Dluhy

Říkejte mi disident nebo Novotný a nebo Kielbergerová. Která se před pěti lety bála sáhnout na počítač a cokoliv veřejně napsat. Pak přišel zlom.

V podobě postavení čelem, jistá férplej vůči těm, které jako ta krabice na moudro hodnotím a co je to učím. Doznala jsem, jak blbě tohle celé vypadá, když si to právě jako ta krabice nezkusím a nadto nemít pevné boty jako vytipovaná šéfovou vést seminář tvůrčího psaní. Že je víceméně nějak nutné něčím projít, věci si osahat a vědět, že vím, o čem mluvím. Za tohle mé osmělení poctivě se nechat zhodnotit, a proto vstoupit do soutěže Letní povídka na Idnes.u – za to jsem tomu prostoru a jeho výzvě vděčná. Ze soutěže mě sice vypakovali bez umístění i v první dvacítce, ale to následné ublížení, rozkol s administrací ohledně pravidel a hádanice se stříbrným Boháčkem, mě nakonec přiměly psát něco dál. Rozepsla jsem se. A píšu něco dodnes. Všelijak, někdy líp, někdy hůř…ale. Všichni víme, jak lépe se věci chápou, když se věcmi koušete, zpětná vazba je důležitá. Mnohem víc dneska chápu, jak nesnadná věc je psát ne pro sebe, ale pro druhé. A kde poznat i toho, kdo to prostě umí už ve čtrnácti, protože má dar. Cesta nejlepší – když žák učitele přerůstá. A tak -ješitnost, že si na špacír pouštím pusu? Jistě ji ve výbavě mám. Ale zdaleka, jak vidno, ne velkou. Ješitná jsem hlavně na stav šikovnosti druhých, a pardon, ješitná jsem na to, že to, že dobří jsou, prostě poznám. Tam nos nahoru mám.

Ale nechci toho psát moc. Jen ty, kdož chtějí, odkážu do prostoru, který sem tahat tak úplně nechci, ale kde mé dva poslední výlevy, jeden-a další v hajdparku, najdou a já je považuji za nápravu dluhu. Vůči těm, co píší sem, aspoň někteří, bylo by jich víc. Držím to v sobě dva tři roky …

Kdo nechce, zkráceně jen předestřu…Nemám ráda situace, jež se strhnou okolo těch, co nějak vynikají a co lidi léta táhnou. Jak jejich emoce hltáme a nejsme sto ustát tu podstatu emocí až do konce. A jak tahle situace neprověřuje je… to je čirá manipulace, ale prověřuje především ty na ně nalepené, slabochy, nebo ty, co závidí, co jim hvězda nikdy nevisí moc vysoko anebo co si vůbec málokdy něco zkusí.

…jako Novotný a hlavně jako Honza Rejžek v jednom filmu: Průměr? Ten bude v pořádku vždycky. Protože průměr nikoho nesere. A slovy Pitkina – a vo tom to je…

Krásný čtvrtek všem. Snad jsem s věcmi nadobro popasovaná.

 

 

Subscribe
Upozornit na
guest

29 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Olejníček
Jan Olejníček
2 let před

Hezky se tu vybavuje ta slušnější část společnosti. Asi inspirace z Řeporyj.

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Jakkoli termín, uvedený Davidem Vlkem, nepoužívám, je třeba říci, že někdy je podobné označení charakteru a povahy jisté osoby mnohem přiléhavější, než sáhodlouhý opis téhož. Zejména na Ostravsku, kde se pro ostré slovo nechodí nikdy daleko. Zmíněná osoba si – pokud si kolego přečtete její vstupy do diskusí, kde se pasuje na vševědoucí a kárající – atributy onoho označení zaslouží.
P.S. Pokud Vám zdejší prostředí nesvědčí a ničí Váš jemnocit, doporučuji neotvírat.

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Úplně mi to vypadlo z hlavy, ale pamatuji její „diskusi“ k blogu Jana Jílka. To už byla ryzí perverse.

Michaela Klímová
2 let před

Z hlediska vyššího principu mravního… je pan Vlk ten slušnější.

Michaela Klímová
2 let před

Děkuji Ti moc, Radko… Netěší mě, jak laciné manipulaci to zase nahrává a jak se toho ti jednodušší rádi chytnou.

Michaela Klímová
2 let před
Vlasta Fišrová
Vlasta Fišrová
2 let před

Radko, to je od Vás milé, že mě považujete za čistou duši, to mě těší. A jsem ráda, jak přijímáte tehdejší můj článků na poněkud kontroverzní téma. Někdy to do mě vjede… i taková bojovnost, však se taky Vlasta jmenuju. 🙂 A netrapte se příliš lidskou bezcharakterností, nakonec všichni mámě nějaké ty horší stránky (temnější proudy).

David Vlk
2 let před

Odmítám být ve svém věku pokrytec. Tohle slovo běžně používám k označení někoho, nebo něčeho co nestojí morálně nebo fakticky zanic a ještě se tím pyšní. Fascinuje mě tam nabubřelá pseudointelektuální arogance pokryteckých hlupáků o tom , že slovy klasika „Prdel se neříká“ Říká a úplně běžně. Jsem chlap a ne nafrněná slečinka. Makal jsem roky s chlapama na vrtné naftové věži, vařil jsem ropu v kotlech,dělal jsem obchoďáka s kufírkem a kachličkama, nosil jsem kachličky do třetího patra na stavbě, házel jsem lopatou s Romy do výkopu. Když je někdo prokazatelně Píča a chová se tak k ostatním lidem,tak… Číst vice »

Jan Olejníček
Jan Olejníček
2 let před
Reply to  David Vlk

Ok, dobré CV. Bez ironie. Tím spíš nerozumím, proč se až tak necháváte v diskusích rozházet. Jeden by řekl, že byste mohl být nad věcí. Vemte si, že byste musel čelit paní Jandové. To byste nedal už vůbec.

Tomáš Flaška
2 let před

Pane Olejníčku. Ono to posuzování druhých …. necháváte v diskusích rozházet…. byste mohl být nad věcí …. to jsou právě věci, kvůli kterým většina z nás z blogu idnesu zdrhá. Užili jsme si tam toho až dost, kdy jádro diskuse nebylo téma blogu, ale osoba autora toho blogu. Proto i vznikla blogosféra. A jestli mohu požádat, zkuste se tedy zabývat konkrétním článkem a nikoliv autorem nebo diskutujícími. A prosím neodpovídejte zase formulí: Nesnesete kritiku. Za to se schová všechno. Každé napadání autora, hodnocení jeho vlastností a dokonce i sexuální orientace. Toho jsme si užili také až dost.
Děkuji za pochopení.

Jan Olejníček
Jan Olejníček
2 let před

Upřímně… o čem se vy chcete bavit? Vaše dnešní šichta na idnes, myslím, mluví za vše.

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Pane Olejníčku, na Blogosféře platí poněkud jiná pravidla, než na idnes. Ta pravidla jsem stanovil já, neboť zde platí: „My home, my rules“. Můžete to nazývat jak chcete, je mi to jedno. Pokud nejste schopen se ovládat, tak opravdu raději choďte jinam. Velmi nerad bych přistoupil k tomu, abych Vám znemožnil zde přispívat v diskusi. Nicméně pokud by tento stav z Vaší strany trval, budu tak nucen učinit. Hezký týden.

Jan Olejníček
Jan Olejníček
2 let před

1) Vaše upozornění beru na vědomí.
2) Nemyslím si, že bych nebyl schopen se ovládat.
3) Čím že jsem se to měl provinit?
Hezký týden i vám.

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Ve zdejší komunitě jsme poněkud citlivější na osobní útoky proti autorům. Byl to – pro Vaši informaci – důvod opuštění blogu idnes. To k vysvětlení Vaší poznámky u pana Flašky.

David Vlk
2 let před

A já to prostě klidně napíšu, ostatně jsem muž z lidu. Moudra je prostě PÍČA 😀

Martin Irein
2 let před

Ahoj, Radu, nemusím Ti říkat nijak speciálně, protože za posledních několik let víš, které oslovení pro Tebe mám. Samotného mě psaní chytilo kdysi dávno, kdy jsem četl články jiných, pokyvoval u toho hlavou a mumlal si něco o tom, že takhle bych to zvládl taky. A pak jsem s tím začal a už se mě to drží 15 let. Někdy píšu technicky stroze jako Vladimír Páral, jindy povídavě jako Jaroslav Hašek, a nakonec stejně s několikaměsíčním odstupem opravuji překlepy. Sám mám na sebe nalepenou skupinu tzv. překrucovačů, co si sice můj text přečtou, ovšem obrátí jej naruby a z takto… Číst vice »

Tomáš Flaška
2 let před

Tady můžu a tak to klidně i napíšu. Paní Martina Moudrá je normální kráva.

Tomáš Vodvářka
Admin
2 let před

Tož jsem se v tom parku stavil. Ona ta hlavní osoba s matoucím příjmením, zvykle označujícím ty, co vědí a současně o tom i přemýšlejí, je na druhé straně průhledná a je mi jí líto. Ona neustále poučuje ostatní, jakže to má být, takový svět podle Martiny, tak to vidí ona a všechno ostatní jsou už pohledy nesprávné, mylné. Zpočátku mne štvala, několikrát jsem zavedl diskusi s upozorněním, že tento typ ženské spolehlivě odradí i Robinsona v předposlední kapitole. Sama fotí své oblíbené hory, nic proti tomu. Už mne nezajímá, ať si píše co chce, v mém posledním blogu na… Číst vice »

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial