Doba je vážně dost zlá aneb blbost kazatelem

Venku je jaro, tak snad nebude tak zle. Ale zkusme být kukátkem a věci si trochu porovnat. Dojdeme tak k potvrzení Einsteina, že ve srovnání s vesmírem je blbost skoro ověřitelně nekonečná. Začneme třeba Frantou…

Začneme Frantou, co za ním před padesáti lety přišli, aby tu káesčé proboha svatého na nebi podepsal a funkci šéfa vzal. Protože na post vedoucího Stranou navržený diletant a blbec přidržtaška Véna veškerou dosavadní práci všech akorát domrví. Proto je tohle dodnes problematické dobře rozseknout a neudělal to i třeba z toho důvodu ani Václav Havel.

O blbci se prostě nějak vědělo, že je blbec. Šikovní a vzdělaní svým většinou nenápadným životem a i svou prací nějak kličkovali, ale i soudruzi je semtam uznávali. Pochopili, že jakešoidní štěpánovci čeledi indrovitých leccos nad malou násobilku nespočítají, že se se svou nebohatou a pouhou češtinou v navazování vztahů exportní politiky podniku, strany a státu s nikým nedomluví – a věděli to téměř všichni. I ti, co dostali na óbr zasedání na stůl chlebíček, co se nad ním třepetal asparágus u rudého karafiátu. Blbec se tušil, kolem blbce se muselo diplomaticky kroužit a doma se zavřely dveře a nikdo nepotřeboval v meditacích spravedlivého já svého pracovního kolegu blbce křísit křesťanskou láskou, že je přecejen v čemsi dobrý. Neumím vyhlásit, že doba byla vkusná, vzpomenu-li na ix případů StB přítomné na pohřbech a na dojemný příběh Petra Omelky, jehož učitele odveleli z učitelování po tragické smrti svého syna za to, že se s ním loučil v kostele. Nevkus. Ale vědělo se, že nevkus a že ten, kdo na tohle žaludek má, je blbec. Také v práci a v sousedských vztazích se semtam jeden nestačil divit, kolik toho na jednoho vytáhli z osobního života jeho samého i blízkých…bylo to hrozné, nevkusné a blbé…a vědělo se, že tohle neudělá nikdo chytrý, ale blbec. Většinou se i vědělo, v čem okresní tajemník jede vyšší ligu svého života a co zneužívá a využívá. A to jen a jen proto, že má patku leningradského kovboje, na podzim pochválí Lenina a Říjen a na jaře zamává z tribuny děvčatům, co nesou náčelníka Srostlé obočí. Že je to blbec, se vědělo, že neumí a nezná vůbec nic, taky. A taky to, že když se někdo obyčejný domáhal spravedlnosti a práva – třeba jako můj táta – a nedejbůh u soudu, vědělo se, že slušný člověk odejde zpravidla jako blbec. Když se po člověku nehezky jelo, vědělo se to a vědělo i to, že je to podivný systém zaštiťující nejen nejen Blbost. Byli v rámci blbosti a zvůle odsunovaní též učitelé, po nichž dlouho všichni neblbí plakali, protože tito měli v kostech vzdělání ještě staré dobré éry masarykovské školy a i děti poznaly, že je nahradil blbec, co se starému učiteli v znalostech nikdy nevyrovná a co to nahrazuje rozšafností a servilitou.

Byly to časy smutné, ale vědělo se. Po revoluci si řada blbců odstavených i snad oddechla, protože konfrontace jejich neznalostí všeho se znalostmi normálního světa, což se doposud dařilo držet kopanci pod postelí, byla poněkud trýznivá. Porevoluční blbec se semtam i schoulil, protože neměl jak sekundovat.

Doba se u nás v své demokracii za tři desetiletí dopracovala do podoby předzvěsti slov Havlových, že demokracie některým nevkusně nechává narůst křídla a těm, co to s ní myslí dobře, bohužel svazuje ruce.

A tak tu máme znova ty bůhvíjak schopné pro funkci a vážná rozhodnutí, zase všelijak blbě poučené, jimž nevadí cokoliv, ale vadilo by jim nemít funkci. Že vypadají na postu trochu blbě, je trend, ale dělá se, že ta blbost není pravda. Máme tu znova ty, kteří v argumentaci v občanských věcech a společenských zákonech, nemajíce jak pravdě sekundovat, znova vytahují ty nejosobnější věci, což udělá blbec… dřív se tohle vědělo. Máme tu znova dokonce učitele, kteří nic neznají, ze své podstaty nic znát tajemníkovsky ani nepotřebují, poznají to v jejich sebeobnažení všichni, ale derou se tito do právního systému a opravovali by nezávislou justici jako blbci velitelé. Máme tu nově ty, kteří nepovažují za blbé, když je na někoho spuštěný hon dokonce odjinud, kdy jde o osobní bezpečnost – a někomu tohle nepřijde vůbec blbé. Naopak. Což je prostě zlé. Máme tu pak i ty, kteří neumějí držet vkus na uzdě a jako blbci non plus ultra rozebírají smutek pozůstalých a zemřelého senátora Kuberu, nechť jsme adresní, a rovněž jako blbci komentují s usměvavou tváří všechno, porovnávajíce ho měřítkem jeho stranickosti, kdy smrt náhlá je pro ně jako blbce pouhá sranda. Dřív se tušilo, že se má mlčet… nechtít to však po některých z nedávné diskuze u blogera Marka Valička.

Doba je zlá. Slovy mistra – blbost káže doktorům – víc než dřív. Anebo nevím. Toho autora a usazení těchto slov zmiňovat nebudu. Bojím se, že by se někdo netrefil do století, kdy tenhle mistr žil, a že tahle jedinečně výstižná slova by někdo hledal třeba u Hamleta, nebo Julie nebo Maryši nebo u doktora Galéna, když se přece lékař na scéně v době smrti asi nabízí, no ne?

Věnováno především některým nevkusným diskutérům, jednomu blogerovi všerevizní podstaty svého já… a pak těm, co s blbostí neúnavně bojují.

Krásné jaro přeje Cervantes, Havel, Wilde, Hus, Markýz de Sade a Andy Dufresne. Mé geologické kladívko dorazí za pár dnů… Zatím si čtu Bibli.

…ale jsou i prostory, kde demokracie ruce nesvazuje a kde se ve vkusu v jistých věcech lidi shodnou.  🙂 poděkování

 

 

Subscribe
Upozornit na
guest

19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michaela Klímová
3 let před

Vlastně jdu v životě paralelní cestou tady s blogosferou – primitivismus nechávám za zdmi a návštěvy si vybírám – na nic lepšího jsem nepřišla. Co má být ale recept pro společnost? Říkat hlupakovi na barikade, že je hloupý… ? Nevím, fakt nevím. Demokracie i svazuje ruce – je to tak… Vděčím za každou osobnost s vizí a tahem na bránu. To je talent, a velky dar.

Michaela Klímová
3 let před

Ale já to chápu! I když se to může jevit jinak, jsem cholerik. Tváří v tvář do konfliktu jdu. Vyslechnu na ulici nejhorší nadávky – ale je to mezi námi, případně pár svědky. Od anonymního virtuálního prostoru nevím, co čekat. Přečte si to dalších padesát primitivů s pseudonymem a mám je v patách, kamkoli se hnu, cokoli napíšu. To je to jediné, co nechci – nemá to smysl. Neskutečně mě bolí sledovat, jak vypuzují chytré lidi.

Michaela Klímová
3 let před

Díky, ráda jsem si K.S. přečetla. 🙂

Marek Valíček
3 let před

precetl jsem si ten blog tady a uzil jsem si jeho obsah, Radko
je to tezky, ale mlcet k hrubostem a nevychovani a predstirany inteligenci? to by me mutr fest zfackovala

Niké Pácová
Niké Pácová
3 let před

Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem. Chudí budou chtít část majetku bohatých, a demokracie jim to dá. Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů a cizinci budou chtít práva občanů, a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce, a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.

Tak si myslím, že to docela ten Sokrates odhadl.

Tomáš Vodvářka
Admin
3 let před

Ano, doba kdy se blbec za svůj hendikep styděl, je již pryč. Naopak, cpou ji před sebe jako vývěsní štít a jsou dotčeni, když na jejich blbost někdo poukáže.

Stanislav Látal
Stanislav Látal
2 let před

Možná budu vypadat jako šťoura, ALE dnes blbcům v podstatě nevadí, když někdo na jejich blbost poukáže … Prostě v dnešní uspěchané době lidé nějak málo přemýšlejí a většině je to jedno – a proto to blbcům projde. Když jsou lidé denně obklopeni lží a přetvářkou (v podstatě od většiny politiků (ANOnisté a rudá parta)), tak se tomu ani nedivím.

Haslbauer
3 let před

Milá Radko, dodatečně Ti přeji štěstí v dlouhém životě! Za časů velmi mladých v internátu mi dali přezdívku Fanfán, asi proto, že jsem uměl dobře šermovat se vším možným. Jsi výborná HOLKA!

Haslbauer
3 let před

Jsem rád že jsem Tě našel i pod rouškou

Haslbauer
3 let před

Test

Haslbauer
3 let před
Reply to  Haslbauer

Dlouho se mi nepovedlo se k Tobě probojovat s přáním…

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial