm jak ji uchopí. Ale co nepochopím, je, že často ti, co proti komoušům bojovali, jsou dnes jejich velkými obhájci. Přitom na komouších se nezměnilo nic. Jenom… Číst vice »

Vladimír T. Gottwald

Smekám, Davide!